Sobota 20-04-2019, imieniny Czesława, Agnieszki
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ostatnie pożegnanie Józefa Gburzyńskiego

 
Elbląg, Ostatnie pożegnanie Józefa Gburzyńskiego
W pogrzebie Józefa Gburzyńskiego wziął udział prezes PiS Jarosław Kaczyński (fot. Michał Skroboszewski)

Żegnali go jako przyjaciela, spokojnego, pełnego ciepła człowieka, ale podkreślali jego zasługi jako działacza „Solidarności” i samorządowca. - Żegnamy dziś towarzysza broni, pierwszego prezydenta Elbląga w niepodległej Polsce - mówił podczas uroczystości pogrzebowych Józefa Gburzyńskiego prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Zobacz fotoreportaż.

Rodzina, przyjaciele, znajomi. Przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy instytucji oraz działkowcy pożegnali dziś (20 lutego) na cmentarzu Dębica Józefa Gburzyńskiego, pierwszego prezydenta Elbląga po roku 1989. Wśród przyjaciół, którzy towarzyszyli mu w ostatniej drodze był prezes PiS Jarosław Kaczyński.
     - Żegnamy dziś towarzysza broni, pierwszego prezydenta Elbląga w niepodległej Polsce – mówił. - Józef był jednym z tych, którzy podjęli trudne wyzwanie już w grudniu 1970. Wtedy w Gdańsku, Szczecinie i w Elblągu rozpoczęła się droga do roku 1989.
     Dalej Jarosław Kaczyński wspominał działalność opozycyjną Józefa Gburzyńskiego, jego zaangażowanie i determinację.
     - Po pierwszych, częściowo demokratycznych wyborach parlamentarnych stanął na czele związków w okręgu elbląskim – kontynuował. - Na krótko, ale nie dlatego, że został odwołany, ale dlatego, ponieważ otrzymał zadanie odbudowywania w Elblągu samorządu. Szedł cały czas tą samą drogą, którą przyjął w roku 1970 – podkreślał prezes Prawa i Sprawiedliwości. - Nawet, gdy przyszedł trudny czas w jego życiu, gdy zachorował, Józef trwał, działał, był człowiekiem aktywnym, który chciał dawać siebie innym. Dziś go żegnamy, jako tego, który tu, na tej ziemi elbląskiej, odegrał wybitną rolę – zakończył Jarosław Kaczyński.
     O tym, że ludzie nie całkiem odchodzą, bo pozostają w sercach bliskich mówił Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu: - Józef Gburzyński był człowiekiem prawym i mądrym, o jasnych poglądach do samego końca. Dobrze znał najnowszą historię Polski i naszego miasta. Był patriotą, kochał ojczyznę, twardo przeciwstawiał się komunistycznym władzom. Był człowiekiem odważnym, nie dał się złamać po aresztowaniu w 1982 r. A jako pierwszy prezydent Elbląga w wolnej Polsce podejmował razem z radą pierwszej kadencji najtrudniejsze decyzje dotyczące gospodarki komunalnej, budowania samorządowej oświaty, pierwszej dekomunizacji, budowy wizji portu elbląskiego. Był człowiekiem zasłużonym dla miasta i Polski. Był też naszym przyjacielem...
     Józef Gburzyński zmarł 15 lutego, miał 68 lat. Spoczął obok żony na cmentarzu Dębica.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Rabaty do 11 000 zł na auta z rocznika 2019 w
Modny Citroen C3 - HADM Gramatowski
Ostatnie sztuki Skody Rapid w salonie HADM
Skoda Fabia z LPG już od 46 000 zł! - HADM