UWAGA!

Prace przy drodze 503 wstrzymane

 
Elbląg, dr Grażyna Nawrolska
dr Grażyna Nawrolska (fot. UM)

Podczas prac przy rozbudowie drogi 503, przy ul. Pocztowej ekipy natrafiły na kilkusetletnie elbląskie fortyfikacje. O szczegółach opowiada dr Grażyna Nawrolska, archeolog prowadząca nadzór nad pracami drogowymi.

- Z jakiego okresu pochodzą mury? Czy znajdują się w obrębie Starego Miasta czy już Nowego Miasta?
       - Odsłonięte relikty architektury murowanej pochodzą z systemu obronnego Elbląga. Prawdopodobnie są to pozostałości fortyfikacji bastionowych. Znajdują się poza ścisłym rejonem Starego i Nowego Miasta i należą do systemu umocnień bastionowych otaczających kompleks osadniczy Elbląga. Oczywiście dokładniejsze informacje będą możliwe po przekonsultowaniu z badaczami architektury. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia rozmów w sprawie ich przyjazdu do Elbląga.
      
       - Czy to cenne znalezisko, np. na skalę tych dokonanych przez Państwa na elbląskiej starówce w minionych latach?
       - Z pewnością jest to cenne odkrycie, ponieważ na temat umocnień Starego Miasta, Nowego Miasta i otaczających je przedmieść mamy bardzo mało informacji pochodzących z badań archeologicznych. Większość naszej wiedzy oparta jest na materiałach ikonograficznych i kartograficznych. Zarówno odkrycia na Starym Mieście dokonane w trakcie wieloletnich prac archeologicznych, jak i tych przypadkowych dokonanych w trakcie prac ziemnych i budowlanych są jednakowo ważne i istotne.
      
       - Co teraz będzie się działo? Wiemy, że prace przy rozbudowie 503 muszą zostać wstrzymane. Czy będzie badany tylko ten już odkryty fragment murów, czy też trzeba „kopać” dalej?
       - Prace budowlane zostały na razie wstrzymane, do momentu przyjazdu badacza architektury. Teraz przygotowujemy dokumentację naukową, czyli wszystko jest fotografowane oraz opisywane. Postaramy się, żeby poszło to jak najsprawniej. Przyznam, że bardzo pomaga nam firma Eurovia, tę współpracę oceniam wzorowo.
      
Anna Kleina, rzecznik Prezydenta Elbląga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Doskonałe miejsce na ogródek archeologiczny. Może trafią na jakieś szkielety to będą remontować do końca świata i o 1 dzień dłużej
 • powiedział co mu slina. .. itd
 • Kiedy archeo będzie tam grzebać? Mam nadzieję że nie rozbiją się jak zwykle o biurokrację i makulaturę.
 • no to mozna sie pozegnac z ulica na kilka lat :)
 • buehehehe jak by nie wiedzieli, ze tam sa przeciez w urzedzie miasta jest mapa fortyfikacji nawet foty na google mozna znalezc.
 • Lepiej niech Eurovia wzorowo buduje drogi, bo z tym jak wiemy jest źle, a przykład to droga na Pasłęk S7 i jazda jak na huśtawce!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kierowca(2012-07-26)
 • a moim zdaniem nie rozczulajcie się nad starymi i zapomnianymi murami tylko robić co się zaczeło jak najszybciej bo zima was zastanie z tym rozkopanym Elblągiem i nic pozatym!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elblarzanin(2012-07-26)
 • elblaRZanin (już samo to mówi o poziomie inteligencji) jak kiedyś dziecko zapyta o historie miasta (bo zawsze jest nadzieja, że nie odziedziczy IQ po ojcu, albo że ktoś inteligentniejszy jest biologicznym ojcem) to co mu odpowiesz ? Pewnie: nie wymONdrzaj się gnoju tylko przynieś ojcu kolejne piwo z lodówki !
 • no to teraz co ? Może znowu rozwalcie cegły i wywieźcie do odbudowy wArszawy, tak jak to było po wojnie. .. ..
 • hahahaha. Wiedziałem ze tam cos znajada i bedzie po budowie, wiedziałem! :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ja nie byz z polska....(2012-07-26)
 • a ten kabel 700 lat temu tam pociagneli. .. zenujace k*wa zaskoczenie!!!!!
 • ta, drogę buduje się góra kilka lat, historia tych murów ma być może kilkaset. .. nie rozumiem komentujących pseudo-kierowców. Co, przez brak cierpliwości przez jeden sezon budowlany chcecie pogrzebać historię własnego miasta? Zabawne, kurde. Poza tym - czyż to nie było wiadome, że tam również może coś być, skoro tyle rzeczy znaleziono na pogrzebanej wojną starówce? parę metrów obok? Nie trzeba być prorokiem, żeby zestawić te kilka szarych komórek. PS. a ten kabel na zdjęciu, tudzież majacząca rura w tle - zaiste ciekawe. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Aspartam E951(2012-07-26)
Reklama