UWAGA!

Po starówce jeździmy powoli...

 
Elbląg, D-40 - "strefa zamieszkania"
D-40 - "strefa zamieszkania"

Od 15 lipca cała starówka będzie oznakowana jako strefa zamieszkania, a wszystkie skrzyżowania zostaną oznaczone jako równorzędne. Strefa zamieszkania to przede wszystkim ograniczenie prędkości do 20 km/h i pierwszeństwo pieszych przed pojazdami. Znak informujący o skrzyżowaniu dróg równorzędnych może być zaskoczeniem dla kierowców, bo wcześniej w Elblągu nie występował. Zobacz plan Starego Miasta z nowym oznakowaniem.

Dziś (20 czerwca) nową organizację ruchu na starówce przedstawili dziennikarzom – w Ratuszu Staromiejskim, a jakże – wiceprezydent Elbląga Tomasz Lewandowski, dyrektor Departamentu Zarządu Dróg UM Krystyna Dziurdź i Henryk Onopiak z tego departamentu.
       Na temat rozwiązań komunikacyjnych na starówce sporo w ostatnich miesiącach debatowano: – Podsumowując opinie zebrane podczas konsultacji społecznych wybrany został wariant 5 zaproponowany przez Urząd Miasta i nieco zmodyfikowany – wyjaśnia Krystyna Dziurdź. – Uwzględniliśmy uwagi zgłoszone przez mieszkańców i przedsiębiorców ze Starego Miasta.
       Oto najważniejsze rozwiązania, które zaczną obowiązywać na starówce 1 lipca:
       Na ul. Stary Rynek będzie obowiązywać zakaz ruchu, który nie dotyczy autobusów i pojazdów zaopatrzenia z możliwością postoju do 10 minut. Wjazd dla tych pojazdów będzie możliwy tylko od ul. Wigilijnej w kierunku Studziennej.
       Wszystkie wjazdy na Stare Miasto (jest sześć takich wlotów) zostaną oznakowane jako „strefa zamieszkania”, co oznacza pierwszeństwo pieszych przed pojazdami, ograniczenie prędkości pojazdów do 20 km/h i parkowanie tylko w miejscach wyznaczonych, oraz „strefa skrzyżowań równorzędnych”, co z kolei oznacza pierwszeństwo dla jadących z prawej strony.
       Ulice Mostowa i Rzeźnicka (do czasu przebudowy) będą drogami dwukierunkowymi, bez przejazdu przez ul. Stary Rynek (tzw. ulice ślepe). Prace budowlane na ul. Rzeźnickiej rozpoczną się w lipcu br. Po ich zakończeniu może zapaść decyzja o ewentualnej zmianie, tj. wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na odcinku Rzeźnicka – Mostowa.
       Ul. Św. Ducha – od skrzyżowania z ul. Zamkową do Bulwaru Zygmunta Augusta – będzie drogą jednokierunkową z możliwością parkowania na jezdni.
       Parking na placu przed przystanią wodną będzie przeznaczony tylko dla autobusów.
       Ul. Studzienna – na odcinku od Garbary do przejazdu w kierunku Bednarskiej będzie jednokierunkowa z możliwością parkowania po lewej stronie, jak dotychczas; na pozostałym odcinku dwukierunkowa.
      
       Na znakach B-39, które będą obowiązywały w obszarze Starego Miasta, zostaną umieszczone dwa znaki drogowe: znak ostrzegawczy A-5 „skrzyżowanie dróg, z których żadnej nie nadano pierwszeństwa”, co oznacza, że pojazd zbliżający się do skrzyżowania zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony skrzyżowania, oraz znak informacyjny D-40 „ strefa zamieszkania”.
       I jeszcze jedna nowość – znaki drogowe na starówce będą mniejsze niż zwykłe. – Prawo o ruchu drogowym dopuszcza mniejsze znaki na obszarach staromiejskich – mówi wiceprezydent Tomasz Lewandowski. – Chodzi o walory wizualne takich miejsc. Zwykłe mają średnicę 80 cm, natomiast na starówce pojawią się znaki o średnicy 50 cm.
       A na koniec... W porządku obrad najbliższej sesji Rady Miejskiej (30 czerwca) jest uchwała o strefach płatnego parkowania w Elblągu. Jeżeli zostanie przez radnych przyjęta, płatne parkowanie na starówce może zostać wprowadzone już od września.
      
      
Piotr Derukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A bez znaku o skrzyżowaniu równorzędnym to skrzyżowanie niby jakie jest? Tańsze o 80 zł od znaku?
 • Piesi na równi z pieszymi na ulicy, proponuję zgodę na jazdę samochodem po chodnikach i już b. .. .l całkowity
 • Co ,nie podobał się wpis krytykujący władze Elbląga z PO ? PO to "święte krowy " ,ana nich nie można nic krytycznego powiedzieć ?Co na to Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich www.sdp.pl_ Gdzie jest w Elblągu wolność prasy i słowa ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  CENZURA w portelutakze jest !(2011-06-21)
 • a rowery? Ktoś mógłby pomyśleć czasem dłużej niż 5 minut nad tym co zrobi. .. .i promować zdrowe życie, choćby ułatwieniami dla rowerzystów!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ilfing(2011-06-21)
 • Cytat :"Po starówce jeździmy powoli. .. "-Bo gdy pojedziesz szybciej to Ci się koło urwie, tak jak w casłym mieście. A dziury w ulicach wciąż są niezałatane.
 • Cytat :"Po starówce jeździmy powoli. .. "-Bo gdy pojedziesz szybciej to Ci się koło upier. .. li, tak jak w casłym mieście. A dziury w ulicach wciąż są niezałatane.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Blomberg(2011-06-21)
 • tzw. konsulacjeSpołeczne okazały się mocno naciągniętym uzasadnieniem dla przekazanej na tamtym spotkaniu decyzji władziEl o wprowadzeniu w miejsce słupków naDeptaku płatnej strefy parkowania na całejStarówcEl. .oczekujemy też od Vicka i Naczalniczki (w ramach atrakcji turystycznej) zademonstrowania sprawnej-10-minutowej dostawy towaru
 • Za każdy przejaw głupich pomysłów urzędnicy powinni dostawać karnego ku. .. a na czole. Szybko by niektórym zabrakło miejsca nawet przy centymetrowych.
 • O rowerach nikt nie pomyślał, bo urzędnicy rowerami nie jeżdżą. Pan Prezydent co prawda lansował się w Bażantarni na rowerze, ale widać chciał tym tylko pokazać gdzie rowerów miejsce. W mieście masz jeździć samochodem, a najlepiej autobusem :D
 • Ja proponuję strefę płatnego oddychania bo wszystko jest już za kasę tylko skąd ja mam na to wszystko brać jak podwyżki nie mam już od 2008r. dzieci w przedszkolu tez będziemy oddawać jak na parking strzeżony płatne z góry za godziny. .. .te wasze pomysły pożal się Boże!!!
 • Dlaczego parkingi osiedlowe ZAWADA, JAR, ZA POLITECHNIKĄ nie sa płatne? Bo to osiedla. TAK?. Wg tego starówka i centrum to też osiedla i mieszkają tam ludzie, dlaczego maja płacić a inni nie ???? Po równo dla wszystkich !!!!
 • znowu wszyscy narzekają- pewnie kierowcy. Piesi przed samochodami, ograniczenie do 20km/h- bardzo dobrze. brawo!!!
Reklama