UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Prezydent o wojskowych przeprowadzkach

 
Elbląg, Z Elbląga do Białobrzegów, a teraz do Olsztyna. Prezydent Witold Wróblewski nie rozumie decyzji, co do lokalizacji dowództwa 16. PDZ
Z Elbląga do Białobrzegów, a teraz do Olsztyna. Prezydent Witold Wróblewski nie rozumie decyzji, co do lokalizacji dowództwa 16. PDZ (fot. Michał Skroboszewski)

Dowództwo 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej wróci do województwa warmińsko-mazurskiego, ale nie do Elbląga. Podczas setnych urodzin dywizji, które obchodzone były w Bartoszycach, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wskazał na Olsztyn. - To już w ogóle jest niezrozumiałe - podsumowuje sytuację prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

- Zaczęły do mnie docierać zarzuty związane z tym, że prezydent i samorząd nic nie zrobili, jeśli chodzi o 16. dywizję - mówił dziś (18 września) podczas konferencji prasowej Witold Wróblewski. - Ta niesprawiedliwa ocena bardzo mnie irytuje.

Prezydent Elbląga przypomniał o sesji Rady Miejskiej z 27 kwietnia 2017 r..

- Uczestniczył w niej poseł PiS Jerzy Wilk, który stwierdził, że być może jedna osoba ubędzie nam na jakiś czas, czyli generał Sokołowski [Marek Sokołowski - ówczesny dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej - red.],który będzie się przemieszczał po całym kraju, natomiast żaden z żołnierzy nie ubędzie. Dobrze wiemy, że nie ma i batalionu dowodzenia, bo to nie tylko generał tworzy sztab dywizji - mówił Witold Wróblewski.

Przypomniał również o spotkaniu 25 maja 2017 r. z gen. Markiem Sokołowskim w obecności prezesów stowarzyszeń byłych żołnierzy 16. PDZ, a także związków kombatanckich.

- Wszyscy wyraziliśmy zaniepokojenie - a nie było jeszcze informacji, że decyzja została już podjęta - opuszczeniem dowództwa 16. dywizji - mówił Witold Wróblewski.  - Na sesję Rady Miejskiej 31 maja został przygotowany projekt uchwały - stanowisko, co do obrony sztabu i dowództwa dywizji w Elblągu. Wtedy to, decyzją radnych Prawa i Sprawiedliwości, głosowanie zostało przełożone do czasu otrzymania oficjalnej odpowiedzi z MON. Wystąpiłem więc sam do prezydenta RP, ministra obrony narodowej i szefa sztabu generalnego - kontynuował prezydent Elbląga. - Wyraziłem niepokój w związku z tym, że 16. PDZ zostanie zabrana z Elbląga. Po kilku dniach szef MON Antoni Macierewicz w mediach potwierdził nasze obawy i to, że sztab zostanie przeniesiony do Białobrzegów. Kolejna sesja rady, 5 czerwca, i kolejne starania o pozostawienie w Elblągu 16. PDZ.

Wówczas argumentowano, że w związku z tym, że w Elblągu stacjonować będzie dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, nie może tu mieć swojej siedziby 16. dywizja.

- Podawałem przykład Szczecina, gdzie jest dowództwo dywizji i korpus NATO. To tam może tak być, a w Elblągu nie? - dziwił się i dziś Witold Wróblewski. Jednocześnie podkreślał, że jest bardzo zadowolony z obecności NATO-wskiej dywizji w naszym mieście, ale wyprowadzenie z Elbląga dowództwa 16. PDZ, a teraz przenoszenie go do Olsztyna, jest dla niego decyzją niezrozumiałą.

- Czy nikt nie liczy kosztów takich przedsięwzięć? - zastanawiał się prezydent Elbląga. I odwołał się do tradycji: - 16. dywizja stacjonowała w Elblągu od 1949 r. Tu mieliśmy świętować jej 100-lecie. Tymczasem takie uroczystości odbyły się w Bartoszycach.

Tam szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że do końca roku sfinalizowane zostaną przenosiny dowództwa 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z Białobrzegów do Olsztyna.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana na Mazurach w Dziuriogrodzie. Taki powieniwn być tytuł tego artykułu.
 • A gdzie pana niepokój w sprawie amfiteatru,bażantarni,dolinki, braku nowych inwestorów, totalnej patologia w Tramwajach Elbląskich, wizji na rozwój miasta i powiatu????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  19
  1125.(2019-09-18)
 • " To już w ogóle jest niezrozumiałe - podsumowuje sytuację prezydent Elbląga Witold Wróblewski " dla Pana tak, dla wojskowych nie. Dwa, sztaby dywizyjne w jednym miejscu, byłyby głupotą. Coś ostatnio Pan bardzo aktywny, wszystkie tematy Pan porusza. A co z dostawcą centralnego ciepła, umowa dobiega do końca. Ile przyjdzie miastu płacić za nie. W tym też wojskowym ?? Przestały interesować Pana sprawy ważne dla miasta ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22
  26
  Mędrzec z PSLu ??(2019-09-18)
 • Próżność Olsztyna kosztem innych miast znów zaspokojona, najpierw super drogi tramwaj teraz wojsko.
 • PiS i liczenie kosztów? Hahahahahahaha dobre!
 • Trzeba było nie walczyć o natowskie dowództwo to sztab 16PDZ by w Elblągu pozostał. A teraz żale i pretensje. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  28
  paraszut(2019-09-18)
 • Nie martw się stary,niedługo będzie Marynarka Wojenna..
 • Chciało by się rzec klasykiem "Nic nie mogę Witold W". I co w związku z tym, że dla Pana jest to nie zrozumiałe?? A no nic miasto nadal się zwija.
 • Tumanie pomyśl trochę i nie pisz bzdur pissowcu
 • Nie pisz bzdur trolowcu do pisu mi daleko jak stąd do kambodźy - wiem że istnieje.
 • Ale nasz prezydent się napracował, gdzie on nie pisał, z kim nie rozmawiał. Klękajcie narody !!!! Tak jak w tym kawale: facet wszedł na budowę. Patrzy a tam kilkadziesiąt osób z taczkami zasuwają tak że się kurzy. Patrzy dalej i się mocno dziwi, bo wszystkie taczki puste. Udało mu się zatrzymać jednego z taczką. Panie, czemu wy jeździcie pustymi taczkami ??? My tak zasuwamy na tej budowie, że nie mają czasu nam załadować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  13
  wredny_typ(2019-09-18)
 • Najważniejsze, że fura za przeszło 150 tys kupiona dla UM. Z podatków elblążan. To w ramach. .oszczędności.
Reklama