UWAGA!

Oświadczenie LOS w sprawie ronda Kaliningrad

 Elbląg, rondo z lotu szybowcem,
rondo z lotu szybowcem, fot. Hanna Skrobotun (zdjęcie z konkursu Fotka miesiąca)

Liga Obrony Suwerenności koło w Elblągu wydała oświadczenie w sprawie zmiany nazwy Ronda Kaliningrad.

Naród Polski w ubiegłym wieku doświadczył wielu cierpień ze strony totalitarnych reżimów.
       Dzięki bohaterskiej postawie naszych rodaków, którzy stawili opór hitlerowskiemu i komunistycznemu najeźdźcy w czasie Kampanii Wrześniowej, a później walcząc w podziemiu i na wszystkich frontach II wojny światowej, możemy dzisiaj żyć w wolnej Polsce.
       Za sprawą konferencji poczdamskiej utraciliśmy na rzecz Związku Radzieckiego znaczną część polskich Kresów Wschodnich. ZSRR przypadła też większa część Prus Wschodnich, ze stolicą w Królewcu.
       Nazwa miasta nieprzypadkowo została zmieniona na Kaliningrad, albowiem pochodzi od nazwiska ówczesnego Przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej ZSRR - Michaiła Kalinina. Człowiek ten odegrał wyjątkowo negatywną rolę w historii Polski, będąc między innymi współodpowiedzialnym za ludobójstwo ponad 20 tysięcy polskich oficerów w Katyniu i innych miejscach kaźni w 1940 roku.
       Dlatego jesteśmy oburzeni faktem upamiętnienia przez miasto Elbląg tego zbrodniarza, w postaci nazwania jego imieniem ronda na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Rawskiej.
       Uważamy, że zacieśnianie współpracy pomiędzy naszym miastem a Kaliningradem nie może się odbywać bez poszanowania historii Polski. W związku z tym, domagamy się zmiany nazwy wspomnianego Ronda na rzecz jednego z najwybitniejszych Polaków XX wieku i męża stanu w pełni tego słowa znaczeniu - Romana Dmowskiego. Żywimy nadzieję, że nasza propozycja zostanie pozytywnie rozpatrzona przez władze Elbląga i przyczyni się do procesu dekomunizacji naszego miasta.
      
       Elbląg, dn. 27 lipca 2012 roku.
      
Marek Bukowski, pełnomocnik na miasto Elbląg Ligi Obrony Suwerenności
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • jaki LOS takiego LOSu???? Chcieli by do sejmu, a to ino bęc. .. ..
 • A co z losem 200 000 Polaków wyrżniętych jak zwierzęta przez UPA, co na to Paniska z LOSu????
 • a co z dekrytynizacją?????
 • Rondo powinno nosić imię Koziołka Matołka!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jądruś kiełbasiński(2012-08-10)
 • Hmm. .. Niby głupota, ale z drugiej strony żeby rondo nosiło nazwę w pewien sposób związaną z oprawcą, który przyczynił się do wymordowania polaków? Sam nie wiem. Będzie co ma być.
 • Dla mnie osobiście ta nazwa może zostać ale jak upierają na zmianę nazwy, to tylko proszę nie żadnego generała albo imienia jakiego wojskowego. proponuję jakąś odmianę może coś związanego z samym miastem Elbląg.
 • Rondo nazywa się Kaliningrad, a nie rondo imienia Kalinina. To jest przykład manipulacji politycznej. Propozycja nazwania go rondem Dmowskiego jest również polityczna. Proponuję zostawić rondo w politycznym spokoju lub w ostateczności, jeżeli by drażniło tysiące, przemianować na rondo Kaliny Jędrusik. Kalina kojarzyłaby się dźwiękowo z Kaliningradem, a Jędrusik z Jędrzejem Śniadeckim, polskim uczonym.
 • Nazwa miasta Kaliningrad promuje postać Kalinina, więc promuje go także rondo. Zmiana jest konieczna, może akurat nie na Dmowskiego, ale rondo Królewiec było by ok.
 • Tradycyjne "polactwo".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  antyoszołom(2012-08-10)
 • post scriptum: liga oznacza kilka drużyn walczących ze soba, była też Liga Narodów dość niesławna. Określenie " pełnomocnik na miasto" oznacza, że ktoś ma jakąś pełną moc. Niepokojące to mocno.
 • Idąc tym tokiem wybitnego rozumowania to mieszkańcy Kaliningradu też są przestępcami i bandytami. Od noworodka do starca. Co ma Klalinin do miasta i ludzi, których ja osobiście bardzo szanuję. Gdyby głupota miała skrzydła. .. ..
 • Pan Roman Dmowski jest znanym polakiem. Ale nie jest jednym z ''największych ''. Kiedy 28 czerwca 1919 roku razem z p. Paderewskim w sali zwierciadlanej Wersalu podpisują dokumenty, które zwracają nam niepodległość to jest jego sukces. I na tym koniec. Pan Dmowski to niewątpliwie człowiek, inteligentny. W końcu doktor biologii. Nie mogę sobie przypomnieć, ale większych sukcesów nie miał na tym polu. Wieczny, prawie dozgonny adwersarz i antagonista p. Piłsudskiego. Zapewne chodziło o żonę p. Piłsudskiego. Dmowski miał być jej kochankiem. Dmowski jest z całą pewnością antysemitą. Godzi się na wyniszczenie Żydów przez Niemców. Twierdzi, że syjonizm żydowski jest formą ukrytą i ma na celu rządzenie światem. Bzdura kompletna. Mówi ''Żydzi muszą zginąć ''Jeśli tak chcą Niemcy Ten człowiek to szowinista czystej krwi. Jako stary kawaler jest wrogiem kobiet. Feminizm to jego drugie imię. Realizm polityczny nazywa, utopią. Niewątpliwie z jednej strony umysł rzutki, a zaś z drugiej trudno powiedzieć. Nie jest łatwo ocenić p. Dmowskiego. Ale udawać, że nie Go nie było, jeszcze trudniej. W dniu 8 stycznia 1999 roku sejm uznał że p. Dmowski jest człowiekiem zasłużonym. Ale moim bohaterem nie jest. I nie może być.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  czesiek(2012-08-10)
Reklama