UWAGA!

Podyskutuj o Elblągu: czy potrzebna jest nam miejska plaża?

 Elbląg, W słoneczne dni elblążanie chętnie odpoczywają nad rzeką
W słoneczne dni elblążanie chętnie odpoczywają nad rzeką (fot. Michał Kalbarczyk)

Sondaż portElu

Czy w Elblągu powinna powstać miejska plaża?
Tak, to znakomite rozwiązanie, szczególnie na upalne dni. 67.9%
Nie, mamy tak blisko na Mierzeję, że nie ma potrzeby plażowania w mieście 26.6%
Nie mam zdania na ten temat 5.6%
Liczba głosów: 629. Sondaż został zakończony.

Plaża, miękki piasek, na którym można rozłożyć ręcznik czy leżak, pograć w piłkę lub po prostu leniuchować nad wodą. I to w mieście. Nad rzeką w upalne dni wypoczywają m.in. warszawiacy i krakowianie, z kolei nad jeziorem mieszkańcy Poznania, Olsztyna, Ełku czy Ostródy. Czy w Elblągu miejskie plażowanie byłoby mile widziane?

Pomysł utworzenia miejskiej plaży nad rzeką Elbląg nie jest nowy. Od kilku lat lobbuje za nim radny Platformy Obywatelskiej Robert Turlej. W 2017 r. klub radnych PO złożył wniosek do budżetu w sprawie przeznaczenia pieniędzy na tę inwestycję.
       - Chcielibyśmy, by plaża powstała przy rzece Elbląg, chociaż dokładna lokalizacja jest jeszcze do dyskusji. Chodzi o to, by stworzyć w naszym mieście miejsce z piaskiem, leżakami, gdzie w sezonie mieszkańcy mogliby odpoczywać – mówił wówczas Robert Turlej. - Przykładem niech będzie Warszawa, gdzie nad Wisłą powstały takie plaże, mimo że w rzece – tak jak i w Elblągu – nie można się kąpać. Tam dodatkowo powstała gastronomia, są też osoby pilnujące bezpieczeństwa wypoczywających. Te miejsca cieszą się dużą popularnością.
       Prezydent wniosek radnych przyjął, ostatecznie w budżecie na rok 2018 zabezpieczono 20 tys. zł na ten cel.
       Okazało się jednak, że to za mała kwota na plażę (miał być piach, bramki wodne, leżaki i inne atrakcje).
       - Samo usypanie piachu odpowiedniej jakości, a musi on mieć atest Państwowego Zakładu Higieny, wyniosłoby dwa razy tyle. Do tego dochodzi zamontowanie kurtyny zraszającej, jest to koszt ok. 5 tys. zł, w planach są też leżaki, razem ok. 50 tys. zł – wyliczał Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego.
       Zabezpieczonej kwoty, czyli wspomnianych 20 tys. zł, nie można było przesunąć na następny rok i zaznaczyć, że mają one być przeznaczone właśnie na plażę. Nie pozwalają na to przepisy. Wnioskodawcy chcieli je wydać na bramki wodne, które w okresie największych upałów mogłyby stanąć w różnych częściach miasta.
       Temat miejskiej plaży stał się również tematem wyborczym. W 2018 r. Stefan Rembelski, kandydat na prezydenta Elbląga z ramienia Kukiz 15: - Miasto na razie nie dostanie pieniędzy na budowę kąpieliska miejskiego, na zagospodarowanie terenów przy Spacerowej trzeba będzie czekać latami. Dlaczego więc nie zagospodarować tańszym kosztem części prawego brzegu rzeki Elbląg? - pytał, wskazując konkretną lokalizację: teren między mostem niskim a siedzibą Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Warszawskiej. - Na działce o powierzchni prawie dwóch hektarów jest miejsce na plażę, małą gastronomię, przebieralnie, natryski i szeregi innych obiektów. Takie miejsca można spotkać w wielu miejscach w Europie.
       Mamy rzekę więc plaża nad wodą wydawałaby się pomysłem naturalnym. Tym bardziej, że z drugiej strony mostu ma powstać baza sportów wodnych. 
       Mamy potencjał tylko czy marzy nam się plaża?
      
