
- Potrzebne osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 - apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Zawarte w osoczu przeciwciała mogą wspomóc inne osoby dotknięte koronawirusem. Zgłaszać można się do elbląskiego RCKiK przy ul. Bema.
W naszym województwie aparatura do poboru osocza znajduje się w placówkach krwiodawstwa w Olsztynie, Elblągu i Iławie. W elbląskim RCKiK nie było jednak jeszcze nikogo, kto oddawałby osocze po przechorowaniu COVID-19 lub bezobjawowym zakażeniu, a mogłoby to być wielką pomocą dla chorych.
RCKiK Olsztyn informuje, że terapia przy użyciu osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była z powodzeniem stosowana u osób zakażonych wirusem Ebola, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). - Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, po przetoczeniu mają za zadanie eliminację wirusa z organizmu pacjenta - informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie na swojej stronie internetowej.
Ozdrowieńcy proszeni są o telefoniczny kontakt z najbliższymi centrami krwiodawstwa. Powinny być to osoby, które spełniają następujące warunki: przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2, od wykonania ostatniego badania, które było ujemne minęło 14 dni, są w wieku 18-60 lat, nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników, kobiety, które nie były w ciąży.
- Nie mamy żadnego leku, który by swoiście tego wirusa eliminował. Osocze pozostaje jedną z alternatyw i to bardzo obiecującą - mówił prof. Piotr Marek Radziwon, konsultant krajowy w dziedzinie transfuzjologii klinicznej, w wywiadzie dla stacji TVN. Osocze w walce z koronawirusem miało być zastosowane po raz pierwszy w Chinach. Według medialnych doniesień, z powodzeniem.
Pielęgniarki z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Elblągu zachęcają osoby, które przechorowały koronawirusa lub przeszły bezobjawowe zakażenie, by zgłaszały się do oddania osocza. Obecnie rejestracja dawców odbywa się w Elblągu telefonicznie: od poniedziałku do czwartku w godz.12-14. Nie dotyczy to terminów 20-23 kwietnia, kiedy punkt pobrań będzie nieczynny.
- Prosimy najpierw o kontakt telefoniczny - mówi Barbara Słodownik, pielęgniarka koordynująca w elbląskim oddziale RCKiK. - Każda pomoc, jakiej możemy udzielić w tym czasie, jest bardzo potrzebna. Jeśli możemy w jakikolwiek sposób pomóc innych chorym, bo sami już to przechorowaliśmy i mamy przeciwciała, to prosimy dzwonić do krwiodawstwa, pod numer 55 235 22 13.