UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pasłęckie mury do remontu

 
Elbląg, Pasłęckie mury powstały w XIV wieku
Pasłęckie mury powstały w XIV wieku (fot. UMiG Pasłęk)

Średniowieczne mury Pasłęka, jedna z najcenniejszych tego typu budowli w kraju, przejdą gruntowny remont. Inwestycja będzie kosztować prawie 9,5 miliona złotych i potrwa trzy lata. Większość dofinansowania na ten cel samorząd pozyskał z funduszy unijnych.

Umowę z wykonawcą inwestycji – konsorcjum firm z Warszawy i Rumi, które wygrało przetarg – podpisał w poniedziałek burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski. - Przez najbliższe trzy lata gmina Pasłęk będzie prowadziła jedną z największych inwestycji ratujących pasłęckie mury obronne od czasu ich wzniesienia. Bez środków finansowych z Unii Europejskiej gmina nie byłaby w stanie przeprowadzić tak dużej operacji budowlanej. Inwestycja ta zwieńczy wcześniej zrealizowane zadania inwestycyjne związane z restauracją pasłęckiej starówki – informuje Wiesław Śniecikowski na stronie internetowej gminy.

  Elbląg, Umowę z wykonawcą samorząd podpisał w poniedziałek
Umowę z wykonawcą samorząd podpisał w poniedziałek (fot. UMiG Pasłęk)


       Przez trzy lata remontowi zostanie poddany kilometrowy odcinek murów. Wykonawca usunie z murów roślinność, zanieczyszczenia i wcześniejsze „naprawy” z użyciem cementu, naprawi koronę murów, uzupełni ubytki, wzmocni niektóre odcinki w taki sposób, by budowla zachowała swój średniowieczny charakter. - Wartość historyczna przejawia się w charakterze dokumentalnym zabytku, stąd konieczność zachowania go w formie autentyku, który ma wartość naukową i emocjonalną – wyjaśniają władze Pasłęka.
       Samorząd starał się znaleźć pieniądze na remont murów od wielu lat, ale sfinansowanie prac tylko z własnego budżetu było niemożliwe. Udało się dzięki wygranej w konkursie ogłoszonym przez marszałka województwa ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury. Pasłęk otrzymał 8,5 mln złotych dofinansowania i jest to najwyższa jednorazowa kwota pozyskana przez ten samorząd ze źródeł zewnętrznych w jego historii.
      
      

oprac. RG na podstawie informacji UMiG Pasłęk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama