UWAGA!

Prezes na ściernisku (felieton)

 
Elbląg, Prezes na ściernisku (felieton)
Fot. Anna Dembińska

Wybór miejsca wystąpienia prezesa PiS podczas wtorkowego pobytu w Elblągu wywołał na lokalnej giełdzie dziennikarskiej falę spekulacji. A to, że to ukłon w stronę zielonych (trawa sięgała prezesowi prawie do pasa), a to, że podkreślenie zasług Henryka Słoniny - popieranego przez PiS kandydata na prezydenta miasta (w tle widać było zapoczątkowaną przez niego budowę mostów). Osobiście uważam, że Jarosław Kaczyński chciał nawiązać do słów znanego przeboju Golec Uorkiestra – „Tu na razie jest ściernisko, ale za PiS-u będzie San Francisco”.

Usłyszeliśmy z ust prezesa długą listę inwestycji w naszym regionie, których realizacja została przez obecny rząd zaniechana, a które, jak należy się domyślać, gdyby rządził PiS, dawno już by zostały zakończone. Na liście były liczne drogi, mosty i przekopy. Sądząc po tym, że spotkanie trwało bardzo krótko, przywódcy największej partii opozycyjnej śpieszno było zapewne na następną konferencję w innym mieście, gdzie znowu będzie wymieniał kolejne drogi, mosty i przekopy. Żaden z dziennikarzy, znając wrażliwość prezesa i nie chcąc być posądzonym o brutalną napaść, nie dopytywał o źródła finansowania tych wszystkich inwestycji.
       Mimo, że konferencja wyglądała na dopracowaną w szczegółach, nawet garnitur prezesa był specjalnie mocno wymięty, aby przesadną elegancją nie razić w tym przaśnym, prowincjonalnym otoczeniu, to nie udało się uniknąć nieścisłości. Niechętni prezesowi mogliby je nazwać nawet kłamstwami. Wymieniona na czarnej liście przywódcy PiS-u droga nr 503 z Elbląga do Suchacza i Pogrodzia według Urzędu Marszałkowskiego zacznie być modernizowana jeszcze w tym roku. Są już wszystkie niezbędne pozwolenia i najważniejsze – pieniądze.
       Jarosław Kaczyński nie wahał się też przedstawić horroru, jaki teraz ma miejsce na tej drodze, gdzie „samochody wpadają na wracające do szkoły dzieci”. A przecież wystarczyło spojrzeć na naszą mapkę, gdzie widać, że mimo faktycznie fatalnego stanu nawierzchni odnotowuje się tam stosunkowo mało wypadków, w szczególności tych z udziałem dzieci. No, ale wiadomo, że nic tak nie działa na wyobraźnię wyborców, jak wizja rozjeżdżanych przez samochody uczniów.
       Mimo, że krajowe listy wyborcze Prawa i Sprawiedliwości są jeszcze skrywane głęboką tajemnicą, to prezes zdradził nazwiska lokalnych „jedynek” – Leonarda Krasulskiego z Elbląga, którego kompetencje i zaangażowanie w prace Sejmu są w naszym mieście wręcz legendarne oraz Jerzego Szmita z Olsztyna. W przypadku tego drugiego pana, Jarosław Kaczyński podkreślał cierpliwość, lojalność i spolegliwość jako główną przesłankę do tej zaszczytnej nominacji. No, ale te akurat kryteria są tak powszechnie stosowane w doborze naszych posłów od lewa do prawa, że nikomu nawet nie przyszło do głowy spytać o inne walory kandydata.
       Czekamy teraz na przyjazd Donalda Tuska, który przedstawi nam dla odmiany inną listę dróg i mostów – tym razem tych wybudowanych. Nie będzie na niej tylko przekopu, ale to może i dobrze, bo to chyba nie jest najlepszy pomysł.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Włodek, moja propozycja jest taka - o tej porze nie publikuj.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  życzliwy(2011-08-24)
 • jak przyjedzie donald t to stanie w tym samym miejscu i powie że jest to nasza zielona wyspa - i niech nikt nie warzy się narzekać ! - bo pod sąd !
 • PO obiecywała przekop mierzei - i nic z tego. PO obiecywała wspaniałe drogi - i nic z tego. PO obiecywała wszystko, a my jak ślepe owce głosowaliśmy. Droga PO już za drogo nas kosztowałaś. PO podniosła podatki. PO zlikwidowała fundusz pracy. PO podniosła stawki ZUS. PO podniosła opłaty za akcyzę na paliwo. PO niestety rujnuje nasze kieszenie. Już nie będę ślepą owcą - teraz będę baranem i może jeszcze raz zagłosuję na PO, ale wtedy już tylko zostanę idiotą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Nie owca, nie baran...(2011-08-24)
