UWAGA!

Portowa debata, która do wyborów nic nie zmieni  (okiem naczelnego)

 Elbląg, Portowa debata, która do wyborów nic nie zmieni  (okiem naczelnego)
(fot. Anna Dembińska)

Warto rozmawiać, jak mawiał klasyk. Taka idea przyświecała debacie na temat elbląskiego portu, którą we wtorkowy wieczór w Ratuszu Staromiejskim odbyli: senator Koalicji Obywatelskiej Jerzy Wcisła i wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski. Rozmowa była, dyskusja też, ale przełomu w sprawie portu nie było. I nie będzie, dopóki tą sprawą będzie rządziła polityka a nie gospodarka. Zobacz zdjęcia.

Na początek wyrazy uznania dla koleżanek i kolegów z Truso Media, którzy debatę przygotowali i zorganizowali. To pierwsza tego typu dyskusja (i to z udziałem publiczności) między przedstawicielami politycznych środowisk z dwóch stron barykady, które również dzieli sprawa portu, mimo że każde z nich uważa, że ważna jest współpraca w tej sprawie dla dobra Elbląga i mieszkańców.

Zarówno Piotr Opaczewski jaki i Jerzy Wcisła próbowali przekonać publiczność, że racja w sporze o przyszłość elbląskiego portu jest po stronie środowisk, z których się wywodzą, używając w dyskusji argumentów, które już w mediach od miesięcy funkcjonują. Była więc mowa o sporze o pogłębienie ostatnich 900 metrów, o tym że rząd nie chce dokończyć budowy drogi wodnej mimo że ma taki obowiązek (Wcisła), a z kolei samorząd nie jest w ogóle przygotowany pod względem projektów i finansowania do rozwoju portu (Opaczewski). Obaj panowie dobrze przygotowali się do dyskusji, mieli ze sobą szkice, rysunki, fragmenty artykułów, raportów, sprawozdań, na które chętnie się powoływali. Obaj też tryskali optymizmem, że przyszłość port rysuje się w różowych barwach, padła nawet liczba 6 milionów ton przeładunku rocznie do 2040 roku (wicewojewoda). Oczywiście każdy z nich inaczej widział ojca tego sukcesu. Senator mówił o tym, że samorząd sobie poradzi, jak tylko skończy się spór rządu z Unią Europejską i spłyną pieniądze np. z KPO, a wicewojewoda stawiał na państwo jako inwestora strategicznego. Słowa debatujących od czasu do czasu wzbudzały emocjonalne reakcje u publiczności, którą kilka razy moderator dyskusji Łukasz Nosarzewski musiał uspokajać.

W rundzie przeznaczonej dla publiczności padło kilka pytań. Na przykład o to, dlaczego armatorzy mieliby wybierać Elbląg (obecnie 150 tys. ton przeładunku rocznie), zamiast Kołobrzegu (obecnie ok. 170 tys. ton), który ma podobne warunki nawigacyjne, a lepszy dostęp do morza od naszego miasta. Wicewojewoda odpowiedział, że Elbląg ma o wiele większy potencjał przeładunkowy i jest oknem na świat dla całego województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, a w przyszłości także np. dla Białorusi. Z kolei senator Wcisła podpierał się danymi z portu w Gdańsku, który planuje przenieść drobne przeładunki właśnie do Elbląga, a nie do Kołobrzegu.

  Elbląg, Portowa debata, która do wyborów nic nie zmieni  (okiem naczelnego)
(fot. Anna Dembińska)

W podsumowaniu obaj politycy przyznali, że chcieliby, by w taki sposób toczyła się dyskusja na temat przyszłości elbląskiego portu. I trudno odmówić im racji, bo to była merytoryczna rozmowa, tylko sporadycznie przeplatana wzajemnymi zarzutami typu „a wy nic nie zrobiliście”. Problem w tym, że – z całym szacunkiem do debatujących – nie od nich zależy, co dalej z elbląskim portem się stanie. Obawiam się, że do wyborów parlamentarnych, a może i samorządowych w przyszłym roku niewiele nowego w tej sprawie się wydarzy, a spór będzie tylko podsycany, zamiast wygasać, choć nie chciałbym być złym prorokiem.

