UWAGA!

Pracowita gangsterka (Opowieści z lasu, odc. 320)

 Elbląg, Salicyna, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons
Salicyna, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Niektórzy cieszą się teraz zasłużonym długim weekendem, więc trochę na przekór w Opowieściach z lasu przyjrzymy się owadowi, który kojarzy się z pracą. Naszą bohaterką będzie mrówka rudnica...

Jak podaje portal ekologia.pl, mrówkę rudnicę spotkamy w klimacie umiarkowanym "od zachodniej Europy po centralną Azję". Jest obecna w całej Polsce i występuje u nas bardzo licznie.

Jak jest zbudowana nasza bohaterka? Na głowie zagięte czułki, oczy złożone i "masywny narząd gębowy typu gryzącego". Jak podaje portal, jej odnóża i odwłok mają brązową barwę, a głowa i tułów są rude...

Jak czytamy na ekologia.pl, królowa mrówek, która jest większa od robotnic, początkowo posiada skrzydła, a traci je po locie godowym. Skrzydła mają też samce.

Mrówka rudnica ma ważną rolę w środowisku, bo reguluje liczebność roślinożernych owadów. Jeśli chodzi o lubiane przez nią miejsca zamieszkania, to ceni sobie lasy, parki i ogrody, miejsca ciepłe i nasłonecznione. W kraju chętnie zamieszkuje zwłaszcza bory sosnowe.

- Buduje duże gniazda z gałązek i igliwia oraz piasku. Gniazdo mierzy 2 metry wysokości oraz 5 metrów szerokości. Mogą występować gniazda z jedną królową i z wieloma. Duża kolonia liczy od 10 tys. do 40 tys. robotnic – podaje ekologia.pl.

W maju mrówka rudnica zaczyna swoje gody. Po nich królowa szuka miejsca na nowe gniazdo. Po godach giną też samce...

Samo poszukiwanie przez królową miejsca do zamieszkania ma dość ciekawy przebieg, niczym z filmu gangsterskiego. Gdy chce dać początek nowej kolonii, "musi odnaleźć gniazdo pierwomrówki łagodnej (Formica fusca). Po odnalezieniu gniazda królowa zabija królową pierwomrówki i przejmuje jej gniazdo, łącznie z jej robotnicami". Robotnice akceptują nową "szefową", a w konsekwencji z czasem zostają wyparte przez potomstwo królowej... Królowa może rządzić bardzo długo, bo może pożyć nawet do 15 lat.

Jak czytamy na ekologia.pl, ten gatunek żywi się spadzią, nasionami, sokami drzew, a także owadami i ich larwami.

- Mrówka rudnica podlega częściowej ochronie - podkreśla Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Takich publikacji, o niepozornych, zdawałoby się owadach, powinno być więcej. "... ma ważną rolę w środowisku, bo reguluje liczebność roślinożernych owadów. " Dobrze że to zdanie zaistniało, gdyż dobrze mrówce onej sie przyjrzałem i już byłem blisko postanowienia o niszczeniu jej, jako szkodnika, zabójcy i najeźdźcy. Hashtagi: #Roman
Reklama