UWAGA!

Polecą żurawie pokoju

2008-05-21
Aktualizowany 2008-06-04 10:12
Elbląg, Polecą żurawie pokoju
(fot. PS)

Dziś o godz. 16 na elbląskiej starówce, tuż pod zabytkową Bramą Targową, odbywać się będzie niecodzienny happening organizowany przez Stowarzyszenie Elbląg Europa. Jego celem jest uczczenie rocznicy masakry na Placu Niebiańskiego Pokoju - Tiananman.

4 czerwca 1989 r. armia chińska, na rozkaz władz, w brutalny sposób - przy pomocy czołgów i ostrzału z karabinów maszynowych - zakończyła trwające od 15 kwietnia studenckie protesty, które wspierali również pekińscy robotnicy. Protestujący żądali rozpoczęcia reform politycznych, demokratyzacji oraz rozprawienia się z powszechną korupcją. Po zakończeniu akcji wydano komunikat że pokojowo nastawieni żołnierze zaatakowani zostali przez studentów. Według nieoficjalnych danych liczbę zabitych w czasie masakry szacuje się na ok. 5 tys., a rannych na ok. 10 tysięcy.
     4 czerwca młodzi elblążanie chcą uczcić rocznicę tej masakry.
     - Nasza akcja ma na celu zamanifestowanie idei pokoju na świecie – mówi Paweł Bloch, koordynator akcji. - W obecnych czasach niepewności, przemocy i zastraszenia, gdy w mediach ciągle słyszy się o ludzkich tragediach, elbląska młodzież postanowiła wyjść taką właśnie inicjatywą. Zwłaszcza w obliczu eskalującego problemu w Tybecie i zbliżających się igrzysk olimpijskich.
     - Podczas akcji planowany jest występ zespołu Lojalny Tony, który zagra utwór „Imagine" z repertuaru Johna Lennona, który doskonale wpisuje się w ideę happeningu – zapowiada. - Zespół oraz organizatorzy będą ubrani na biało co ma dodatkowo zaznaczać charakter imprezy. Z okien Bramy Targowej zrzuconych zostanie tysiąc papierowych żurawi, co w dalekowschodniej tradycji oznacza spełnienie jednego życzenia – życzeniem naszym jest Pokój na świecie.
     - Chcielibyśmy również zaznaczyć, iż utworzyła się grupa happeningowa, której celem będzie naświetlanie aktualnych wydarzeń, problemów politycznych i zjawisk dotyczących nas wszystkich - dodaje Paweł Bloch.
     
     O szczegółach Marta Hajkowicz rozmawiała koordynatorem happeningu Pawłem Blochem:
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Proponuję zacząć od problemów naszych Ratuszowych ! Problemów Elblaskiego bezrobocia i rzadów komuchów oraz absolutorium dla prezydenta. Co z oferentami na zakłady mięsne, po co WPEC, który jako pośrednik podnosi cenne ciepła itd. Zacznijcie od naszego podwórka panowie jest wiele do zrobienia ! Co do papierowych żurawi, to nie zapomnicir potem posprzatać !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  uuuffffffffffffffff(2008-05-21)
 • Bezrobocie elblaskie nie wynika z braku pracy, ale z niecheci elblazan do pracy za (jak dobrae pojdzie) 1000zl netto. Taki delikwent woli nic nie robic niz harowac za marna stawke. To tak gwoli scislosci. Bezrobocie to fikcja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ferdek.Schichau(2008-05-21)
 • polityka. .jakie to nudne heh
 • biały - najpiękniejszy kolor /// amelka
 • i żeby tak jeszcze zawiał wiatr i zaniósł te białe żurawie z przesłaniem daleko, daleko - dina
 • Brama Targowa w Elblągu to niezwykłe miejsce na świecie, ma przepiękną energię, jest czakramem /// a najlepsza energia znajduje się na drugim poziomie od góry /// a szczególnie w ręcznie malowanym fryzie /// niech wszystkim dobrze służy /// amelka
 • no i to jest dobra wiadomość, mam nadzieję, że przysłuży się likwidacji słupków na Starym Rynku - ryzol
 • Dla pierwszego wypowiadajacegi się (uuufffff) to nie ta akcja. Ta dotyczy Pokoju na świecie, a nie ułomnych działań naszych Włodarzy. W tym temacie mogę doradzić Panu Prezydentowi Elbląga, aby zajrzał do swojego programu wyborczego i w ciszy i spokoju go przestudiował. Później relaksując się, walną się w pierś i zaczął działać tak jak na niego stawialiśmy, bo na razie to jest lipa.
 • No i wyremontuje ulicę Winnicką ( obiecane 2 razy). Szkoda gadać!
 • Chyba tam nie mieszka "ktoś ważny", dlatego porzuć człowiecze płonne nadzieje. Masz chodzić po dziurawej drodze do następnej kampanii wyborczej, a później następne 4 lata. Masz pecha, że tam mieszkasz. Nie przejmuj się będę kandydował i już mam pomysł na zdobycie wyborców całej ul. Winnickiej.
 • Zgadzam się, pomysł jest super i na pewno chwyci. Ulic takich jak Winnicka jest w Elblągu więcej, więc chyba na tym jednym punkcie można wybory wygrać w cuglach, bez większego wysiłku.
 • Od początku wszystko było przeciw: ----- boleśnie, nieludzko i niezrozumiale utrącony projekt Fundacji Elbląg, żeby Brama Targowa była dla młodzieży i dzieci, pozostawienie tylko funkcji Salki Rycerskiej na II poziomie od góry i to w dodatku przeznaczonej tylko do zamkniętego użytku "Alstomu", który finansował wnętrze salki ( 30.000 zł ), problemy realizacyjne modernizacji Bramy, nieustanne zmiany w projektach - a na dosłownie godzinę przed zakończeniem prac dekoracyjnych w Salce - zaczęły siadać drewniane stropy i Bramę zamknięto. .. na czas remontu tych stropów. Prace te oszpeciły wcześniejsze założenia projektowe, ale Bramę i tak udało się w końcu otworzyć. Dziwne to było otwarcie, dla garstki oficjeli i realizatorów. A potem te smutne Panie z Urzędu i ochroniarze w Bramie. .. Po co ? - pytam się. Czego chronili ? Przecież Brama od rana do wieczora powinna tętnić młodym życiem, napełniać się energią młodych stóp, bo to dla nich są te wysokie schody i liczne kondygnacje, tam w rozlicznych zajęciach powinni kształtować się do pokonywania trudów życia - Magnolia
Reklama