UWAGA!

Powstaje Kodeks Wyborczy

Poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski w imieniu klubu Lewica i Demokraci przez ostatni rok wspólnie z prawnikami przygotowywał projekt ustawy pod nazwą Kodeks Wyborczy. Prace nad Kodeksem właśnie udało się zakończyć i, jak podkreśla sam autor, jest to na razie największe przedsięwzięcie legislacyjne tej kadencji.

Kodeks Wyborczy jest zebraniem w jednym dokumencie wszystkich przepisów dotyczących prawa wyborczego w Polsce, co znacznie ułatwi i usprawni dostęp do informacji w sprawie wyborów. W dokumencie tym zamieszczono ordynacje wyborcze do wszystkich organów wybieranych w Polsce, począwszy od wyborów do Parlamentu Europejskiego, poprzez wybory do Sejmu i Senatu RP, na wyborach wójta kończąc.
     Jak podkreśla poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski, jest to nie tylko zebranie i ujednolicenie tych przepisów w jednym dokumencie, ale też modyfikacja istniejących już przepisów prawnych. Najważniejsze zaproponowane zmiany to, zdaniem posła, m.in. likwidacja „cegiełek”, zakaz finansowania komitetów wyborczych przez osoby prawne czy mieszkające zagranicą, a także zakaz reklamowania się komitetów wyborczych na billbordach.
     W tej chwili rozpoczęły się konsultacje społeczne nad projektem Kodeksu Wyborczego. Zbierane są opinie i uwagi co do projektu i zawartych w nim zmian przepisów. Tekst dokumentu dostępny jest dla wszystkich zainteresowanych na stronach internetowych klubu Lewica i Demokraci.
     Poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski ma nadzieję, że przygotowana przez niego ustawa zostanie uchwalona przed końcem listopada tego roku. To jest bardzo ważny termin, bo w czerwcu przyszłego roku czekają nas wybory do Parlamentu Europejskiego i, żeby uniknąć presji przedwyborczych, ustawa dotycząca tych przepisów musi być uchwalona przynajmniej na sześć miesięcy przed wyborami.
     
     O swoim projekcie ustawy Kodeks Wyborczy mów: poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski:
MH
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • " likwidacja „ cegiełek” , zakaz finansowania komitetów wyborczych przez osoby prawne czy mieszkające zagranicą, a także zakaz reklamowania się komitetów wyborczych na billbordach" - to sa dyrdymaly. Potrzebna nam jest radykalna reforma ordynacji wyborczej, ktora da nam jednomandatowe okregi wyborcze.
 • Dla Pana Posła to jest nowa tuba do następnej batalii o fotel parlamentarzysty, A co dla Elblążan z obecnej kadencji? Kodeks z kategorii honorowych prezentowany w imieniu lewicowego ugrupowania jest w opozycji z tymi z lat 60-ych i 70-tych, gdzie nakazywano głosowanie bez skreśleń. Czy ten opracowywany obecnie kodeks jest przeprosinami? Czy tylko próbą wyrównywania szansy wyborczej słabiutkiego obecnie SLD?
 • Panie Pośle. Elblążanie delegowali Pana na ul. Wiejską, a Pan działa przy ul. Rozbrat? I to w imieniu 5%, no, no, no. Ale to jest Pana wybór. Radzę szukać już śrubokręt. Ale dał się Pan wymanewrować.
 • Kodeks kojarzy mi się z honorem. Ojczyzna rozkwita. Czyżby gdy w SLD trwoga to nastąpi powrót do Boga?Jeśli Ten Pan z Polecenia swojego ugrupowania robi za przyzwoitkę, to szkoda pieniędzy na to by nas reprezentował w parlamencie. Europejski i tak wszystko przebije.
 • A ten, że kodeks ma być jedynie słuszny, czy tylko zgodny z KAPITAŁEM - a nie daj Boże z DEKALOGIEM. Tyle się tego nasłuchałem za młodych lat - wszystko mi się już pomieszało. Diabełki układają pacierze - dobre, no i mocne. .. .. na czasie !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2008-04-17)
 • Aborygen jak zawsze kontrowersyjnie, ni pies ni wydra. Zdecyduj się chłopie. Działasz jak niegdyś Urban.
 • A co konieczność bycia albo czerwonym, albo czarnym jest nieodwołalna? Zdecyduj chopie - mnie sie wydaje, że od tych dwóch patologi jest jeszcze odstępstwo i trzecia, czwarta, piąta. .. .. droga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2008-04-18)
 • Panie Aborygen. .. a szóste, to nie cudzołóż. Jednak od czasu do czasu odmawiasz Pan paciorek.
Reklama