UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pomyślne wiatry dla miasta

 
Elbląg, Przy ul. Radomskiej otwarta została nowa przystań żeglarska
Przy ul. Radomskiej otwarta została nowa przystań żeglarska (fot. AD)

- Elbląg stawia na rozwój żeglarstwa i portów wodnych, otwarcie nowej mariny to pierwszy, ale nie ostatni krok ku temu, byśmy byli miastem kojarzonym z tą częścią gospodarki. Wierzę, że dla Elbląga wieją pomyślne wiatry – mówił prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk podczas wczorajszego (16 czerwca) otwarcia nowej przystani żeglarskiej przy ulicy Radomskiej. Zobacz fotoreportaż.

Zwiększona liczba miejsc z 35 do 71 dla cumujących tam jednostek, dostęp do energii elektrycznej oraz wody pitnej, ale także miejsce do odprowadzania ścieków – to wszystko zapewnia nowa marina powstała w Jachtklubie Elbląg przy ulicy Radomskiej. Cały port został rozbudowany w ramach unijnego programu „Pętla Żuławska - rozwój turystyki wodnej. Etap I”, który obejmuje swoim działaniem obszar Żuław i Zalewu Wiślanego wraz z Mierzeją Wiślaną.
       – Myślę, że Elbląg może być jednym z ważnych elementów turystyki wodnej i żeglarstwa czyli tego, z czego województwo warmińsko- mazurskie słynie. A jeśli do tego dodamy bliskie sąsiedztwo Mierzei Wiślanej to uważam, że możemy być takim pierwszym przystankiem pomiędzy Rosją a Unią Europejską w dziedzinie żeglarstwa – mówił prezydent Grzegorz Nowaczyk. – Jestem dumny z tego, że potrafiliśmy wspólnie z kilkunastoma innymi samorządami, pod egidą marszałków województwa pomorskiego i warmińsko- mazurskiego, znaleźć się w tym projekcie. Sytuacja geopolityczna i w sensie makro i mikro pokazuje, że będzie bardzo trudno wznieść się na poziom portu w Gdyni czy w Gdańsku, możemy jednak żyć obok Trójmiasta, być portem morskim obsługującym śródlądzie. Chcemy korzystać z przywileju dobrego położenia blisko wielkich portów na Bałtyku.
       – Patrząc wstecz, Elbląg od początku działań samorządowych patrzył w stronę morza, patrzył w stronę przywrócenia miastu tej funkcji morskiej – mówił Witold Wróblewski, członek Zarządu Województwa Warmińsko- Mazurskiego. – Korzystając również z okazji chciałbym wspomnieć o tym, że aktualizujemy strategię województwa warmińsko- mazurskiego. Dobrze by było, żeby samorządowcy aktywnie działali na rzecz tego, by znalazły się w niej zapisy pozwalające na rozwój funkcji turystycznych portów w rejonie Zalewu Wiślanego.
       Nowy obiekt przysłuży się nie tylko turystyce wodnej w samym Elblągu, ale również w całym rejonie Zalewu Wiślanego.
       – Jestem przekonany, że takie inwestycje wpływają bardzo korzystnie na rozwój całego regionu Zalewu Wiślanego – mówił Andrzej Lemanowicz, burmistrz Tolkmicka. – Z Elbląga dość łatwo w tej chwili wypłynąć na Zalew Wiślany. Jeżeli wszyscy razem połączymy siły to na pewno będzie można na Zalewie zauważyć o wiele większy ruch jachtowy. Skorzystamy na tym wszyscy, dlatego, że przypływający na tych jachtach goście będą również zwiedzać te miejscowości, w których się znajdą.
       Oprócz otwarcia przystani na wodach Zalewu Wiślanego został podpisany list intencyjny, który powołuje stowarzyszenie Szlak Wodny im. Króla Stefana Batorego. Jest to najdłuższy szlak turystyczny w Polsce, gdzie zaangażowanych jest czterdzieści samorządów, m.in. Toruń, miasto stołeczne Warszawa czy Bydgoszcz, a także kilka województw.
       – W to stowarzyszenie zaangażowanych jest wiele silnych samorządów. Liczę na to, że w jego ramach będziemy realizowali różne przedsięwzięcia, a także składali projekty do programów unijnych o zdobywanie środków. Przy takiej sile samorządów możemy zrobić wiele dobrego – mówił Jerzy Wcisła, przewodniczący Rady Miasta Elbląg, a także dyrektor Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego. – W ramach pracy stowarzyszenia powstał na przykład pomysł, by zorganizować regaty, które będą odbywały się na Zalewie Wiślanym, Zbiorniku Włocławskim i Zalewie Zegrzyńskim. Są to trzy wielkie akweny między Warszawą a Elblągiem. W ten sposób osoby, które są na przykład z województwa kujawsko- pomorskiego i nie wiedzą, że na Zalewie Wiślanym są warunki do pływania, ale wiedzą, że na Zbiorniku Włocławskim będą regaty to wezmą w nich udział, a jednocześnie przypłyną również tutaj. Jeśli połączymy te wszystkie rzeczy okaże się, że jedna czwarta Polski nagle uczestniczy w przedsięwzięciu, w którym bierze udział właśnie Zalew Wiślany, dowiadując się tym samym o dobrych warunkach do żeglowania.
