UWAGA!

Polska armia XXI wieku

Elbląg, Polska armia XXI wieku
(fot. A)

120 tysięcy żołnierzy - dobrze wyszkolonych i uzbrojonych oraz dobrze wynagradzanych - tak według Bogdana Klicha, ministra obrony narodowej ma wyglądać polska armia XXI wieku.

Szef MON gościł dziś (4 czerwca) w Elblągu. Spotkał się z żołnierzami 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, odwiedził także Braniewo i Bartoszyce.
     - Chcę porozmawiać z żołnierzami o przygotowaniach i przeprowadzeniu pełnego uzawodowienia polskiej armii - mówił dziennikarzom Bogdan Klich. - Tegoroczny pobór żołnierzy zasadniczej służby wojskowej jest ostatnim poborem z przymusu. Kolejne będą już świadomym wyborem. W szeregi żołnierskie będą mogli wstąpić ci, którzy chcą, na przykład studenci lub studentki, bo panie też są mile widziane. Od przyszłego roku wiek chętnych do służby zwiększy się z 25 do 30 lat. Służba zasadnicza będzie trwać 3 miesiące, a później będzie można miękko przejść do służby nadterminowej - zapowiedział minister Klich. - W ten sposób do 2010 roku polska armia będzie w pełni zawodowa.
     W kwietniu ruszyła kampania informacyjna i promująca służbę wojskową. Organizowane są festyny, drzwi otwarte jednostek, wszystko po to, by zachęcić do wstępowania w żołnierskie szeregi.
     - Można dotknąć sprzętu, można porozmawiać z żołnierzami - mówił Bogdan Klich. - Dla dzieci mamy krówki, starszym zapowiadamy zwiększenie uposażenia. Już udało mi się zwiększyć pensję żołnierza nadterminowego o 600 zł - teraz wynosi ona ok. 1700-1800 zł brutto. W przyszłym roku planowane są podwyżki rzędu 500 zł.
     Minister zapowiedział również powołanie od 2010 roku Narodowych Sił Rezerwy.
     W pełni zawodowa polska armia będzie liczyła 120 tysięcy żołnierzy. To, jak twierdzi minister Klich, w zupełności wystarczy, bo nie ma realnego zagrożenia konfliktem zbrojnym. A co z wyjazdami na misje zagraniczne?
     - Dotychczas we wszystkich misjach irackich wzięło udział 15 tys. żołnierzy, nadal trwa misja w Afganistanie, polscy żołnierze polecą też do Czadu - zapowiedział minister.
     Żołnierze niosą pomoc nie tylko militarną.
     - Dziś do Chin poleci transport 160 kompletów namiotów dla ofiar trzęsienia ziemi - mówił Bogdan Klich. - Polska w ten sposób pokazuje swoją solidarność z ludźmi, którzy cierpią.
     
     Mówi minister obrony narodowej Bogdan Klich:
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • "W pełni zawodowa polska armia będzie liczyła 120 żołnierzy. " niooo to mnie uspokoilo, bo wciaz mnie nurtowalo pytanie: gdzie naszRzad znajdzie kasiore na te smiale i pieknie brzmiace zmiany w naszejArmii
 • NO tak 120 żołnierzy :))) CIEKAWE
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Krasnal(2008-06-04)
 • Ciekawe, skąd wezma mieszkania dla wszystkich, dziwnym trafem ani słowa o kwaterach dla wojska. Za 2200 bez mieszkania? Dziekuję bardzo!
 • caly tydzien w robocie, a na weekend promowanie wojska po wioskach - za darmo, bo o wolnym czy pieniadzach to mozemy zapomniec.
 • Odszkodowanie za przerwanie nauki przez państwo polskie będzie gwiazdy ?????
 • No i dzięki bogu, ileż to zaoszczędzi czasu i kombinacji przyszłym pokoleniom:) Niech armia robi sobie co chce, nieszczególnie nawet wzruszyłbym się gdyby w ogóle przestała istnieć. A ci, którzy chcą ginąć dla "lepszego jutra" niech giną, grabarze nie strajkują. Precz z tym dziadostwem!
 • gdyby nie armia, to bys juz dawno byl cwiczony kulakiem przez ruska lub prusaka - Dreek, wiec zastanow sie, co i na kogo piszesz. O lepsze jutro to walcza raczej politycy, tylko czemu w wiekszosci dla siebie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Thorn73(2008-06-05)
Reklama