UWAGA!

Pomór świń w Posadach

 Elbląg, Przypadki wystąpienia afrykańskiego pomoru świń potwierdzono w gospodarstwie na terenie powiatu braniewskiego
Przypadki wystąpienia afrykańskiego pomoru świń potwierdzono w gospodarstwie na terenie powiatu braniewskiego (fot. ilustracja do tekstu)

Krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, tj. Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, potwierdziło wczoraj (22 czerwca) wystąpienie afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie w miejscowości Posady (powiat braniewski), w którym utrzymywano 27 świń. Wojewoda Artur Chojecki zwołał posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Ustalono kolejność procedur, jakie muszą być wdrożone w gospodarstwie, w którym wykryto ASF, jak również na terenie obejmującym cztery gminy w promieniu 10 km od gospodarstwa. Ognisko będzie likwidowane siłami Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Braniewie. W ciągu najbliższych dni przeprowadzona zostanie perlustracja 24 gospodarstw, gdzie znajduje się ok. 650 świń. Badany będzie stan zdrowia pogłowia, sprawdzane będą warunki bioasekuracji. Od wczoraj obowiązuje Rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Braniewie określające rygory postępowania na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym afrykańskim pomorem świń.
       W województwie warmińsko-mazurskim jest to pierwsze ognisko ASF u trzody chlewnej. Do tej pory stwierdzono 134 przypadków tej choroby u dzików na terenie województwa. W sytuacji wykrycia ogniska ASF wszystkie świnie muszą zostać humanitarnie uśmiercone i zutylizowane, materiały biologiczne (w tym mięso i pasza) zniszczone, a sprzęt, pomieszczenia oraz środki transportu – odkażone. Wirus nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi. Przeżywalność wirusa ASF wynosi od 30 do nawet 1000 dni (w mięsie mrożonym). Ginie w wyniku obróbki cieplnej, więc spożycie zakażonej wieprzowiny nie jest groźne. Od 2007 roku, kiedy wirus trafił do Europy, najwięcej ognisk choroby odnotowano w Rosji, Gruzji oraz w Azerbejdżanie, Armenii i na Ukrainie.
      
Bożena Ulewicz, doradca/rzecznik prasowy wojewody

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Gdyby wołowina nie była taka droga względem zarobków, to nie był by aż tak wielki problem.
 • będą utylizować świnie,
 • szkoda że do sejmu nie zajrzą
 • Ładna sztuka w morde jerza!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  3
  ArnoldBoczek(2018-06-23)
 • jestem wielce ciekawa skąd była dla nich, dla świń pasza, i kto to ściągnął do Polski, nic samo nie wchodzi, kto chciał zbić interes, bo jak znam radnych i ich układy sami do tego paskudztwa doprowadzili, ,to jak ze sprowadzeniem do Polski ze Szwecji karmy puszkowej, którą kuzyn radnego zainkasował gruby szmal mimo, że sam tego nie żarł, tylko nakarmił domy starców, sierocińce, i biedniejsze szkoły z uczniami, a mimo to żadnych sankcji nie wyciągnięto, więc zapewne znowu jakiś nawiedzony po kumpelsku sprowadził i to gówno, w końcu żremy sami nie wiemy co, a główny inspektorat żywienia, za co bierze pieniądze, Polska-to kraj jedynie głupich ludzi, którzy nie potrafią zawalczyć o swe dobro i, dobro własnych dzieci, wszystko co się dzieje, dzieję się bo naród zbyt biernym widzem się stał,
 • szkoda wielka, że nie uderzyła ta afrykanka w polityków, że też tych darmozjadów wszystko omija, a szkoda,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  1
  grace(2018-06-23)
 • @grace, - Nie przypominam sobie abyśmy kiedykolwiek byli inni
 • Szkoda że nie pomór bydła ... tego co zwykłych ludzi okrada.
 • Jaki pomór ? Co robią ministrowie w tej sprawie po za nabijaniem kabzy? Komu na tym zależy by ludzie mieszkający na wsi i w jej pobliżu zostali zmuszeni do kupowania wyrobów mięsnych w sklepach zamiast z własnego uboju? Mieszkańcy wsi kupują już mleko, jaja, drób, ziemniaki i wiele innych. Teraz kolej na wieprzowinę!!!
 • na zdjeciu baba w laczkach i jej POwskie towarzystwo
 • UE zależy na zniszczenieu polskiego rolnictwa. Tak jak transportu drogowego itp. .. .
 • czy w tym nie jest to wina importu pasz z Ukrainy i Rosji Kto to kontroluje.
Reklama