      
       Zachęcamy do dyskusji, zgłaszania kolejnych, Waszym zdaniem, ważnych tematów dla miasta. I do udziału w sondzie - dzisiaj pytamy o to, czy w Elblągu powinna powstać miejska plaża.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • pytanie raczej retoryczne wystarczy uruchomić basen na dolince. .. .. zebany przez Nowaczyka z PO
 • Świetne zdjęcie
 • Po co robić plażę na rzeką gdzie jest od razu głębokość ok. 5-6 metrów i nawet kąpać się nie można??? To ja już wolę pojechać nad zalew lub nad morze. Basen na Spacerowej odrestaurować i tam robić plaże!
 • A po co plaża z piaskiem, nie lepiej ładny trawnik, na którym można rozłożyć kocyk. tak ja na zdjęciu? plus jakieś boisko, gastronomia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  2
  basiaBasiabasia(2019-03-11)
 • I jeszcze dobrze byłoby, co wydaje się oczywiste posadzić jakąś palmę na rondzie w centrum miasta. Ale, co do drzewa wybór pozostawiam elblążanom. Sypanie piasku nad nadbrzeżem jest pomysłem, delikatnie mówiąc nie zbyt trafnym, a nawet śmiesznym. Ale skoro ma plażę Warszawa. .. A my mamy przecież basen. Największy w Europie i tam sypmy piach i co się da. Tego nam potrzeba, jak kani deszczu. A swoją drogą nie zazdroszczę tego pomysłu panu Turlejowi, bo aby wpaść na taki pomysł, to ile trzeba się poświęcić bo aby mieć takie pomysły, to trzeba najpierw doznać porażenia słonecznego, leżąc leniuchując na plaży. Nawet tej bez palmy. A tak na poważnie, zbudujmy zimą małe osiedle typu igloo i niech Eskimosów krew nagła zaleje. To oczywiście żart.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  4
  mieszkaniec.(2019-03-11)
 • proponuję zrobić tam trawniki żebym tam ze swoimi pieskami mógł chodzić na s.r.a.n.k.o
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  plażowicz elblaski(2019-03-11)
 • I tak. I nie. Bo można by zrewitalizować Jelenią Dolinę i tam zrobić tą plażę. A poza tym jaki jest problem pojechać kawałek dalej nad Zalew Wiślany. A Wróblewski powinien zostać odwołany za nic nie robienie w Elblągu
 • Mamy już jeden basen miejski. Wystarczy o niego zadbać. tak jak o wszystko. Robi się u nas tylko to co na pokaz a tam gdzie trzeba by było troszkę wysiłku ( tego intelektualnego też ) to już zabrakło ????? A może chodzi bardziej o to żeby położyć łapę na teren ????? Bo dla deweloperów ten teren jest naprawdę atrakcyjny. A dla spokoju Elbląskiego społeczeństwa jest próba organizowania basenu miejskiego w zupełnie innym miejscu ????
 • Nie jest. W przeciwieństwie do sensownego zabudowania obu watefrontów.
 • Nowaczyk - ten nieudacznik - likwidator elbląski zlikwidował basen bo pewnie Łolsztyn tak kazał. Teraz tam go zaprowadzić niech zobaczy jak to wygląda. Doprowadzić basen do porządku i nie zadawać głupich pytań - czy plaża ma być czy nie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  42
  1
  J...N...(2019-03-11)
 • Kto niby lobbuje od kilku lat. .. ? Od 2010 roku omnibusom z PO pokazywałem gdzie i za ile łatwo i prosto można zrobić i cisza tylko dlaczego Michałku?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  Kat_Na_Idiotów(2019-03-11)
 • A co zrobicie Panowie z dwumetrową warstwą namułów i osadów dennych z prawie całą tablicą Mendelejewa, Całe tony olejów, smarów i resztek farb, które wrzucane były do rzeki, chociażby z byłych zakładu napraw samochodowych i kilkunastu zrzutów z terenu po starym Zamechu. To wszystko leży na dnie rzeki. Swoją drogą, wpuszczanie zawodników triathlonu, do tej niezdrowej "zupy", jest nie tylko grzechem ale i przestępstwem. Komuś się przyśniło, że mamy czystą rzekę ale tak nie jest.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  2
  Murzyn(2019-03-11)
Reklama