UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pływający Holender na wodach Zalewu

 
Elbląg, Statek Elwinga popłynie wodami Zalewu
Statek Elwinga popłynie wodami Zalewu (fot. operator)

Rejsy z Elbląga do Krynicy Morskiej oraz z Krynicy Morskiej do Fromborka stają się faktem. Operator ma nadzieję, że statek sprowadzony z Holandii zacznie pływać już w sierpniu. Ciekawostką może być fakt, że jednostka ma 90 lat, ale jak podkreślają organizatorzy rejsów to jej atut, a nie wada.

W pełni sprawny 90-latek
       Statek Elwinga, bo tak będzie nazywała się jednostka, która popłynie wodami Zalewu Wiślanego, został sprowadzony z Holandii. Tam żeglował po Morzu Wattowym, które od Morza Północnego jest oddzielone szeregiem Wysp Fryzyjskich.
       - Statek bazował na jednej z nich, a dokładniej na Terschelling i odbywał rejsy wycieczkowe po Morzu Wattowym – tłumaczy kpt. ż. ś. Janusz Miszewski, który będzie kierował statkiem. - Jednostka ma długość 28 metrów i jest wyposażona w silnik o mocy ok. 220 kW. Jak na statek pasażerski to dość przyzwoita moc. Pozwoli to osiągnąć prędkość ok. 8 węzłów.
       Statek ma dwa pokłady i jest w stanie zabrać 110 osób. Dolny pokład to salon z zapleczem gastronomicznym.
       - Statek jest wyposażony w ster strumieniowy, który pozwala pływać na wąskich akwenach. W zasadzie może zawracać w miejscu – dodaje kpt. ż. ś. Janusz Miszewski.
       Jak wyjaśnia Jerzy Rejchert, dyrektor Hotelu Elblągu (podmiot ten będzie zarządzał tą jednostką), statek ma 90 lat. Według niego nie jest to jednak wada, a zaleta.
       - W Holandii nie budzi to zaskoczenia, pływają tam nawet jednostki z drugiej połowy XIX wieku, są w pełni sił, a Holendrzy wręcz się tym szczycą – tłumaczy Jerzy Rejchert. - Tych lat nie widać, to kwestia kadłuba, który został zbudowany w niespotykanej już technice nitowania, a nowoczesna infrastruktura, która znajduje się na tej jednostce, została zainstalowana kilka lat temu. Różni się od wszystkiego, co widziałem w Polsce, także ten wiek nie ma tu znaczenia.To obiekt muzealny, w pełni sprawny, z papierami na pływanie do 2020 r.
       Jednostka zacumuje na rzece Elbląg, na przedłużeniu ulicy Bednarskiej.
      
       Wiadomo dokąd, nie wiadomo dokładnie kiedy
       - Będziemy pływać po Zalewie Wiślanym, a głównym założeniem jest reaktywacja połączenia między Elblągiem a Krynicą Morską. Przewidywany czas przepłynięcia tej trasy to ok. 2 godz. i 15 min., drugim sztandarowym szlakiem będzie połączenie między Krynicą Morską i Fromborkiem – wyjaśnia kpt. ż. ś. Janusz Miszewski. - W tym drugim mieście chcemy zorganizować rejsy spacerowe po Zalewie Wiślanym. O ile w Krynicy one się odbywają, o tyle w przypadku południowej części tego akwenu takich rejsów nie ma.
       W planach są również rejsy czarterowe po drogach wodnych Pętli Żuławskiej.
       Wiadomo, że w sezonie statek ma pływać regularnie. Nie ma jednak stuprocentowej gwarancji, kiedy rejsy się rozpoczną.

  Elbląg, Od lewej: kpt. ż. ś. Janusz Miszewski oraz Jerzy Rejchert, dyrektor hotelu
Od lewej: kpt. ż. ś. Janusz Miszewski oraz Jerzy Rejchert, dyrektor hotelu (fot. AD)

 - Z dużym żalem musimy stwierdzić, że nie jesteśmy w stanie dokładnie powiedzieć, kiedy ten statek wypłynie – wyjaśniał Jerzy Rejchert, dyrektor hotelu. - Operacja ściągnięcia go z Holandii była nieprzewidywalnie długa, związana z trudnościami, które były poza nami. Aktualnie statek stoi w jednej z trójmiejskich stoczni i jest przygotowywany pod kątem wymogów polskich przepisów żeglugowych. Chciałbym, żeby najpóźniej 1 sierpnia był już w Elblągu, zdolny do żeglugi pasażerskiej.
      
