UWAGA!

Porozumienia Sierpniowe - elbląskie obchody rocznicowe

Elbląg, Porozumienia Sierpniowe - elbląskie obchody rocznicowe

29 sierpnia, w ramach obchodów rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, w Elblągu odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa, która umieszczona zostanie na ścianie budynku, gdzie mieściła się przed stanem wojennym siedziba Zarządu Regionu Elbląskiej „S”. W Komitecie Honorowym przyjął udział Lech Wałęsa.

Tegoroczna rocznica Porozumień Sierpniowych obchodzona będzie 29 sierpnia wspólnie przez władze miasta i Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność”.
      
       Program uroczystości:
       godz. 13 -17 - Nie ma wolności bez....kreatywności - happening artystyczny z udziałem młodzieży oraz Elbląskiego Oddziału Abstrakcyjnego i Stowarzyszenia Elbląg Europa - ogłoszenie strajku okupacyjnego na elbląskiej Starówce - młodzież formułuje 21 swoich współczesnych postulatów, które zostaną przekazane władzom miasta i wysłane do premiera (między Ratuszem Staromiejskim a Katedrą);
       godz. 15 - odsłonięcie tablicy upamiętniającej siedzibę Solidarności w 1980 roku (ul. 1 Maja);
       godz. 16 - Elbląski Sierpień 1980 - wykład Karola Nawrockiego (IPN Gdańsk) (Ratusz Staromiejski);
       godz. 17 - otwarcie wystawy - Co nam dała solidarność? Solidarność oczami młodych (Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku) (Ratusz Staromiejski);
       godz. 18 - Msza Święta w kościele Św. Mikołaja;
       godz. 19 - przemarsz ulicami miasta i składanie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970.
      
       Z pomysłem umieszczenia tablicy pamiątkowej na budynku mieszczącym do 13 grudnia 1981 r. siedzibę Zarządu Regionu „Solidarności” wystąpiła Grupa Inicjatywna, w której znaleźli się:
       Teresa Bocheńska - działaczka organizacji pozarządowych, w 1981 r., Przewodnicząca Komisji Zakładowej „S”,
       Jan Fiodorowicz - Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Elblągu,
       Maria Kosecka - działaczka NSZZ „Solidarność”; radna,
       Tomasz Lewandowski - wiceprezydent Elbląga,
       Leszek Sarnowski - dyrektor Departamentu Kultury UM w Elblągu,
       Jerzy Wcisła - przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu, który przyjął funkcję przewodniczącego Grupy.
      
       Uzasadnienie tej inicjatywy znalazło się w liście Jerzego Wcisły do osób zaproszonych do udziału w Komitecie Honorowym: „Elbląg jest czwartym po Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu Zdroju miastem, w którym rodziła się „Solidarność”, ma więc swój chlubny udział w najnowszej historii Europy, z którego może być dumny i o którym trzeba przypominać kolejnym pokoleniom. Pierwsze strajki w Elblągu miały miejsce już 29 lipca, w Przedsiębiorstwie Gospodarki Mieszkaniowej i 4-7 sierpnia w Miejskim Zakładzie Oczyszczania. Te pierwsze strajki, jak wiadomo, nie przyniosły żadnych rezultatów. Elblążanie i elbląskie zakłady miały stały kontakt z Trójmiastem, mieszkańcy Elbląga pracowali też w Stoczni Gdańskiej, toteż wiadomość o wybuchu strajku 14 sierpnia w Stoczni im. Lenina, na którego czele stanął Lech Wałęsa, natychmiast dotarła do naszego miasta. 18 sierpnia 1980 r. całkowicie stanęła większość kluczowych zakładów miasta. W tym samym dniu powołany został Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który skupiał 18 zakładów pracy. Jego przedstawiciele pojechali do Stoczni i zgłosili gotowość udziału w ogólnopolskiej akcji. 19 sierpnia elbląski Międzyzakładowy Komitet Strajkowy został zarejestrowany w Gdańsku, a delegat MKS w Elblągu do MKS w Gdańsku - Ryszard Kalinowski - wkrótce stał się bliskim współpracownikiem Lecha Wałęsy, uczestniczącym we wszystkich najważniejszych wydarzeniach. Tak jak w Gdańsku, strajkujących wspierało elbląskie społeczeństwo. Bramy okupowanych zakładów udekorowane zostały zdjęciami Jana Pawła II, obrazami Matki Bożej, kwiatami. Strajkującym donoszono posiłki, ofiarowano pieniądze. Poparcia strajkującym udzielił także elbląski Kościół katolicki. Tego samego dnia, w którym podpisane zostały Porozumienia Sierpniowe w Gdańsku, w Elblągu powstał Międzyzakładowy Komitet Założycielski (w miejsce MKS), którego przewodniczącym został Ryszard Kalinowski. Komitety Założycielskie powstawały lawinowo także w zakładach, które nie strajkowały. Pod koniec lipca 1981 r. Region Elbląski skupiał 202 komisje zakładowe, na które składało się 96 tys. członków „S”. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. najważniejsi działacze elbląskiej „Solidarności” zostali internowani a siedziba Zarządu Regionu przy ul. 1 Maja zdewastowana i ogołocona ze znajdujących się tam materiałów i sprzętu. Budynek, w którym znajdowała się siedziba Regionu znajduje się przy jednej z głównych ulic miasta. Codziennie przechodzi obok niego wiele osób - mieszkańców, przyjezdnych i turystów. Tablica umieszczona na ścianie tego budynku będzie przypominać przechodniom, a przede wszystkim młodym pokoleniom elblążan, że Elbląg ma swój wkład w narodziny Ruchu, który wpłynął na bieg dziejów Europy.”
      