       Ponadto odbyło się wręczenie nagród z okazji Międzynarodowych Regat o Puchar Prezydenta Miasta Elbląg. Uroczystości otworzyły także sezon żeglarski 2012. W zawodach wzięło udział ponad dwadzieścia jachtów, które podzielone były na trzy grupy. Najlepszy w grupie pierwszej okazał się „Aphrodite” (sternik: Igor Bagrov), drugi był „Antałek” (sternik: Jan Olszewski), zaś trzecie miejsce przypadło w udziale jachtowi o nazwie „Vera” (sternik: Michail Muleris). W grupie drugiej zwyciężyła „Karavela” (sternik:Alexey Shutkin), drugie miejsce zajął „Facil” (sternik: Stefan Politański), zaś trzecie „Papago” (sternik: Łukasz Politański). W grupie trzeciej pierwsze miejsce zajął jacht „Tesa” (sternik: Jan Rzodkiewicz), drugie miejsce przypadło „Nicolausowi” (sternik: Henryk Malentowicz), zaś trzecie zdobyła „Vega- Alfa” (sternik: Joanna Kapczyńska). Główną nagrodę, która została przydzielona drogą losową otrzymał „Nicolaus”.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Rozkopał całe miasto to jedyna droga żeby do niego się dostać to woda
 • Co z naszym basenem ?? Co z sądem ?? Co z dyspozytornią ??? Czy w zamian tego dostaniemy kilka miejsc na przystani ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Koko Spoko(2012-06-17)
 • Niech ten kołek Nowaczyk juz nic nie mowi i odda stołek z honorem. To najgorszy prezydent miasta w historii Elbląga. Nawet WGD był lepszy. Jaki był to był. Gdy Nowaczyk rządził w gminie do dzis gmina spłaca jego długi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kokos i musztarda(2012-06-17)
 • mamy port jachtowy, a na 100 lądowiska sprzedali za grosze AN-2,bo nie było 150 000 złotych na remont silnika????? może coś interesy nie takie robimy lub nie tacy ludzie ?????
 • Przystań żeglarską mamy a KIEDY przekop mierzei by jachty miały krótszą drogę do Elbląga, bo po tych zarośniętych kanałkach nawet kajakiem trudno pływać. A Kiedy zobaczymy wyremontowane mosty i nabrzeża na Rzece Elbląg.
 • Jak przestaniesz błędy robić.
 • A jak można przyznać nagrodę główna w wyniku losowania?
 • "Wierzę, że dla Elbląga wieją pomyślne wiatry – mówił prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk podczas wczorajszego (16 czerwca) otwarcia nowej przystani żeglarskiej przy ulicy Radomskiej. " - pomyślny wiatr to taki wiatr, który wywieje z Elbląga ' Uszatka"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zatroskany.(2012-06-17)
 • Ta Marina to super sprawa dla żeglarzy, ale dziury w jezdniach na Starówce i w centrum Elbląga tez trzeba załatać.
 • Nowaczyk robi z Elblaga skansen. wydaje miliony zlotych dla grupki bogaczy, ktorych stac na jachty, a miasto za chwile bedzie bankrutem. To juz lepiej mogl za to lotnisko zmodernizowac i zrobic utwardzony pas startowy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Nowa Prawica(2012-06-17)
 • Chociaż nie pływam żaglówkami, to cieszę się, że marina zmieniła oblicze. Mam jednak prośbę do Nowaczyka. Niech weźmie się do roboty i pogoni do niej swoich podopiecznych, bo Elbląg staje się większą wiochą. Skandalem jest bruk po rozkopanym skrzyżowaniu Robotniczej i Brzozowej. Niedawno wyremontowne ulice, a potem niechlujnie zasypane miejsce po awarii nie wystawia Nowaczykowi dobrej laurki. Czy ktoś z ratusza pomyślał o zagrożeniu drogowym ? Poza tym, jeszcze jedno zadanie dla Nowaczyka. Jadąc do pracy niech przejedzie się ulicą Piechoty, a potem walnie pięścią w biurko i pogoni do roboty kogoś, kto jest odpowiedzialny za zaklejenie dziur w tej ulicy. Jeśli tego nie zrobi, to życzę mu, aby codziennie musiał jeździć tylko po takich ulicach i aby nigdy więcej nie zaznał satysfakcji z jakiegokolwiek otwarcia czegokolwiek.
 • Dziury na Starówce niech załatają właściciele restauracji itp. oraz mieszkańcy Starówki tak jak to czynią spółdzielnie mieszkaniowe w mieście. A nie tylko doić kasę z miasta ale od siebie dla dobra mieszkańców swojej dzielnicy, to nic. Niech Starówka przestanie być św. krową, której wszystko się należy na koszt miasta.
Reklama