UWAGA!

Pętla Żuławska Cudem Polski?

 Elbląg, Pętla Żuławska przyciąga żeglarzy
Pętla Żuławska przyciąga żeglarzy (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl)

Twierdza Boyen w Giżycku, Szlak Kulinarny Podkarpackie Smaki, Dworzec Fabryczny w Łodzi, Zagroda Guciów w Zwierzyńcu. National Geographic szuka 7 Nowych Cudów Polski. Nominowane są 32 miejsca. Wśród nich Pętla Żuławska.

Pętla Żuławska to atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna łącząca ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej – Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki, a także wody Zalewu Wiślanego. To 303 km niezapomnianej przygody, którą można przeżyć płynąc kajakiem, jachtem, łodzią motorową lub hausbotem.
       Pętla to także element Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70 biegnącej z Rotterdamu, przez berliński węzeł śródlądowych dróg wodnych, północną Polskę, do Kaliningradu, a dalej drogą wodną Niemna (Pregołą i Dejmą do Kłajpedy).
       To także sieć portów, przystani żeglarskich i pomostów cumowniczych o najwyższej jakości, które powstały w ramach projektu „Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej. Etap I”, który został uznany za jedno z kluczowych przedsięwzięć turystycznych o znaczeniu ponadregionalnym w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007–2013 Działanie 6.4 „Inwestycje w projekty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym”. Projekt realizowany jest przez partnerów samorządowych z województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz Regionalny Zarząd Gospodarki wodnej w Gdańsku.
       Oprócz szlaków wodnych zgromadzonych wokół delty Wisły i infrastruktury dla turysty wodnego, Pętla Żuławska łączy ze sobą liczne atrakcje związane z dziedzictwem kulturowym Żuław Wiślanych. To obszar niezwykle bogaty w unikatowe w skali kraju obiekty historyczne: zamki gotyckie czy domy podcieniowe, a także zabytki hydrotechniczne: mosty zwodzone czy śluzy. Obszar Pętli Żuławskiej to bez wątpienia miejsce wypoczynku, aktywnej rekreacji, niezwykłych krajobrazów i fascynującej przyrody.
       Głosowanie na Cuda Polski potrwa do 31 sierpnia.
      
opr. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Tylko ten cud -Pętla jest zarośniety, zamulony, brzegi proszą się o wzmocnienie faszyną.
 • Pomorskie inwestuje w Pętlę a bagna -warmińskie w olsztyn i mazury inwestują. Elbląg do Pomorskiego a Żuławy połączyć w całość.
 • Moim zdaniem to wcisla jest raczej wybrykiem natury,niż tym cudem,do którego tak przekonuje.
 • bez Pana Jurka w motorówce, pętla traci jakieś 95% na atrakcyjniści
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  2
  Grażyna zwana ubotem(2017-08-16)
 • Jeszcze przekop kanał i będzie można zrobić jeszcze większą pętlę przez przekop do Trójmiasta i na Bałtyk!!!!!
 • Czas popłynąć do Szwecji o przywieźć spowrotem zrabowane przez Szwedów skarby do Polski!!!!!
 • Reparacje wojenne czas zarzadac!!!!!
 • Zażądać
 • Polska ma szansę stać się pierwszoplanowym rynkiem gazowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Taka perspektywa bardzo nie odpowiada Rosjanom i Niemcom. Koncepcja utworzenia z Polski tzw. hubu gazowego nabrała realnych kształtów po ostatnim Szczycie Inicjatywy Trójmorzagdy zdecydowano o utworzeniu korytarza gazowego pomiędzy gazoportem w Świnoujściu i przyszłym gazoportem na wyspie Krk w Chorwacji. – Chcemy poprzez ten system zabezpieczyć energetycznie kraje naszego regionu, by nie było sytuacji, że ktokolwiek może zastosować wobec naszej części Europy szantaż. Szacuje się, że w Polsce zasobów bilansowych węgla jest ok. 500 mld ton, a poprzez gazyfikację możliwe jest do przekształcenia w syngaz około 400 mld ton węgla kamiennego, z którego można uzyskać minimum ok. 800 bln m3 pełnowartościowego gazu. Wartość tego paliwa to 250 bln euro, czyli biliard złotych polskich. Dlatego z taką bezwzględnością Niemcy, Rosja i Chiny przy tajnym, ale oczywistym współudziale polskich elit władzy, dążą do przejęcia kosztem polskiego społeczeństwa tego największego biznesu w Europie.
 • Głosowanie trwa do 27 września - proszę o sprostowanie w artykule!
 • @Errt - święte słowa, to cudak, lanser i nierób w jednej osobie, czy ktoś potrafi wymienić co ten zrobił dla miasta przez tyle lat? a no nic nie zrobił, tylko ględzi głupoty, a co najgorsze bierze bezczelnie za to kasę z naszych podatków. Mam tylko nadzieję że niedługo pójdzie precz z tego miasta
 • może jakiś gość z National Geographic Traveler usiądzie sobie pod wieczór na Radomskiej w tym kompleksie ze stolikami i zobaczy co tam się dzieje, cuda i dziwy, sodomia z gomorią, w innych miejscach również. Co do pętli to czuję tu niezły kolejny lans nieroba Wcisły i tyle. !
Reklama