UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Palenie jest passé

Elbląg, Palenie jest passé
fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl
Reklama

W czwartek, 21 listopada w godz. 9-12 z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Elblągu zaprasza na konsultacje w swojej siedzibie przy ul. Królewieckiej 195 (parter).

Najnowsze wyniki badań dotyczące aktualnej sytuacji w zakresie palenia tytoniu w Polsce, przeprowadzonych przez Kantar Polska (2019 r), na zlecenie Głównej Inspekcji Sanitarnej, jednoznacznie wskazują na tendencję spadkową odsetka regularnych palaczy – z 31% w 2011 roku do 21% w 2019 roku oraz na wzrost odsetka osób, które nigdy nie paliły. Ponadto, w 2019 roku zauważalny jest spadek odsetka osób, które próbowały rzucić palenie – różnica 7 punktów procentowych w porównaniu z wynikami z 2017 roku (16% wobec 23%).

Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

W tym roku Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada na 21 listopada i tego dnia serdecznie zapraszamy do skorzystania z Punktu Promocji Zdrowia, który znajdować się będzie w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu przy ul. Królewieckiej 195 (parter) w godzinach 9-12. W Punkcie słuchacze Szkoły Policealnej im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu będą prowadzić pomiary ciśnienia tętniczego krwi, poradnictwo zdrowotne i rozdawnictwo ulotek edukacyjnych dot. profilaktyki palenia tytoniu.

Przewlekłe choroby niezakaźne w tym, te spowodowane paleniem tytoniu i biernym wdychaniem dymu tytoniowego, stanowią od lat najważniejszy problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny w Polsce. Choroby odtytoniowe obejmują 15 nowotworów oraz kilkadziesiąt chorób układu krążenia, układu oddechowego i innych narządów. Około 90% chorych na raka płuc to palacze. Mimo to (Kantar Polska 2019):

- W dalszym ciągu prawie ¼ społeczeństwa nałogowo pali papierosy.

- Tak jak w latach ubiegłych, tak i teraz większości palaczy zdarza się palić w obecności osób niepalących. 8% palących Polaków przyznaje, że czasem pali w obecności dzieci, natomiast w obecności kobiet ciężarnych zdarza się zapalić 1% palaczy.

- 34% Polaków mówi, że w ich domach pali się tytoń!

- Mimo zakazu reklamy, aż 15% palących zetknęło się z jakąś formą reklamy i marketingu papierosów!

Przy okazji tego Święta koniecznie należy zaznaczyć, iż nie istnieje bezpieczny poziom zagrożenia biernym paleniem. Jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt, dzieci, kobiet ciężarnych i płodów. Na całym świecie około 600 tys. osób niepalących zmarło w 2011 roku z powodu narażenia na bierne palenie. 75% zgonów wynikających z biernej ekspozycji na dym tytoniowy dotyczy kobiet i dzieci (Tobacco Atlas 2012). Tym bardziej alarmujące jest, że w blisko 34% domów Polaków, pali się tytoń (Kantar Polska 2019).

W tym szczególnym dniu zachęcamy wszystkie osoby palące do zastanowienia się nad najważniejszą wartością jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia – nie tylko na ten dzień, ale na całe życie. Szczególnie, że w ciągu ostatniego roku tylko 16% palących podjęło próbę zaprzestania palenia, a tylko 13% palaczy planuje podjąć tę próbę w najbliższym czasie!
        

