UWAGA!

Powstanie Styczniowe: jak o nim mówić, jak pamiętać - posłuchaj!

 
Elbląg, Powstanie Styczniowe: jak o nim mówić, jak pamiętać - posłuchaj!
(fot. Aleksandra Jarzębska)

Dziś w Olsztynie, na zaproszenie Ośrodka Badań Naukowych, spotkali się przedstawiciele gmin, które niegdyś wspierały powstańców styczniowych.

Okazją jest oczywiście przypadająca w tym roku 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.
       - W latach 1863-64 w powstanie byli zaangażowani mieszkańcy wszystkich gmin leżących wzdłuż południowej granicy województwa warmińsko-mazurskiego, m.in. Ełku, Olecka i Pisza. Przemycali broń, leczyli rannych i brali udział w walkach. Chcieliśmy zorientować się czy miasteczka i wsie z naszego regionu pamiętają o powstaniu i co zamierzają uczynić by je upamiętnić, aby upamiętnić powstańców, zachować ich groby, przywrócić im godny wizerunek. Powstanie trwało przecież dwa lata i nikt nie każe zamykać obchodów w 2013 roku - mówi prof. Stanisław Achremczyk, dyrektor Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego.
      
       Co dziś, 150 lat później, mogą nas obchodzić tamte wydarzenia i ludzie, którzy brali w nich udział? - Radiowe nagranie Agnieszki Jarzębskiej.
      
      
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Niech Olsztyn nie mędrkuje tylko podda fachowej renowacji groby powstańców 1863 roku. To są zabytkowe nagrobki ufundowane przez rząd II RP. Prawo zapewne nie pozwala aby osoby postronne ingerowały w odnawianie takich pamiątek historii. ---- Nowe Miasto Lubawskie - jest nagrobek - Lubawa - był jeszcze 10 lat temu --- Działdowo - było kilka grobów pomiędzy kościołem Św. Wojciecha a starym lazaretem - nic po nich nie zostało ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  STARYDINO(2013-02-12)
 • Nic nie mówić. Zapomnieć. Bo o przykrych i nic nie znaczących wydarzeniach, należy zapominać. O wydarzeniach przynoszących śmierć, gorycz porażki, pogorszenie losu, należy zapominać ! Ale my, rozdrapujemy rany nigdy niezagojone i pokazujemy wszystkim wołając; Patrzcie ! Oto świadectwo naszej chwały, to nie blizny, bo blizn nie ma prawdziwy Polak. Prawdziwy, ma wieczną ranę, cuchnącą, zaropiałą i obrzydliwą. A ci, co odwracają z obrzydzeniem głowy, Kim wy jesteście ?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  teżczytam(2013-02-13)
 • kto zapomina, jest skazany na te same bledy
 • i tak źle i tak niedobrze, a żyć trzeba, więc róbmy swoje.
Reklama