       W wyniku starań Grupy Inicjatywnej powołany został Komitet Organizacyjny oraz Komitet Honorowy. W skład Komitetu Organizacyjnego, którego zadaniem jest techniczne i logistyczne przygotowanie uroczystości, weszli:
       Jerzy Wcisła - przewodniczący Rady Miejskiej i Przewodniczący Komitetu,
       Tomasz Lewandowski - wiceprezydent Elbląga,
       Maria Kosecka - radna ,
       Jolanta Lisewska - członek Prezydium Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”,
       Rafał Gruchalski - dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej,
       Leszek Sarnowski - dyrektor Departamentu Kultury,
       Łukasz Mierzejewski - Biuro Prasowe Prezydenta Elbląga,
       Teresa Bocheńska - przedstawicielka organizacji pozarządowych.
      
       Do udziału w Komitecie Honorowym zaproszeni zostali: Lech Wałęsa - Pierwszy Przewodniczący NSZZ „Solidarność”, Honorowy Obywatel Elbląga; Grzegorz Nowaczyk - Prezydent Elbląga; Piotr Duda - obecny Przewodniczący NSZZ „Solidarność”; Ryszard Kalinowski - Delegat Elbląga do Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Gdańsku w 1980 r.; Tadeusz Chmielewski - Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w 1981 r.; Ks. bp dr Jan Styrna - Biskup Diecezji Elbląskiej; Ks. Infułat Mieczysław Józefczyk - Kapelan „Solidarności”; Jerzy Wcisła - Przewodniczący Rady Miejskiej Elbląga.
      
       Wszystkie wymienione osoby zadeklarowały swój udział w uroczystości 29 sierpnia, co zgodnie z intencją inicjatorów, nada jej wysoką, ponadlokalną rangę.
      
       Na tablicy umieszczony zostanie napis:
      
       „Który skrzywdziłeś człowieka prostego (…)
       Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta.
       Możesz go zabić - narodzi się nowy.
       Spisane będą czyny i rozmowy.”
       Czesław Miłosz
      
       TABLICA UPAMIĘTNIAJĄCA SIEDZIBĘ ZARZĄDU REGIONU ELBLĄSKIEGO NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” ZLIKWIDOWANĄ, STANEM WOJENNYM 13 GRUDNIA 1981 R.
       ELBLĄG 2012 R.
      
       Dotychczas jedynym w Elblągu obiektem kojarzonym z Ruchem „Solidarności” jest pomnik Ofiar Grudnia 1970, uroczyście odsłonięty w 1981 r. przez Lecha Wałęsę. Pomnik upamiętnia wydarzenia tragiczne i klęskę protestu społecznego. W intencji pomysłodawców Tablica Pamiątkowa, która zostanie odsłonięta 29 sierpnia, ma przypominać o zwycięstwie Ruchu Społecznego „Solidarność”, chociaż jej treść mówi o początkowej przegranej. Wierzę, że pamięć o tym zwycięstwie znajdzie kiedyś swój wyraz w znacznie godniejszej formie niż skromna tablica - mówi Teresa Bocheńska.
      
