UWAGA!

Pomóc może każdy

 
Elbląg, Paweł i Sylwia, jego narzeczona
Paweł i Sylwia, jego narzeczona (fot. nadesłane)

Paweł ma 27 lat. Jest młodym, radosnym człowiekiem. Właśnie się zaręczył, znalazł osobę, z którą planuje ślub. Czternaście lat temu walczył ze złośliwym nowotworem mózgu i wygrał. Teraz znów potrzebuje pomocy, bo choroba powróciła, choć pod inną postacią.

Kiedy Paweł miał 13 lat okazało się, że jest poważnie chory. Zaatakował go nowotwór złośliwy mózgu. Chłopiec nie poddawał się, wierzył, że się uda, że wyjdzie z tego. Pojechał do Watykanu, spotkał się z papieżem Janem Pawłem II, z czasem udało mu się pokonać chorobę. Przez następne lata Paweł starał się żyć normalnie. Pracował, spotykał się ze znajomymi, jeździł na wakacje. I znalazł dziewczynę, która okazała się tą jedyną, z którą chce spędzić resztę życia. Zaręczył się, zaplanował ślub.
       I wtedy choroba powróciła, choć pod inną postacią - Paweł zachorował na ostrą białaczkę szpiku. Teraz po raz drugi musi stanąć do walki, obecnie leczony jest w Klinice Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych w Warszawie.Jego jedyną szansą jest przeszczep szpiku.
       W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 22 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla Pawła i innych Fundacja DKMS, wraz z mamą Pawła -  Hanną Hordejuk - organizuje Dzień Dawcy Szpiku dla wszystkich potrzebujących. Odbędzie się on 9 marca (niedziela) w Zespole Szkół Techniczno- Informatycznych, od godz. 10 do 16.
      

       Kto może zostać dawcą?
       Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
      
       ***
       Nie musisz zapłacić za swoją rejestrację, jednak jej koszt wynosi 250 zł.  Fundacja DKMS Polska potrzebuje wsparcia finansowego by pokryć koszty rejestracji, dlatego jeśli możesz sfinansuj częściowo jej koszt. Darowiznę można przekazać na nr konta: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437.
       Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 444 000 (styczeń 2014) potencjalnych dawców szpiku, a już 947 (styczeń 2014) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS Polska została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.
      
      
oprac. mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • To przykre że koszt rejestracji jest tak drogi 250 zł to bardzo dużo. Gdyby było mniej tej biurokrcji i kosztow byloby więcej chetnych. Życze dużo zdrowia dla Pana Pawla i innych chorych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  14
  oburzona1(2014-03-06)
 • Dajcie facebooka to lajkne, niech ma
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  18
  .ksitka(2014-03-06)
 • Współczuję; ( ale i życzę wytrwałości w walce, zarówno Panu Pawłowi jak i jego rodzinie i narzeczonej! Ja już jestem zarejestrowana w bazie DKMS i innych również zachęcam! To nic nie boli i nic nie kosztuje (oczywiście jeśli ktoś chce zapłacić, to pieniązki można przelać na konto DKMS Polska). Powodzenia !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  0
  GoGoBlackJack(2014-03-06)
 • Jeszcze tego brakowało zeby ofiarodawca ponosił koszty badania. .Jak dotąd ani ja, ani nikt z moich znajomych, którzy sie rejestrowali nie słuchał o kosztach rejestracji.
 • Chciałbym wiedzieć czy ta choroba to następstwa genetyczne, palenie tytoniu, lub inne ?
 • Rejestracja jako dawca szpiku będzie darmowa. Nikt w tym przypadku nie ponosi kosztów { jeżeli ktoś chce zapłacić, to pieniądze można przelać na konto DKMS Polska }
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  0
  Hanna.H.(2014-03-06)
 • dnia 09.03.2014 dzień dawcy szpiku kostnego w elblągu. rejestracja jest darmowa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  0
  DAWCA(2014-03-06)
 • 250zł?Była akcja dla jakiegoś chłopaczka z Pasłęka(dość dawno)i nie pamiętam żebym płacił cokolwiek. Pobrano mi krew i tyle. Właśnie dziś otrzymałem poczta kartę członka(bez podtekstów; -) ) dawców szpiku. Może będę miał okazję kiedyś uratować komuś życie. .. .Koledze życzę z całego serca POWODZENIA!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  8
  czesiozpegieeru(2014-03-06)
 • Rejestracja jest darmowa, artykuł został napisany nieudolnie. Panie Pawle każdy wie, że rejestrując się nic się nie płaci. Ja na pewno zgłoszę się. pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  0
  dawca2(2014-03-06)
 • Możesz a NIE MUSISZ wpłacić darowiznę. Oto chodzi!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  0
  sdfghnm(2014-03-06)
 • pawełek odszedł
Reklama