 • Mój komentarz do "Mój komentarz - Piotr Derlukiewicz z portel. pl. " cyt. "Rejon ul. Warszawskiej jest najbrzydszą lub jedną z najbrzydszych części miasta, w dodatku teraz pozbawiony jest połączenia z centrum. Tylko co ma do tego Tusk?" Tusk może i nic ale to PO rządzi w Elblągu! "Decyzję o równoczesnym rozebraniu kładek podjął poprzedni prezydent Elbląga. Nowe władze zapewniają, że jedna z kładek zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku. " A inwestycja miała zakończyć się do końca czerwca 2011 roku. "Przede wszystkim – to inwestycja miasta", którym rządzi PO ! "Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 503 na obszarze Elbląga ma się rozpocząć jesienią – to z kolei inwestycja marszałkowska" który jest z PO, zarząd województwa też jest z PO ! „ Siódemka” , owszem, jest inwestycją krajową, podobnie jak przekop Mierzei. Z tym, że co do przekopu – nie wszyscy elblążanie podzielają pogląd Jarosława Kaczyńskiego o zasadności tego przedsięwzięcia, nie ma nawet jego analizy ekonomicznej" - ponieważ PO w 2008 roku całkowicie wykreśliła środki i tą inwestycję z planów. Niestety wszędzie tam gdzie PiS w 2006 roku zaplanował inwestycje to PO wykreśliła je zaraz jak doszła do władzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  POdziękuję.(2011-08-24)
 • To przecież PO wykreśliła przekop z planów. To przecież PO rządzi Elblągiem i ciągle odracza termin oddania mostów. To przecież PO rządzi województwem i Polską. Gdzie są te piękne obietnice PO z 2007,2009 i 2010 roku? No cóż w tym przypadku Kaczyński ma rację.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Gdzie realizacja obietnic PO?(2011-08-24)
 • A przestańcie pitolić. Taki Wasz prezes kochany a takie PO be. .. .Cieszmy się, że kładki powstana bo po poprzedniej władzy kasa świeciła ustkami. A dzięki komu te kładki są opóźnione ? Dzieki Słoninie bo tto ZA JEGO KADENCJI nie zbadano dokładnie dna kanału
 • Jak pisze autor tekstu wg Urzędu Marszałkowskiego droga 503 ma być robiona - a ja dodam, że ona miała być robiona już trzy lata temu - woli ścisłości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pamiętliwy kierowca(2011-08-24)
 • Przeszkoda podwodna nie usprawiedliwia braku drugiej kładki! PO olała nas, a teraz na wybory ponownie ruszyły prace dla ściemy. Skończą się wybory to znowu przerwą prace przy mostach - jestem tego pewien !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  czuję się oszukany(2011-08-24)
 • wole sobie nawet nie wyobrazac co by bylo gdyby w dobie kryzysu rzadzil nami piss. .. media pelne jakis bezsenownych skandali korupcyjnych, drogi jak sie nie budowaly, tak by sie nie budowaly, a zadluzenie przekroczyloby pewnie daleko ponad 60%. o ratingu A moglibysmy sobie najwyzej pomarzyc. budzet wydawalby kase na ksiazki dla dzieci, utrzymywanie nierentownych firm i instytucji (mimo kryzysu!). skad wiec te przekopy - a no z dalszego zadluzania panstwa. .. PO przynajmniej wreszcie zaczelo robic porzadki z finansami publicznymi. piss to najzwyklejsi populisci - same odwolania do emocji, zero mysli krytycznej.
 • Miasto jednak mogłoby wyskrobać trochę kasy i skosić trawniki w mieście. Przycinkę drzew też by się przydało zrobić - jak wieją silne wiatry to gałęzie spadają na samochody. A tak na marginesie to platforma faktycznie od kilku lat jedzie na mediach i obietnicach tylko realizacji brak.
 • Kampania ruszyla pelna para, wiec lokalne media juz ruszyly wpierac PO
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Nowa Prawica(2011-08-24)
 • PO już dziękujemy. ..
Reklama