UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Polacy masowo uczą się języków obcych

2019-07-10
11:46
 
Elbląg, Polacy masowo uczą się języków obcych
(fot. mat. promocyjny)

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez TNS, znajomość języków obcych w naszym kraju rośnie. Jeszcze w 2000 roku większość Polaków deklarowała znajomość rosyjskiego. Wystarczyło zaledwie 15 lat, by układ sił się zmienił. Teraz najbardziej powszechnym językiem w Polsce jest angielski, a dopiero kolejnym – rosyjski.

Ilu Polaków zna języki obce?
       Tylko 44% mieszkańców Polski posługuje się wyłącznie językiem polskim. Ponad jedna trzecia rodaków zna co najmniej jeden język obcy, a pozostali – dwa lub więcej. 41% badanych przyznaje, że doświadczyło sytuacji, w której żałowali, że nie znają danego języka. To znacznie mniej niż w 2000 roku, podczas poprzedniego badania TNS.
       Znajomość języków obcych jest wyraźnie powiązana z wiekiem i wykształceniem. Starsi i mniej wykształceni respondenci o wiele rzadziej deklarują znajomość języków obcych. Młodsi znacznie częściej znają dwa języki obce. Można przypuszczać, że wynika to z pojawienia się dwóch języków obcych w programie nauczania w szkołach.
       To wyjaśnia również, skąd tak wysoka znajomość języka angielskiego, a zaraz potem rosyjskiego. Angielskiego uczyły się młodsze pokolenia w ciągu ostatnich kilkunastu lat, natomiast język rosyjski jest popularny wśród osób 40-letnich i starszych, ponieważ był obowiązkowym językiem obcym nauczanym w szkołach w czasach PRL.
      
       Coraz więcej osób uczy się języków obcych

       W porównaniu z rokiem 2000 znacząco poprawiła się znajomość języka angielskiego i zmniejszyła popularność języka rosyjskiego.
       Podobne badanie zostało również przeprowadzone przez CBOS, a jego wyniki porównane z poprzednimi, przeprowadzanymi w latach 1993-2012.
       Jeszcze w 1997 roku aż 63% Polaków deklarowało w badaniu brak znajomości języków obcych, a 37% znało co najmniej jeden język obcy na poziomie komunikatywnym. Stopniowo ta proporcja odwracała się z biegiem lat. W tej chwili zgodnie z badaniem CBOS z 2015 roku, 53% Polaków zna jakiś język obcy, natomiast 47% Polaków przyznaje się do braku znajomości innych języków niż polski.
       Największe zmiany nastąpiły w znajomości języka angielskiego. Jeszcze w 1997 roku znało go zaledwie 9% Polaków. Później ta liczba stopniowo rosła, aż nastąpił spory skok w latach 2006-2015, kiedy z poziomu 20% wzrosła aż do 32%. To najlepiej pokazuje przemianę, jaka zaszła w mentalności Polaków. Częściej i chętniej wyjeżdżamy, a w efekcie jesteśmy też bardziej zmotywowani, by uczyć się języków, szczególnie tych, które uważamy za uniwersalne.
      
       Co sprawia, że Polacy uczą się języków obcych?
      
Z przeprowadzonych badań płynie kilka wniosków: po pierwsze, wprowadzony obowiązek nauki języków obcych w szkole procentuje i sprawia, że coraz więcej Polaków może się pochwalić znajomością języków obcych. Po drugie, widać wyniki transformacji ustrojowej, po której przodujący do tej pory język rosyjski musiał ustąpić pola językowi angielskiemu, który uchodzi za przydatny na całym świecie. Po trzecie można też zauważyć tendencję wzrostową – widać, że Polacy coraz chętniej uczą się języków i coraz bardziej się do tego przykładają.
       Wyniki nie pozostawiają wątpliwości. Korzystamy z kursów językowych, uczymy się języków w szkołach, a także na własną rękę, ponieważ zależy nam na sprawnej komunikacji za granicą. Fakty te potwierdzają także specjaliści z Tutlo, platformy językowej, która umożliwia wygodną naukę języka angielskiego z lektorem:
       - Wyraźnie widać wzrost zainteresowania nauką języka angielskiego w naszym serwisie. Coraz więcej osób się rejestruje i spędzają dziennie bardzo dużo czasu na nauce.
      
      
      

      
       -----------------materiał promocyjny----------------
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama