UWAGA!

Paszport dla malucha

Obecnie rodzice dzieci w wieku do lat 5 mogą wyrobić im paszport tymczasowy ważny 12 miesięcy. To ulegnie zmianie 11 sierpnia. Wówczas wejdzie w życie ustawa, która wydłuży okres ważności dokumentu do 5 lat.

Do tej pory paszporty małoletnim do lat 5 były wydawane tylko na okres jednego roku. To stanowczo za mało, bo do krajów poza UE (np. USA, Tajlandia, Egipt) wymagana jest zwykle ważność co najmniej półroczna - aby spełnić ten warunek niekiedy należało wyrabiać paszport dziecku co pół roku! Na początku br. z inicjatywą zmiany ustawy wystąpili Państwo Kobus z portalu Mały Podróżnik nagłaśniając sprawę medialnie. Postanowiłem włączyć się w tę istotną sprawę i zainteresowałem tematem parlamentarzystów. Z pomocą przyszło Biuro poselskie Agnieszki Pomaskiej i już 17 stycznia złożona została w Sejmie interpelacja, pod którą podpisali się posłowie Platformy Obywatelskiej: Agnieszka Pomaska, Krzysztof Brejza, Piotr Cieśliński, Zbigniew Konwiński, Maciej Orzechowski, Radosław Witkowski. W maju nastąpiły intensywne prace w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych nad nową ustawą i już 25 maja projekt trafił pod obrady Sejmu.
       Warto jeszcze dodać, że oprócz wydłużenia ważności na 5 lat paszportu dla dziecka w wieku do lat 5 nie będzie wymagana obecność dziecka przy składaniu wniosku paszportowego.
      
Robert Turlej, elbląski radny
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama