UWAGA!

Polskie go wydało plemię?

Elbląg, na zdj. Jarosław Włodarczyk z Instytutu Historii Nauki PAN w Warszawie
na zdj. Jarosław Włodarczyk z Instytutu Historii Nauki PAN w Warszawie (fot. AS)

A to dlatego, że pojęcie narodowości ukształtowało się dopiero w XIX wieku. Za to pewne jest, że Mikołaj Kopernik miał polskie obywatelstwo. O pochodzeniu wielkiego astronoma, jego związkach z Królestwem Polskim i naszym miastem rozmawiano wczoraj (20 października) podczas konferencji w Bibliotece Elbląskiej.

Czy Mikołaj Kopernik kiedykolwiek gościł w Elblągu? Tak i to wielokrotnie. Związek astronoma z naszym miastem był bardzo silny, a to z powodu jego wuja. - Przez siedem lat Kopernik pełnił rolę pomocnika biskupa warmińskiego Łukasza Watzenrode, który prywatnie był wujem uczonego – mówił Jerzy Sikorski z Towarzystwa Naukowego im Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. - Taki pomocnik był nieodłącznym towarzyszem biskupa, miał też dbać o jego zdrowie, więc ilekroć Watzenrode przyjeżdżał do Elbląga wraz z nim zjawiał się Mikołaj Kopernik.
      
       Jak Kopernik zadarł z elblążanami

       Również po śmierci wuja, kiedy Kopernik objął funkcję fromborskiego kanonika, zdarzało mu się odwiedzać nasze miasto. Niestety, w tym czasie nie zaskarbił sobie sympatii elblążan. - Mikołaj Kopernik w gronie kanoników przyjeżdżał do Elbląga w związku z reformą monetarną - mówił Jerzy Sikorski - W Elblągu spotykał się z Decjuszem, który był szefem Mennicy Królewskiej w Krakowie i z którym Kopernik zgadzał się pod dwoma względami. Według obu moneta pruska powinna mieć wizerunek króla polskiego, a miasto Elbląg powinno pożegnać się z własną mennicą. I właśnie dlatego Kopernik bardzo się elblążanom nie spodobał.
      
       Spór o Kopernika

  Elbląg, Polskie go wydało plemię?
(fot. AS)


       - Pewnie często słyszycie państwo w mediach, ze niektórzy publicyści zwłaszcza z naszej zachodniej granicy starają się zawłaszczać Kopernika twierdząc, że Kopernik miał korzenie niemieckie – wykład Jerzego Sikorskiego podsumował Robert Szaj z Fundacji Nicolaus Copernicus. - Ale niegdyś kwestia obywatelska przedstawiała się nieco inaczej niż dziś. Obecnie mamy paszporty i dowody osobiste na podstawie których określane jest obywatelstwo. Dawniej jedynym wskaźnikiem tego, kto do jakiej grupy narodowościowej należy było poddaństwo pod danego władcę, czy też złożenie hołdu.
       Jeżeli na tej podstawie ustalalibyśmy tożsamość narodową Mikołaja Kopernika, bez dwóch zdań nazwalibyśmy go Polakiem. Jako kanonik wstępujący do kapituły miał obowiązek złożyć przysięgę na wierność polskiemu królowi.
      

Aleksandra Szocik
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • taaa. .taki z niego Polak jak z Mickiewicza. .. na siłę próbujemy wszystkich spolszczyć nawet gdy piszą Litwo ojczyzno moja i każą się tego uczyć. .. cóż gdyby Litwini mieli wkuwać Kochanowskiego który napisałby Polsko ojczyzno moja i uznawać mieli za Litwina. .. .Kopernik był Niemcem z pochodzenia jak większość mieszkańców Thorn i tyle a co komu poddawał i oddawał ma guzik do tego, ja poddaję się premierowi Kanady np i co? mieszkam w Elblągu i mam być Kanadyjczykiem? :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  6
  sabbath(2014-10-21)
 • Proszę Państwa Mikołaj Kopernik Copernicus nie znał słowa po polsku, w rzeczywistości posługiwał się językiem niemieckim i łaciną. Nie był natomiast Polakiem i nie był też Niemcem. Był po prostu obywatelem Stanów Pruskich i Biskupstwa Warmińskiego. Najprościej jest przyjąć, ze był po prostu Prusem.
 • kto, kiedy i dlaczego napisal:. .. .iż Polacy nie gęsi, bo swój język mają. ..
 • w zapisach uniwersyteckich w Padwie albo w Bolonii, podobno Kopernik określił się jako "nationem Polonus"
 • Kopernik był kobietą
 • Wg profesorów toruńskiego uniwersytetu Mikołaj Kopernik w domu rozmawiał po niemiecku, w czasie studiów w Italii - Bolonia, Padwa, Ferrara podpisywał kartki do mensy studenckiej jako należący do kręgów studentów niemieckich, jego główne dzieło "De revolutionibus. .. ." zostało wydane w niemieckiej drukarni Petroniusa w Norymberdze, wuj M. Kopernika - Lucas Watzenrode był Niemcem i nieprzejednanym wrogiem króla Polski Zygmunta Starego, gosposia domowa. .. (?) M. Kopernika nazywała się Anna Schiling. .. .A sam M. Kopernik urodził się w 1473 roku w Toruniu, który od 1466 roku znajdował oficjalnie pod berłem królów Polski. ..
 • Cóż, dziś ogłasza się np. sukces amerykańskich naukowców w dziedzinie półprzewodników, gdzie 3 amerykańskich naukowców (Jing-Ping, al-Halal i Kowalski; )) dokonało jakiegośtam przełomu. .. A poza tym - przecież i tak wiadomo z przyszłości, że Kopernik była kobietą, jak już ktoś zauważył :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  PolskiAnarchista(2014-10-23)
 • to robercik teraz robi tyły?????
Reklama