UWAGA!

Pasłęckie mury do remontu

 Elbląg, Pasłęckie mury powstały w XIV wieku
Pasłęckie mury powstały w XIV wieku (fot. UMiG Pasłęk)

Średniowieczne mury Pasłęka, jedna z najcenniejszych tego typu budowli w kraju, przejdą gruntowny remont. Inwestycja będzie kosztować prawie 9,5 miliona złotych i potrwa trzy lata. Większość dofinansowania na ten cel samorząd pozyskał z funduszy unijnych.

Umowę z wykonawcą inwestycji – konsorcjum firm z Warszawy i Rumi, które wygrało przetarg – podpisał w poniedziałek burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski. - Przez najbliższe trzy lata gmina Pasłęk będzie prowadziła jedną z największych inwestycji ratujących pasłęckie mury obronne od czasu ich wzniesienia. Bez środków finansowych z Unii Europejskiej gmina nie byłaby w stanie przeprowadzić tak dużej operacji budowlanej. Inwestycja ta zwieńczy wcześniej zrealizowane zadania inwestycyjne związane z restauracją pasłęckiej starówki – informuje Wiesław Śniecikowski na stronie internetowej gminy.

  Elbląg, Umowę z wykonawcą samorząd podpisał w poniedziałek
Umowę z wykonawcą samorząd podpisał w poniedziałek (fot. UMiG Pasłęk)


       Przez trzy lata remontowi zostanie poddany kilometrowy odcinek murów. Wykonawca usunie z murów roślinność, zanieczyszczenia i wcześniejsze „naprawy” z użyciem cementu, naprawi koronę murów, uzupełni ubytki, wzmocni niektóre odcinki w taki sposób, by budowla zachowała swój średniowieczny charakter. - Wartość historyczna przejawia się w charakterze dokumentalnym zabytku, stąd konieczność zachowania go w formie autentyku, który ma wartość naukową i emocjonalną – wyjaśniają władze Pasłęka.
       Samorząd starał się znaleźć pieniądze na remont murów od wielu lat, ale sfinansowanie prac tylko z własnego budżetu było niemożliwe. Udało się dzięki wygranej w konkursie ogłoszonym przez marszałka województwa ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury. Pasłęk otrzymał 8,5 mln złotych dofinansowania i jest to najwyższa jednorazowa kwota pozyskana przez ten samorząd ze źródeł zewnętrznych w jego historii.
      
      

oprac. RG na podstawie informacji UMiG Pasłęk

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama