UWAGA!

Pracowali niezgodnie z przepisami

 
Elbląg, Pracowali niezgodnie z przepisami
fot. Straż Graniczna

W minionym roku funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili 217 czynności kontrolnych mających na celu zbadanie rynku pracy cudzoziemców pod kątem legalności ich zatrudnienia.

Kontrolą objęto łącznie 4 317 cudzoziemców i stwierdzono, że 920 obcokrajowców pracowało w Polsce niezgodnie z przepisami. Głównie powtarzającymi się naruszeniami przepisów były: praca bez wymaganego zezwolenia bądź oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy oraz praca na innych warunkach niż określone w zezwoleniu lub oświadczeniu.
       Branże, w których stwierdzono nieprawidłowości to: budownictwo, rolnictwo, gastronomia, turystyka, transport oraz firmy zajmujące się pośrednictwem pracy. Najczęściej nielegalnie wykonującymi pracę byli obywatele Ukrainy i Białorusi.
       W następstwie ujawnionych naruszeń przepisów prawa funkcjonariusze Straży Granicznej nałożyli 111 mandatów karnych na kwotę ponad 43 tys. zł, skierowali do sądów 111 wniosków o ukaranie przedsiębiorców. W 2018 roku Sądy z Warmii i Mazur 82 pracodawcom wymierzyły grzywny na łączną kwotę prawie 190 tys. zł.
       Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w minionym roku nie tylko kontrolowali legalność zatrudnienia cudzoziemców. Prowadzili również spotkania szkoleniowe dla pracodawców, którzy zatrudniają, bądź zamierzają zatrudnić obcokrajowców na terenie Polski. Wszystko po to, aby przedsiębiorcy wiedzieli, jak zatrudniać pracowników z zagranicy na polskim rynku zgodnie z obowiązującymi przepisami. W 2018 r. odnotowano spadek o 4 procent liczby nielegalnie zatrudnianych cudzoziemców w stosunku do osób objętych kontrolą na terenie Warmii i Mazur, w porównaniu do 2017 roku. Wówczas funkcjonariusze SG przeprowadzili czynności kontrolne wobec 3 477 obcokrajowców, z których 877 pracowało niezgodnie z przepisami.
      
kpt. SG Mirosława Aleksandrowicz rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiego oddziału Straży Granicznej
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • mandaty po 400 zl, kara sądowa po około 2300 zł. Czyli co jak co NADAL opłaca zatrudniać się niezgodnie z przepisami. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  0
  smiechnasali(2019-01-04)
 • To jest paranoja,zatrudniac ukraincow i innych im podobnych w wojewodztwie o najwiekszym bezrobociu w kraju.szczyt hipokryzji rzadzacych oszolomow.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  13
  Zdziwiony(2019-01-04)
 • a kto ma utrzymać polską gospodarkę ?Wszyscy mądrzy pouciekali na zachód za godnym życiem a zostali Ci co pracują głównie za marne grosze i nie mogą związać końca z końcem. Ukraińców w Polsce jest już około 3 mln. i to m. in. na nich i im podobnym nacjom utrzymuje się gospodarka
 • Nie badz smieszny gosciu.wlaanie widac jak utrzymuja gospodarke nie odprowadzajac podatkow.
 • Reglamentacja pracy, urzędnicy decydujący o tym czy pan a może zatrudnić pana b -to jest właśnie faszyzm,czyli -nic poza państwem,jak mawiał Mussolini. I każdy kto się nie sprzeciwia temu jest faszystą,choćby nie wiem jak bardzo się zapierał i stroił na demokratę.
 • Po ocenach widac,ze w Elblagu to Polacy sa mniejszoscia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  uckkiller(2019-01-04)
 • Dać zarobić Polakom3,5-4tyś to miejscowi ludzie się znajdą tylko na papierze za 160godz w miesiącu
 • Z całym szacunkiem, ale PUP w Elblągu podał dane, że w powiecie wzrosło bezrobocie o około 120 osób, u nas jest ono nadal spore w przeciwieństwie do bardziej rozwiniętych województw. Powinna powstać jakaś platforma giełda pracy i brać pracowników z zagranicy tam gdzie są oni niezbędni, do poszczególnych województw czy powiatów, a nie np w Elblągu, gdzie wielu mieszkańców nie ma nadal pracy.
 • hary głupcze ale ich pracodawca odprowadza prowadząc firmę czy wykonując zlecenia i ma za co utrzymać rodzinę
 • A np.Wojcik nie ma za co utrzymac rodziny,ze placi ludziom psie pieniadze?
 • 3 miesiące temu dałem ogłoszenie - ''Zatrudnię wykwalifikowanego montażystę automatyki z zakresu montażu napędów bram posesyjnych". Do dzisiaj cisza. .. tzn było kilku ale rozmowa na poziomie - ''. .. ja sie naucze jak czeba. .. '' albo - ''. .. widziałem jak robio to pewnie bym też zrobioł''. Elblążanie mają tylko wysokie mniemanie o sobie nic więcej.
 • Ja szukałem fachowca do remontów, żeby go zatrudnić, 3 miesiące telefon milczał, a jak przychodzili to tylko trzęsący się Panowie typu "Panie daj Pan zaliczkę"
Reklama