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Proponuje terapia szokowa oparta o strach . Spojrzenie smierci w oczy. Niech palacze spotkaja sie porozmawiac z pacjentami oczekujacymi w szpitalach na zabieg wyciecia nowotworu . Zmiekną, wystrasza sie. Jednego kiedys sie zapytalem bedac w szpitalu czy by nie palil tyle gdyby wiedzial ze tak skonczy. Odpowiedzial bez namyslu ze tak. Co mnie troche zaskoczylo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2019-11-20)
 • Bru##sy które palą, powinny płacić składek ubezpieczeniowa 1000% wyższa od niepalących. Nie mam zamiaru pracować na leczenie jakiegos kr##na, który pół życia palił, a teraz zdycha na raka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 6
  Gosc123(2019-11-20)
 • Proponuje terapia szokowa oparta o strach . Spojrzenie smierci w oczy. Niech palacze spotkaja sie porozmawiac z pacjentami oczekujacymi w szpitalach na zabieg wyciecia nowotworu . Zmiekną, wystrasza sie. Jednego kiedys sie zapytalem bedac w szpitalu czy by nie palil tyle gdyby wiedzial ze tak skonczy. Odpowiedzial bez namyslu ze tak. Co mnie troche zaskoczylo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2019-11-20)
 • @gosc123- W porządku. Ale ja w takim razie nie mam zamiaru się dokładać na 500+ dla innych kiedy ja tego nie pobieram. I tak samo 1000% większe opłaty dla posiadaczy samochodów (którego nie posiadam) za ewentualne leczenie siebie i też mnie. Bo właśnie czepia się tak palaczy ale się nie wspomina o wszędobylskich samochodach MASOWO i nieustannie trujących środowisko i ludzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 2
  Tadekk(2019-11-20)
 • Tak jak jeden kolega wyżej proponuje wyższe o 1000% składki ubezpieczenia dla palących, to ja bym chętnie dodał wyższe składki o 2000% dla posiadaczy samochodów wielokrotnie bardziej trujących wszystko ciągle na prawo i lewo. Z tego obowiązku bym zwolnił jedynie kierowców zawodowych dla których auto to narzędzie pracy. Prawda jest taka, że wielu ludzi auta ma a tak naprawdę nie potrzebuje. Mają... bo mają.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 3
  Tadekk(2019-11-20)
 • Paliłem 30 lat Na koniec 3 paczki dziennie .Niepale już 6 lat bardzo na początku bolało ,dziś szkoda forsy (14.zł paczka papierosów)Polecam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  jank(2019-11-20)
 • @Tadekk - Bzdurne porównanie, samochody, komputery, telefony a co za tym idzie infrastruktura wszelaka itd itp fakt przynoszą zanieczyszczenia środowiska ale nie porównuj tego z bezmyślnym truciem siebie i innych papierochami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 3
  (2019-11-20)
 • @Tadekk - Samochody to oznaka postępu a palenie papierosów to oznaka bezmózgowia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 1
  MON(2019-11-20)
 • @MON- Chyba nie postępu tylko symbol trucia. Zresztą co mnie to obchodzi... Wiele osób może się spokojnie obejść bez auta. Nie są im niezbędne. Posiadanie auta nie potrzebując go tak naprawdę to dopiero oznaka wielkiego bezmózgowia. I koszty utrzymania też nie małe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  Tadekk(2019-11-21)
 • Jank. Ale co zdrowia sobie zrujnowales to zrujnowales,tych 30 lat nie odbierze CI nikt,aby organizm sie calkowicie oczyscil ,to trzeba 10 -12 lat,ale najwazniejsze,ze rzuciles.Garbusiarz cyklista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  Zbyszek1(2019-11-21)
 • @MON - postep to co innego niz zycie na wyrost, kupic samochod drugi bo sasiad kupil, stac mnei zeby kupic samochod ale niem ma bo szkoda mi na to kasy w sensie wole chdozic pieszo lub kupic bilet, w skali roku zaoszczedze mimo braku wygody i zyje, jest mniej korkow przez to jedno miejsce parkingowe zwalniam, nie truje srodowiska, chodzi mi o pewna filozofie w stylu brzytwy ockhama, Nie należy mnożyć bytów ponad potrzebę no i mi to wystarcza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  (2019-11-21)
 • Polak głupi i tak kupi później leżą w szpitalu płaczą umierają a karawana jedzie dalej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2019-11-25)
Reklama