Anna Kleina, Biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Śmiech na sali. .. znikają emerytury, OFE, wiek emerytalny zamiast się obniżać się wydłużył, śmietniki obstawione, młodzi za chlebem w innych krajach, pełna obsada stołków przez swoich, same groby i pomniki, po fabrykach, hutach, stoczniach. .. przybyło weteranów 1920,1939,1945,1980,ubywa dzieci, ubywa szkół, przedszkoli. .. . Tylko KATYŃ, a gdzie KRESY( 200 000 POLAKÓW wyrżniętych jak zwierzęta przez UPA !), LITWA(Sajudis ruguje do dziś Polaków i ślady polskości!), można obejrzeć mogiłę województwa elbląskiego przed pocztą główną, zdobycze socjalne to, ,służba zdrowia, ,. .. własnie racjonalizowana przez olsztynkowo. .. .no i, ,czerwone książeczki, ,dla emerytów uprawniające do przechodzenia przez ruchliwe skrzyżowania na czerwonym świetle!
 • no i zamiast armii-cuda. .. .
 • W 2013 r. czeka nas podwyżka podatków i opłat lokalnych. Niby niezbyt wysoka, ot, ledwie o kilka procent, za to dotknie większość z nas. To dlatego, że w górę pójdą maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych: za grunt, domy, mieszkania, handel na targowiskach czy wczasy w uzdrowiskach, a nawet za posiadanie psa.
 • Chwała tym dzięki którym padł socjalizm ale jak patrzę na nasza obecną rzeczywistość spowitą i mimo wszystko kształtowana w głównej mierze przez tz. "sieroty po socjalizmie" - w2iele l; at musi upłynąć abyśmy doszli do jakichkolwiek standardów europejskich stosowania prawa, prewencji, prowadzenia samorządu i socjalu, który nadal tkwi w okowach instytucji rodem zeszłej epoki (ZUS, KRUS, tz bezpłatna służba zdrowia etc. .. .. )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MiejscowyAborygen(2012-08-22)
 • Coś ty taki aborygen wrażliwy na, ,socjalizm, ,. .. wszak go wykorzystałeś do cna, o ile cię znam to jak złapałeś w szczęki to nie puściłeś. .. .. a że teraz masz plaże w, ,interesach, ,to nie wina socjalizmu, lecz braku kolesi. Poprostu zrażasz ich niemiłosiernie. .. .
 • Och wyznawco jedynie słusznej drogi - ja plażę - nie zauważyłem - a kolesie nie są mi do niczego potrzebni a zwłaszcza tej opcji, bo z ludźmi interesu, a nie knajackim towarzystwem - zawsze się dogadam. Bulba
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MiejscowyAborygen(2012-08-22)
 • Kiedyś w sierpniu 1980 nawet płaciłem na cegiełki dla solidarności. Nosiłem w klapie "opornik" i znaczek, a można za to było dostać pałą. Ale gdy zorientowałem, że to wszystko kontroluje banda kolesi z klerem na czele. Jestem przeciwny takim ruchom i obecnej Pisowskiej Solidarności. Nawet zdrowego rozsądku im brakuje. Solidarność - dziękuję i omijam szerokim łukiem. To nie ta Solidarność niestety :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kiedyś zadowolony(2012-08-22)
 • Perspektywa 2001 mamy dawno był 45 i choć ciężko harujemy nadal mamy puste kąty. Rządził Bierut był Gomułka rządził Gierek i Wałęsa i choć ciężko harujemy nadal brak nam w ustach kęsa. Lat 50 hodowano krowy świnie oraz owce, lecz gdy Lechu zaczął rządzić, wszyscy zeszli na manowce. Były stocznie pegeery, huty firmy kombinaty, dziś jest nicość puste zero pozostały tylko gnaty. A dorobek lat 50 który w pieśniach budowano, rozgrabiono i zniszczono i kieszonki swe wypchano. Padła przy tym ludzka duma którą zdobywano w pocie dzisiaj każdy kruk na dachu głośno kracze, bezrobocie. Hasła zawsze były szczytne krwią pisane, ,Solidarność, , lecz znaczyły one jedno dla złodziei raj bezkarność. Tak zniszczono cały naród, gospodarkę no i kwita, pozostała ludzka rozpacz, biedna Polska i elita. Henryk Siwakowski /jest to stary wiersz z czasów dużych nadziei i nie chciałbym nikogo urazić, nigdy nie należałem do żadnej partii ani stowarzyszenia. Są to tylko moje osobiste spostrzeżenia/
 • dogadują się cwaniacy. .. .tak tak bulbo. .. .
 • .. .tęp szczury, zbieraj szkło i odpadki. .. a ja się pytam na co płacimy podatki????. .. ..
 • Szkoda, że czyny podłe i nikczemne ma pamiętać poeta. Ale jest duża nadzieja, że dobrą pamięć mają też zwykli obywatele. A nadarza się okazja, aby sobie przypomnieć, czas miniony. Czasy chmurne i durne. Jak pisał poeta. Ale tak naprawdę, nie zawsze chmurne i nie zawsze durne. To lata naszej młodości. Kochaliśmy i byliśmy kochani. Zakładaliśmy swoje rodziny, rodziły się nam dzieci. To czas, w którym można było zachowywać się przyzwoicie, lub jak szubrawiec. Tych ostatnich było całkiem sporo. Ordery, zdobią dziś klapy marynarek i żakietów ludzi, którzy na nie, nie zasłużyli. Order Orła Białego unosi w przestworza chwały, ludzi niegodnych i pozbawionych honoru. To są ludzie którzy, kariery zaczynali jako piewcy starego systemu. Chór był nielichy. Pamiętam ich dobrze. W życiu tak bywa, że kto głośno pieje, zawsze siada na wysokiej grzędzie. Piać trzeba nieprzerwanie i jest spora grupka tych co czynią tak od lat. Często fałszują niemiłosiernie. Ale to jest bez znaczenia. Albowiem Ci co słuchają są głusi, jak stare pniaki. I wzrok już nie ten.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  czesiek(2012-08-22)
 • no i o to chodzi, aby być zawsze przyzwoitym. .. niezależnie od wiatru historii, panującej mody politycznej. .. bez zacietrzewienia aborygeńskiego i włazidupstwa neofitów. .. ..
Reklama