UWAGA!

Początki były trudne, dziś gratulacje, medale i tort

 
Elbląg, Zasłużeni pracownicy spółek komunikacyjnych zostali odznaczeni przez wojewodę Mariana Podziewskiego
Zasłużeni pracownicy spółek komunikacyjnych zostali odznaczeni przez wojewodę Mariana Podziewskiego (fot. WS)

Dziś (10 października) w Ratuszu Staromiejskim odbyła się uroczystość związana z jubileuszem 20-lecia Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu i spółki Tramwaje Elbląskie. Uczestnicy wydarzeń sprzed dwóch dekad przyznają, że początki były trudne, ale przeciwności udało się pokonać. Dziś był tort, kwiaty i medale. Zobacz fotoreportaż.

Tak początek lat 90. i przekształcanie państwowego przedsiębiorstwa w spółki wspomina Witold Wróblewski - dziś członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, a wówczas naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego Urzędu Miejskiego w Elblągu:
       - Gdy przekształcaliśmy Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w cztery spółki: ZKM, Tramwaje Elbląskie i dwie prywatne spółki autobusowe - nie powiem, że było łatwo, bo i strajki były i niezadowolenia. Niektóre samorządy oddzielały zarządzanie od działalności operacyjnej, ale nikt utworzył autobusowych spółek prywatnych. W Elblągu oddzielono zarządzanie od funkcji przewozowej i to była najważniejsza rzecz, bo kiedy przewoźnik sam sobą zarządzał były narzekania na niepunktualność, zastrzeżenia co do czystości pojazdów. No i odeszła od miasta kwestia zakupu taboru. Spółki same się tym zajmują.
       W uroczystościach jubileuszowych uczestniczył również pierwszy dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu Marian Wojtkowski: - Zawiązywałem ZKM i kierowałem jego dalszym funkcjonowaniem. Dziś obchodzimy 20-lecie, co pokazuje, że podstawa została dobrze zrobiona – przyznaje. - Patrzę na wyróżnionych pracowników i serce się raduje – dodaje. - To był bardzo trudny okres, kiedy wszystko trzeba było wdrażać, by było jak najlepiej.
       - Warto przypomnieć, że Elbląg jako jedno z pierwszych trzech miast w Polsce zdecydowało się na taką organizację komunikacji miejskiej, skutkującą oddzieleniem roli organizatora od roli przewoźnika  - podkreśla obecny dyrektor ZKM Zbigniew Orzech. - Rozwiązania zastosowane w Elblągu były innowacyjne i przecierały szlaki dla pozostałych miast.

  Elbląg, Tort na 20-lecie ZKM i spółki Tramwaje Elbląskie
Tort na 20-lecie ZKM i spółki Tramwaje Elbląskie


       O ile historia komunikacji autobusowej w Elblągu jest stosunkowo krótka, o tyle tramwaje mogą poszczyć się ponad 100-letnią tradycją.
       - 20 lat w odniesieniu do 118 lat tradycji tramwajów w Elblągu nie stanowi wielkiego potencjału, ale jak odniesiemy to do życia człowiek to na pewno okres znaczący – twierdzi Bogdan Kaliński, dyrektor spółki Tramwaje Elbląskie. - Na 106 osób, które 1 czerwca 1993 r. rozpoczynały pracę, w zatrudnieniu nadal pozostaje 29 osób. Chociażby z tego względu godzi się o tym jubileuszu mówić i pamiętać.
       Dyrektor Kaliński również przyznaje, że początki nie były łatwe.
       - Były strajki, protesty, walka z trudnościami – wspomina. - Trzeba bowiem pamiętać, że to były początkowe lata transformacji ustrojowej, co destrukcyjnie wpływało na tworzenie spółki. To były wręcz rewolucyjne zmiany w komunikacji miejskiej – kontynuuje. - Wówczas stan infrastruktury trakcyjnej (tory i sieć), stan bazy zajezdniowej oraz taboru – 16 wagonów bardziej pasowało do muzeum niż do obsługi pasażerskiej – był zły. Dzisiaj jest jeszcze wiele przykładów niedostatku, ale nie można nie dostrzec postępu – podkreśla dyrektor spółki Tramwaje Elbląskie. - Było to możliwe przy wysiłku wielu tramwajarzy i pomocy ludzi spoza firmy. Sukces udało się osiągnąć, choć wiele potrzeb nadal pozostaje niezaspokojonych.
       Uczestnicy uroczystości jubileuszowej (wśród gości był m.in. wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski, wiceprezydent Elbląga Janusz Hajdukowski, senator Witold Gintowt-Dziewałtowski, a także dyrektorzy i prezesi firm i spółek miejskich) obejrzeli film związany z historią komunikacji miejskiej w naszym mieście, który jeszcze w tym tygodniu będzie dostępny na stronach Urzędu Miejskiego i Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu. Były też życzenia i – jak to na urodziny – tort.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • XX lat minęło, i komunikacja miejska w Elblągu w kompletnym rozkładzie. Lepszy porządek był jak była jedna firma WPK, a potem MPK.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  0
  Auto-san(2013-10-10)
 • im bardziej rozwija się komunikacja miejska w Elblągu tym trudniej dojechać z Zawady na dworzec PKP, po obaleniu socjalizmu Elbląg skutecznie jak nigdy przedtem realizuje "rozwój ujemny !!! " Hero.
 • Mam dwie uwagi. Pierwsza, z jakiego powodu Miasto funduje taką imprezkę firmie do której dokłada rocznie 16mln zł? Druga: Dlaczego nikt w ZKM nie pracuje nad zmianą tras kursowania autobusów, przecież dziś przemieszanie się ludzi jest inne niż 10 czy 20 lat temu a rozkłady takie same, przecież dziś ludzie chcą dojechać do marketów, dworca itp. a zmian brak.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  Matteeoo(2013-10-11)
 • 16 milionów subwencji dla komunikacji miejskiej: ile z tego otrzymały autobusy a ile tramwaje ? Jakie jest dofinansowanie jednego pasażera w autobusie miejskim i jakie w Tramwajach Elbląskich ? Osoby kompetentne bardzo proszę o uzupełnienie jubileuszowego artykułu o odpowiedź na te pytania. Hero.
 • A nie zaprosili na uroczystość największego intelektu od nazewnictwa tramwaii z klubu PO. ?
 • Odznaczenia jak za Gierka
 • Zgoda buduje a niezgoda rujnuje. Wspólne zdjęcie Wojewody Podziewskiego i naszego V-ce prezydenta Hajdukowskiego to wymowny symbol jak można po nieposłuszeństwie obywatelskim, kiedy ingerował Wojewoda stanąć z jasnym czołem obok Wojewody.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Spectator(2013-10-11)
 • a ten czego szuka w Elblągu, wszystko prawie zlikwidowane, cześć wywieziona po resztki to biedni się nie upomną bo mają honor. PRECZ!!!!!KIEDY ZWROT STAREGO TRAMWAJU DO ELBLĄGA co olsztyniaki zapomnieli niech zapłacą za nasz tramwaj.
 • jasne medale gratulacje uścisk dłoni towarzysza zupełnie jak za komuny propaganda sukcesu
 • Dwadzieścia lat. .. , zmieniali się dyrektorzy ale czołowi donosiciele/ki mają się doskonale!
 • kolejni się dzielą medalami i kaską pewnie też, tylko robić nie ma komu.
 • Komunikacja publiczna prawie nie istnieje z powodu rozkopanych ulic. A fetuje się ZKM. Czysty Mrożek !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Ranczo(2013-10-13)
Reklama