UWAGA!

Prezydent Elbląga: chcemy poznać wszystkie warunki Energi

 Elbląg, Prezydent Elbląga: chcemy poznać wszystkie warunki Energi
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Do 19 marca samorząd podejmie decyzję o wyborze modelu zaopatrzenia miasta w ciepło. W czwartek, 27 lutego, odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Elbląga, podczas której Energa  Kogeneracja oraz  EPEC przedstawiły własne, docelowe   modele zaopatrzenia miasta w energię cieplną - pisze w komunikacie Urzędu Miejskiego w Elblągu Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta.

Obie propozycje zostaną przeanalizowane przez radnych w ramach prac komisji. Jednym z kluczowych czynników decyzyjnych będzie dla samorządowców bezpieczeństwo dostaw ciepła.

W Elblągu wykonano krok do przodu w kwestii zaopatrzenia mieszkańców w ciepło. Zaproszeni na nadzwyczajną sesję Rady Miasta przedstawiciele Energi Kogeneracja przekazali samorządowcom swoją propozycję, jednocześnie miejska spółka EPEC zaproponowała radnym swoje rozwiązanie.
       -  Mamy do wyboru dwa modele. Przeprowadzimy teraz ich analizę pod kątem wpływu na środowisko, kosztów i relacji ceny do jakości i bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców  – komentował podczas sesji Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miasta Elbląga.


       Więcej niż technikalia

Elbląski samorząd do 19 marca ma podjąć decyzję o wyborze modelu zaopatrzenia miasta w ciepło. Do zmodernizowanej w ubiegłych latach przez EPEC sieci ciepłowniczej popłynie więc ciepło z nowego, spełniającego normy środowiskowe, źródła.

- Miasto jest wreszcie w sytuacji, gdzie może dokonać wyboru. Mamy propozycję EPEC, mamy gotową do zrealizowania inwestycji we własny model Energę – relacjonuje Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. – Czynniki techniczne i środowiskowe są oczywiście bardzo ważne, jednak kluczowe znaczenie dla mieszkańców mają warunki zakupu ciepła wynikające z relacji między odbiorcą ciepła, a jego producentem. Pragniemy poznać to, co oferuje Energa. Nie możemy przecież kupować kota w worku.

 

Dwa dobre modele

W procesie analizy, oprócz technologii i wpływu na środowisko, radni pochylą się przede wszystkim nad tym, jak dany model przełoży się na cenę energii cieplnej dla mieszkańców oraz bezpieczeństwo dostaw.

Nakłady inwestycyjne modelu proponowanego przez EPEC mogą wynieść od 170 do 240 mln zł w zależności od przyjętych rozwiązań i zaangażowania Energi.

W modelu przygotowanym przez Energę, zakładającym budowę gazowej kotłowni rezerwowo-szczytowej i układu silników gazowych, wysokość niezbędnej inwestycji wynosi 243 mln zł. Według Energi, „propozycja gwarantuje optymalne ceny ciepła”.

- Dla samorządu to deklaracja zmierzająca w dobrym kierunku, jednak nie umożliwia nam ona jeszcze podjęcia decyzji - komentuje Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miasta Elbląg. - W najbliższych rozmowach z Energą skupimy się na doprecyzowaniu tego wątku.  Atrakcyjność modelu Energi dla miasta jest bowiem zależna od warunków umowy sprzedaży ciepła, którą wypracujemy wspólnie ze spółką i cen ciepła, które będą jej pochodną.

Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "Obie propozycje zostaną przeanalizowane przez radnych w ramach prac komisji. ", jaką wiedzę, kwalifikacje doświadczenie mają Radni, aby mogli podjąć właściwą decyzję ?? Bo nie wiedzę takich ?? Więc o czym będą dyskutować, tak naprawdę ?? Może niech rzucą monetą orzeł, czy reszka ? Budowa własnego źródła, czy jednak tylko i wyłącznie dostawy z Energi. Taka prawda. Pozdrawiam elblążan.
 • Z Energe trzeba rozmawiać i uzyskać odpowiednie warunki umowy. Mają odpowiednią infrastrukturę, wykwalifikowanych pracowników z doświadczeniem. To też są elblążanie. Tylko szkoda że tak późno jak by te rozmowy były 4 lata temu to już dzisiaj ta inwestycja była by na ukończeniu i miękko byśmy weszli w nową dyrektywę. A tak były niepotrzebne niesnaski.
 • No cóż , jako pan i władca, miasto obfitu stawia warunki
 • Po co ta wiedza? Przecież dawno i wielokrotnie decyzje były podjęte. Budować musi firma nasza, a nie obca. Proponuję się tylko dowiedzieć, czy zakładana przez miejskich ekspertów praca bloku biomasowego w EC będzie możliwa. Albo wymienić ekspertów. Bo dotąd nigdy dwóch ekspertyz nie robiła ta sama firma. Raz można napisać dowolne głupoty na życzenie zamawiającego i jego pieniądze. Najlepiej kupić EC. Cena niska, bo pewnie wartość złomu. Nikt inny nie kupi. I wtedy w EC można już coś budować. Naszego, a nie obcego. Wtedy nie tylko dystrybucja, a i wytwarzanie będzie najdroższe. Ale nasze. Proponuję się śpieszyć. Bo spółdzielnie wybudują własne kociołki i straty w sieci znikną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  9
  entuzjasta(2020-03-04)
 • Panie prezydencie czy Pan wie że dzisiaj jest 04 marca 2020 r. ? A zimne kaloryfery od 01 września 2020 ? Niech Pan nie patrzy na Chiny które w 10 dni wybudowały szpital na 1000 łóżek. Obojętnie jakie rozwiązanie to KILKA LAT !!!.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  0
  inżynier_z_upr(2020-03-04)
 • Żadnych kwaifikacji i zadnej wiedzy , sesja w sposob dobitny a zarazem żałosny to udowodniła,
 • Technikalia brzmi jak z jakichś targow erotycznych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  1
  brifing(2020-03-04)
 • Jest zakazony w Polsce , ale w Elblagu pobudzona konsumpcja srodkow ostroznosci , szczegolnie wsrod zamozniejszych moze zwiekszyc miejski budzet . Wiekszosc w naszej uboższej okolicy moga byc optymistyczni i poki co nie popadac w pesymizm .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  umiarkowany(2020-03-04)
 • Co tu kombinowac jak kon pod gore - ENERGA to Spolka Skarbu Panstwa I jedyny dostawca energii w naszym miescie I dostawca 80% ciepla , inwestowanie w ta firme wydaje sie jak najbardziej racjonalne I logiczne , choc nie dla kazdego, zastanawiajace jest jednak czy pan Janusz Nowak to ten sam pan ktory pelni wazna funkcje w UM I jednoczesnie zasiada w radzie nadzorczej EPEC-U I czy pan W. Wroblewski ktory zwoluje zebranie wspolnikow I je prowadzi ,nie jest sprzeczne z obiektywnym wyborem firmy dostarczajacej to cieplo. Odpowiedz nasuwa sie sama, obserwujac wieloletnie negocjacje ,EPECu (czytaj UM) z ENERGA , ktore staly w martwym punkcie , wydaja sie potwierdzac ta sprzecznosc Alarm jaki podnosi gazeta Portel oraz mieszkancy od wielu lat sa tego najlepszym dowodem..
 • wróbelek przestań się kompromitować zrezygnuj z funkcji prezydenta miasta weż swojego chłopca zielinskiego i spadajcie z urzędu łopaty w dłoń i do przekopu WON
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  4
  JAAAAAAAAAAAAAAA(2020-03-04)
 • No jak to jakie predyspozycje i wiedzę? Przykład zlecenia technicznego audytu pogwarancyjnego na CRW pokazał to dobitnie.
 • Wróblewski musi ODEJŚĆ
Reklama