       Jakie ceny?
       Jak wyjaśniał Jerzy Rejchert, nie ustalono jeszcze dokładnego cennika, ale stawki mają nie odbiegać od oferty konkurencyjnych armatorów.
       - Mamy świadomość, że rejsy w Polsce to nie jest tania przyjemność. Dlatego robimy duży ukłon w stronę samorządów, zwłaszcza elbląskiego, po to, by zdobyć dofinansowanie w przyszłym sezonie – tłumaczył dyrektor hotelu Elblągu. - W tym sezonie nie liczymy na dodatkowe środki, dzięki którym bilety byłyby tańsze. Jesteśmy więc zmuszeni zastosować ceny rynkowe, ale chcielibyśmy, aby były jak najbardziej przyjazne. Rozważamy różne warianty, ale trzeba liczyć się z tym, że rejs może kosztować w granicach 15 zł za godzinę od osoby. Bilet powrotny będzie tańszy od biletu w jedną stronę.
       - Docelowo, od przyszłego roku, funkcjonował będzie profesjonalny system rezerwacji – dodaje Jerzy Rejchert. - Natomiast w tym roku będziemy zmuszeni zastosować uproszczoną wersję, bilety będzie można nabyć na terenie statku, zapłacić gotówką lub kartą.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Dofinansowanie z naszych podatków? Chyba sobie jaja robią. Może najpierw godnie opłacą pracowników, bo w tej chwili ich płace są żenujące.
 • Ja proponuję w październiku co za beznadzieja statek już jest a wypłynie w sierpniu to nasza rzeczywistość
 • A zobaczycie ile będzie kosztował bilet tyle co do Hamburga
 • Ale super sprawa. Popłynąć przez Zalew do Krynicy. Brawa dla tego pomysłu
 • a ja gratuluję pomysłu!!! Z przyjemnością wybiorę się na cały dzień na plażę. Elblążanie to dziwna nacja. .. zawsze marudzą. .. Ludzie cieszcie się, że ktoś chce ruszyć to miasto!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33
  3
  lalali(2016-06-30)
 • Nie chcę wyjść na malkontenta i typowego polaczka ale co chcą osiągnąć tą informacją? jaki plan jest w tym żeby zaczynać sezon wycieczkowy kiedy on się już prawie kończy ? bussines raczej kiepski, no chyba że to ma być Barejowy "miś na miarę naszych czasów" Jeżeli tak to gratuluję polotu i macie ode mnie całe 19 punktów do zaje. .. stości
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  6
  PrawdziwiBiznesmeni(2016-06-30)
 • Jakim prawem kapitan Żeglugi Śródlądowej wybiera się na wody administrowane przez Urząd Morski ? Dlaczego start linii żeglugowej nastąpi pod koniec sezonu turystycznego ? Dlaczego w elbląskich szkołach ciągle uczą że transport morski jest tańszy niż transport samochodowy ? Dlaczego tylu elblongów chce Przekopu a do Krynicy Morskiej pływać z Elbląga nie ma kto, nie ma czym, i nie ma wystarczająco bogatych pasażerów ? Kiedy wreszcie okoliczni rolnicy zaorają to miasto z uporem psychopaty kwalifikujące siebie jako miasto morskie, któremu Gdańsk odbiera towary i pasażerów ? Hero (Heronim Zabiełło)
 • Nareszcie. Czekam na to odkąd w latach 90 zniknęły wodoloty. W końcu popłyniemy w przeciwną stronę niż Kanał Elbląski prawdziwym statkiem. Ryzyko dla powodzenia przedsięwzięcia duże, ale kto nie ryzykuje ten nie ma. 30 zł do Krynicy to cena optymalna, pomyślałbym nad biletem rodzinnym np 60 zł - 80 zł co przy korkach na 7 byłoby fajną alternatywą dla samochodów. 1 sierpnia trochę późno, ale lepiej późno niż wcale. Coraz częściej i więcej widzi się oddolnych incjatyw (nie państwowych tylko poszczególnych przedsiębiorstw), które powodują, że jednak coś idzie w tym mieście do przodu. Marudy nie narzekać tylko płyniemy 1 sierpnia do Krynicy statkiem i cieszymy się, że możemy. Kolejne ogniwo na które czekam w moim kochanym, rodzinnym mieście dokonuje się. Jest radość. Powodzenia. Jeszcze może wieża na Belwederze w Bażantarni i będzie podwójna radość.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  1
  krzychu7777(2016-06-30)
 • Dam głowę że ci wszyscy nażekacze i "podatnicy" to banda nierobów i patologia. Piszą tylko żeby komuś dokopać. Boją się że niestarczy kaski na ich wszelakiej maści zasiłki i zapomogi.
 • Bilety będą za drogie :P. Czas bardzo długi. .. Staek będzie pływał pusty. .. . Takie czasy. .. :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  13
  saling(2016-06-30)
 • czemu nie we wrześniu zacznie pływać zawsze tańsze bilety,
 • A wg mnie to świetna wiadomość, nareszcie coś pojawi się na rzece Elbląg oraz południowej części Zalewu W. Od lat nie było tu żądnego transportu turystycznego. Ceny. .cóż. .. muszą być rynkowe o miasto bidne. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  peter(2016-06-30)
Reklama