UWAGA!

Prezydencki komitet rozliczony co do grosza

 
Elbląg, Komitet Witolda Wróblewskiego wydał na kampanię prawie 157 tys. zł
Komitet Witolda Wróblewskiego wydał na kampanię prawie 157 tys. zł (fot. Anna Dembińska)

Prawie 157 tysięcy złotych wydał na ostatnią kampanię wyborczą Komitet Wyborczy Wyborców Witolda Wróblewskiego. Mniej więcej tyle, ile wynosi maksymalny limit określony przez przepisy. Tak wynika ze sprawozdania finansowego komitetu, które przejrzeliśmy. Kto najwięcej wpłacił na kampanię?

Kodeks wyborczy stanowi, że środki komitetu wyborczego mogą pochodzić jedynie z wpłat od osób fizycznych lub kredytów. W Elblągu na zasilenie kampanijnego konta komitetu Witolda Wróblewskiego zdecydowało się 70 osób, które wpłaciły łącznie 156 tys. 685 złotych, czyli prawie 40 tysięcy złotych więcej niż w kampanii cztery lata temu.
       Najwięcej wpłacił Witold Wróblewski i jego żona (po 10 tysięcy złotych). 9 tysięcy złotych na konto komitetu przelała Małgorzata Sowicka, kandydatka na radną (nie przyjęła mandatu, obecna dyrektor departamentu edukacji w Urzędzie Miejskim), a 8730 zł – Marek Burkhardt, obecny radny i dyrektor Concordii Elbląg. 8 tysięcy przekazał Bogusław Milusz, szef kampanii Witolda Wróblewskiego i dyrektor Zespołu Szkół nr 4. Swoją cegiełkę dorzuciły też osoby, które po wyborach przyjęły mandaty radnych: Marek Osik (3 tys. zł) czy Krzysztof Konert (1850 zł)
       Większość wpłacających przekazała po 2 tysiące złotych, wśród nich m.in. skarbnik miasta Rozalia Grynis, rzecznik prasowy prezydenta Joanna Urbaniak, Janusz Nowak i Edward Pietrulewicz (wiceprezydenci Elbląga), Agnieszka Staszewska (dyrektor biura prezydenta), Adam Krause (kierownik CRW Dolinka) i Andrzej Bugajny (dyrektor MOSiR, członkowie jego rodziny przekazali dodatkowe 3,7 tys. zł).
       Z kolei 1900 złotych przekazała Iwona Mikulska, która mimo wygranej w wyborach nie przyjęła mandatu i nadal jest dyrektorką SP nr 18. Podobnie postąpiła Agnieszka Jurewicz, dyrektor II LO, która zasiliła konto komitetu kwotą 1845 złotych.
       Komitet rozliczył się z wpłat i wydatków co do grosza, nie brał kredytów na kampanię. Najwięcej wydatków pochłonęła emisja reklam w internecie (ponad 43 tys. złotych). Ponad 28 tysięcy złotych kandydaci KWW Witolda Wróblewskiego wydali na plakaty, 3,3 tys. na ulotki. 4,4 tys. zł. kosztowała kampania wyborcza w radiu, 5,1 tys. - w telewizji, a 4,9 tys. na billboardach. Prawie 42 tysiące kosztowały tzw. usługi obce, czyli różnego rodzaju umowy z usługodawcami, nieujęte w pozostałej klasyfikacji.
       Komisarz wyborczy nie miał zastrzeżeń do sprawozdania finansowego KWW Witolda Wróblewskiego. Warto dodać, że był to jedyny komitet lokalny podczas ubiegłorocznych wyborów samorządowych w Elblągu. Dlatego miał obowiązek złożyć sprawozdanie finansowe do komisarza wyborczego w Elblągu. Pozostali kandydaci startowali z list komitetów ogólnopolskich, co oznacza, że dane o wpłatach i wydatkach utonęły w morzu danych, jakimi dysponuje Państwowa Komisja Wyborcza w Warszawie. Wystąpiliśmy do PKW o ich udostępnienie.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • chciałbym tu pogratulować Panu Bugajnemu wyrobienia politycznego najbliższej rodziny, widać tu potencjał rozwoju miasta Elbląga, każdy jak widać są, Panie prezydencie Wróblewski niech Pan nie zmarnuje tych ludzi,dam im dobre posady, oni zawsze będą Panu wpłacać, zawsze
 • Myślałem ze nauczyciele z zawodu, zwłaszcza WFu nie mają takich dochodów by wpłacać tysiące złotych na komitet ???? widocznie strajk nie był potrzebny bo zarabiają dobrze ????
 • no proszę, poobcinali ubekom emerytury ale oni i tak wysluplali kasę na Wroblewskiego, nie jedli,nie pili a wpłacili, brawo towarzysze, partia was doceni za ten trud gdy przyjdzie pora, za każdego zgniłego ziemniaka co go musieliśmy się zjeść w ramach oszczędzania na komitet dostaniecie po 3 kotlety mielone
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  51
  6
  Księgowa postokuny(2019-05-20)
 • No Pani Sowicka to dlatego jest Pani nie do ruszenia.
 • a dyrektorzy szkół płaczą i narzekają, że mało zarabiają, a tu proszę, zamiast kupić sobie ubrania, żeby w końcu zacząć normalnie wyglądać,powplacali po prawie 2tys Wróblewskiemu? o co tu chodzi?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  60
  3
  Piere Karden(2019-05-20)
 • Tylko Olimpia w Elblągu tylko Olimpia. Czekamy na modernizację następnej trybuny
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  16
  Wyborca bombowca (2019-05-20)
 • Normalnie towarzystwo wzajemnej adoracji
 • Nie Iwona a Pani Agnieszka Jurewicz... Super Pani Dyrektor...jest mega cudowna kobieta...Pozdrawiamy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  40
  Uczniowie II LO(2019-05-20)
 • 3.000 zł kosztuje pierwszy mandat radnego byłego komendanta. Potem będzie zapewne drożej. Pan Marek jako radny kilku kadencji i z zawodu dyrektor, musial 3 razy tyle wpłacić. Zgrozą napawa mnie to kupczenie stanowiskami. Nasz kraj nigdy nie będzie normalny.
 • ludzie sami są sobie winni, nie wpłacają a potem marudzą, że nie ma dla nich pracy, że nie zostają dyrektorami, trzeba wpłacać aby coś mieć, bez wpłacania nic nie osiągnięcie , czy to tak trudno zrozumieć?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35
  4
  inteligencja Elblaga(2019-05-20)
 • Czyli wpłacali sami swoi a w ramach podziękowań otrzymali stołki?
 • "Czasy te, nie tylko w roku bieżącym, ale i w latach poprzednich były, niestety, płodne w wszelkiego rodzaju występki. W udzielaniu urzędów i godnosci panowały wtedy wzajemne targi i przekupstwa i nie ten je otrzymywał, który był lepszy, lecz który więcej zapłacił" cyt. Jan Długosz. Smutne to, że przez kilkaset lat nic się nie zmieniło w tej kwestii, jedynie dekoracje i statyści. I przypuszczam, że nigdy nie będzie inaczej w kraju nad Wisłą,
Reklama