Przebieg debaty można już obejrzeć w Internecie. Retransmisję dyskusji nada w środę, 7 czerwca, o godz. 20 telewizja Truso.tv.


Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Panie Jurek, kop kanał, chyba że jesteś nieudacznikiem to rząd Ci wykopie bo nie będziesz mógł motorówką przepłynąć.
 • No cóż słuchacze popierający przedstawiciela jedynie słuszną Partie Obłudy pewnie są w przekonaniu że ich kandydat był lepszy a wspierający kandydata Partii Innowierców Socjalistycznych że ich kandydat był lepszy. Według mnie na punkty wygrał wicewojewoda..... czy wszyscy usłyszeli to, że spółka miejska port morski przynosi straty i że została zwolniona nawet z podatku od nieruchomości? Ciekawe, czy dyrektor mimo takiej sytuacji finansowej dostaje nagrody od Wielkiego Pana?
 • Bardzo ciekawy padł głos z sali mówiący do senatorka, że dlaczego tak się martwi, że jak dostanie miasto 100 mln to "Rząd" przejmie port? Wszak na jesień odbierzecie władzę PISowi i będziecie mieli tak port jak i te 100 mln !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  52
  12
  Fan_Gargamela_z_PO(2023-06-06)
 • Czyli ŻENADY ciąg dalszy ! Ludzie wy nawet nie potraficie wyremontować kąpieliska miejskiego jakich są dziesiątki w Polsce i i malutkie samorządy z malutkim budżetem sobie dają radę ( przykład Pasłęk) a wy ponieśliście sromotną klęskę a właściwie to my mieszkańcy bo to my cierpimy na waszej nieporadności i zacietrzewieniu ( brak inwestycji rządowych w przemysł imprez TVP ). Nawet z komunikacją miejską polegliście. Miejcie resztki HONORU i podajcie się do dymisji bo niszczycie całe miasto.
 • Pierwsze primo odsunąć motorówkę od Elbląga i pozbawić jakiejkolwiek decyzyjności! Ten człowiek szkodzi miastu od kilku dekad. Nie bez powodu został odwołany w referendum! I dopilnować aby zwrócił pieniądze elblążan które zdefraudował na bezzasadną nic nie wiążąca propagandową ankietę
 • @Fan_Gargamela_z_PO - Przecież motorówka wie że dostaną nawet baty od konfederacji bo polska idzie ostro w prawo aby zachować tożsamość narodową. PO już jest passe. Głosują na to starzy degeneraci. Wszelkiej maści agentura i chachmeciarze.
 • Niestety lecz Elblągiem od lat zarządzają nieudacznicy którzy tylko niszczą Elbląg. A wam przeszkadza kto będzie właścicielem jak to miasto będzie miało wpływy z podatków od obrotu z firm działających w tej branży i to mieszkańcy będą mieć więcej pracy i lepiej płatnej. To Swoje ambicje politycznie zbijacie kosztem elblążan !
 • Żaden port w Elblągu nie powinien powstać, tak samo jak kopalnia w Turowie zgodnie z orzeczeniem sądu powinno się zamknąć. No i tęczowa flaga wreszcie na każdym urzędzie. To są najważniejsze rzeczy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  20
  Kak.(2023-06-06)
 • Ten Wcisla od Tuska to w genach ma aby pilnować interesów Niemiec a nie Polski. Ze zdrajcami trudno jest polemizować.
 • PO dziś popsdlo w euforię bo uzyskali az 1% powyzej Pis! To faktyczny sukces po takim marszu! Konfederacja nie poprze PO w wyborach ani Holownia! Lewica osiągnęła dno frekwencyjne ! Bo ma liderów starych doktryniarzy ktorzy pociągnęli ją w dół! Kompromitacja calkowita! Temat portu wzbudzil takie samo zainteresowanie jak i ankieta! Zabawa dla ubogich i zabawa w lans i wlasną kampanię bez wpywu na losy portu, miasta i mieszkańców!
 • Jak widać na sali tłoczno-:))))
 • @rozsądny - No to jeżeli idzie w prawo to bardzo daleko od pisu
Reklama