UWAGA!

Oryginalne kartki na Dzień Matki

Pracownia Papieru Artystycznego Biblioteki Elbląskiej przygotowała propozycję dla wszystkich, którzy chcieliby z okazji zbliżającego się Dnia Matki podarować swoim kochanym mamom wyjątkową kartkę okolicznościową. Warto odwiedzić Bibliotekę w sobotę 17 maja o godz. 12.

Choć tylko jeden dzień w roku jest Świętem Matki – mamie, tak naprawdę, każdego dnia należą się kwiaty. 26 maja wszystkie dzieci - zarówno te całkiem małe, jak i te dorosłe - składają życzenia swoim mamom, dają im kwiaty i prezenty.
     Takim oryginalnym podarunkiem może być własnoręcznie wykonana kartka okolicznościowa. W tym celu należy w sobotę 17 maja odwiedzić Bibliotekę Elbląską. W działającej tam Pracowni Artystycznej będzie można zapoznać się z niezwykle ciekawą techniką „embossingu” i wykonać własnoręcznie kartkę z przygotowanych przez pracownię materiałów. Ci, którzy nie mają czasu na rękodzieło, będą mogli nabyć interesujące i nietuzinkowe kartki wykonane przez Pracownię.
     Warsztaty odbędą się w Pracowni Artystycznej Biblioteki Elbląskiej (piwnica). Odpłatność za zajęcia wynosi 5 zł od osoby.
     
     ***
     W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w 1923 roku w Krakowie. Święto ustalono po to, aby ludzie pamiętali o tak niezwykle ważnej osobie i choć raz w roku dali wyraz wdzięczności swoim matkom.
     Historia Święta Matki sięga już czasów starożytnych - obchodzono je już w starożytnej Grecji (wiosenne święto Matki Natury, podczas którego składano hołd Rei, żonie Kronosa, która była matką wszechświata i wszystkich bóstw) i w Rzymie (święto bogini Cybele, również uważanej za matkę bogów. Było ono obchodzone prawdopodobnie między 15 a 18 maja).
     W czasach nowożytnych, około 1600 roku, w Anglii pojawiła się tradycja świętowania tzw. Matczynej Niedzieli. W tym dniu (w czwartą niedzielę Wielkiego Postu) oddawano cześć swoim matkom, składano im życzenia i przynoszono drobne upominki. Swoje powstanie Matczyna Niedziela zawdzięcza temu, że w tamtych czasach wiele angielskich chłopców i dziewczyn z ubogich rodzin, służyło w domach bogatych Anglików. Ze względu na to, że za pracą trzeba było nieraz udać się niejednokrotnie w dalekie strony. W większości była to praca codzienna obejmująca pracę także w soboty i niedziele, służba żyła w domach swoich pracodawców, to było tez powodem niezbyt częstych odwiedzin w domach rodzinnych.
     Matczyna Niedziela stała się dniem wolnym, poświęconym na odwiedziny w rodzinnych domach. Symbolem tego święta było matczyne ciasto, które na znak szacunku piekły i przywoziły do domu córki.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama