UWAGA!

Ostatni koncert we Fromborku

 
Elbląg, Organy Fromborskie powstały w 1684 roku i po wielu naprawach i przeróbkach służą do dnia dzisiejszego
Organy Fromborskie powstały w 1684 roku i po wielu naprawach i przeróbkach służą do dnia dzisiejszego (fot. WS)

Dobiega końca 45. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku. W niedzielę (26 sierpnia) odbędzie się ostatni, wyjątkowy koncert. Będzie to połączenie historii i muzyki w świetnym wykonaniu: Michał Chorosiński (recytacja), Andrzej Chorosiński (organy) oraz Kwintet Dęty Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku jest jednym z najstarszych w Polsce i Europie. Od wielu lat przybywają tu zarówno turyści, jak i miłośnicy gry na wspaniałym fromborskim instrumencie. Organy Fromborskie powstały w 1684 roku i po wielu naprawach i przeróbkach służą do dnia dzisiejszego. Podczas ostatniego koncertu (26 sierpnia) w Bazylice Archikatedralnej na organach zagra Andrzej Chorosiński, towarzyszyć mu będzie syn Michał oraz Kwintet Dęty Filharmonii Narodowej w Warszawie w składzie: Krzysztof Bednarczyk – trąbka, Mariusz Niepiekło – trąbka, Aleksander Szebesczyk – waltornia, Roman Siwek – puzon i Arkadiusz Więdlak - tuba.
       W programie:
       Juan B.Cabalililles (1644 -1712) Battaglia XV
       Piotr Skarga (1536-1612) Kazania sejmowe
       Georg Friedrich Handel (1685-1759) Wejście Królowej Saby
       Jean Joseph Mauret (1682-1738) Rondeau
       Leon Boellmann (1862-1897) Marche religieuse
       Piotr Skarga (1536-1612) Kazania sejmowe
       Wolfgang A. Mozart (1756-1791)Fantasia f-moll
       Ennio Morricone (1928 - ) Nella Fantasia
       Fermin Maria Alvarez ( 1833 - 1898) Preghiera
       Robat Arwyn - Benedictus
       Piotr Skarga (1536-1612)Kazania sejmowe
       Marc -Antoine Charpentier (1650-1704) Te Deum
      
       Początek o godz. 14. Bilety do nabycia przed wejściem do kościoła przed koncertem w cenie: 20 zł bilet normalny, 15 zł bilet ulgowy.
       Patronat medialny nad 45. Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Dwa najważniejsze instrumenty w moim życiu: organy fromborskie które tak pięknie ubogacają moje życie i "organy" Stalina dzięki którym urodziłem się i żyję blisko Fromborka. Tu dududu. .. Tu dududu. .. Hero.
  • Niżej - ni w gruchę ni. .. .Ale to pewnie głos tych, którzy nigdy nie byli i nie słuchali organów fromborskich. Mają one 329 lat i wybudował je Daniel Nitrowski z Gdańska - podobnie jak te z przepięknego kościoła fachówkowego w Stegnie. 5 tysięcy piszczałek różnej wielkości oraz 66 registrów - dzieki nim można nawet głos ludzki i kukułki naśladować. Instrument - klawiatura z 1935 r. firmy Kemper z Lubeki - tylko we Fromborku w Polsce Północnej można zobaczyć jak organomistrz pracuje /rękami i nogami/ bo klawiatura jest na poziomie siedzących w ławach katedry - 60 metrów dalej znajdują się organy chórowe - też wykonane w 1935 r. przez wspomnianą firmę. Trzeba po prostu pofatygować się do Fromborka a nie pisać dyr. .. .. y.
  • Wykonawcy, repertuar i cena biletów to nie są dyrdymały. Tożsamość kulturowa słuchaczy to też nie są dyrdymały. Szczegółowy zyciorys organów wobec emocji muzycznych które można z nich wydobyć i przekazać słuchaczom to dla konesera muzyki informacje o wadze ołowianych piszczałek. Dzieki.
  • Dobrze że miechy ze skóry zostały zastąpione elektryczną dmuchawą. Poumierali ludzie którzy klasyfikowali utwory na takie przy których koszule dymających nasiąkałały potem i takie przy których można było zapalić papierosa. Hero.
  • Tradycją jest że po zakończeniu koncertu gdy publiczność (na ogół na stojąco) oklaskami dziękuje organomistrzowi, skromny organomistrz który "tylko naciskał klawisze" udaje się do przedsionka i dziękuje młodym chłopakom albo starszym panom za to że wydmuchali wszystkie te przepiękne dżwięki. Dla podtrzymania tradycji we Fromborku współcześni organomistrze niekiedy dzielą się otrzymanymi po koncercie kwiatami z wentylatorem co jednych niepokoi innych raduje a nowoprzyjętym lekarzom z pobliskiego szpitala czasami daje płonną nadzieję na ciekawego pacjenta. Piękny jest Frombork. Hero.
  • muzyka, jaka by nie była to coś pięknego. .. .a reszta to dodatek. .. .
Reklama