UWAGA!

Prezydent ruszył na wschód

 
Elbląg, Dwór Jarosława, jedna z atrakcji Nowogrodu Wielkiego (zdjęcie pochodzi ze strony visitnovogorod.ru)
Dwór Jarosława, jedna z atrakcji Nowogrodu Wielkiego (zdjęcie pochodzi ze strony visitnovogorod.ru)

250-tysięczny Nowogród Wielki, jedno z najstarszych miast w Rosji, został siedemnastym miastem partnerskim Elbląga. Umowę o współpracy podczas pobytu w Rosji podpisał prezydent Jerzy Wilk.

Do Sankt Petersburga i Nowogrodu Wielkiego poleciała czteroosobowa delegacja Urzędu Miejskiego na czele z prezydentem Jerzym Wilkiem. Urzędnikom towarzyszyła także grupa elbląskich przedsiębiorców.
       - To była bardzo pracowita i udana wizyta. W Sankt Petersburgu, w tamtejszej Izbie Przemysłowo-Handlowej, podczas spotkania z około 30 rosyjskimi przedsiębiorcami zaprezentowaliśmy inwestycyjną ofertę Elbląga ze wszystkimi obowiązującymi ulgami dla biznesu. Po spotkaniu przyznali, że to była najbardziej profesjonalna prezentacja, jaką dotychczas widzieli. Myślę, że nie była to kurtuazja. Kilka firm rosyjskich zadeklarowało współpracę z elbląskimi przedsiębiorcami – zachwala Jerzy Wilk, prezydent Elbląga. - Byliśmy także w Nowogrodzie Wielkim, gdzie odbyło się Forum Inwestycyjne Elbląga. Podczas wizyty podpisałem umowę o partnerstwie między naszymi miastami. Moi poprzednicy zabiegali o to od 2009 roku, zaczął prezydent Słonina, kontynuował prezydent Nowaczyk, wreszcie po pięciu latach starań udało się ją podpisać.
       Nowogród Wielki to około 250-tysięczne miasto leżące niedaleko Sankt Petersburga, jedno z najstarszych w Rosji. To tutaj siedzibę ma m.in. Akron, jeden z największych na świecie producentów nawozów, który chciał przejąć Azoty Tarnów. Umowa Elbląga z Nowogrodem Wielkim zakłada m.in. współpracę gospodarczą, kulturalną, sportową, wymianę młodzieży. Wraz z delegacją do Nowogrodu Wielkiego pojechała wystawa prac elbląskich artystów, przygotowana przez Galerię El. Stamtąd wystawa trafi do Narwy i Kaliningradu, kolejnych miast partnerskich Elbląga.
       Jak informuje ratusz, wyjazd czteroosobowej delegacji miasta do Sankt Petersburga i Nowogrodu Wielkiego kosztował 7,2 tysiąca złotych. Tyle wyniosły przeloty i dofinansowanie do noclegów. Pozostałe koszty pobytu pokryła strona rosyjska. Przedsiębiorcy sami pokryli koszty wyjazdu.
       - Wybraliśmy najtańsze połączenie, dlatego lecieliśmy do Rosji przez Kopenhagę i Sztokholm. Podróż była dłuższa, ale tańsza – zaznacza Jerzy Wilk.
       Przedstawiciele Nowogrodu Wielkiego już zapowiedzieli, że odwiedzą nasze miasto podczas Elbląskiego Święta Chleba. Koszty ich pobytu będą pokryte przez elbląski budżet.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • dobry kierunek współpracy wybiera urząd miasta, zasadny zaczyn do progresu ekonomicznego i odświeżenia historii korzeni genealogicznych wielu elblążan. Warto byłoby poświęcić nieco więcej czasu nad przedstawieniem analizy korzyści i efektów płynących ze współpracy z miastami partnerskimi za okres ostatniego 25 lecia. Przybliżenie i wyjaśnienie zagadnienia partnerstwa jest kluczowym elementem w zrozumieniu zasad funkcjonowania miasta w tym zakresie. Co zaś tyczy nawozów sztucznych, to życzmy obie aby zawarto kontrakty z firmami elbląskimi celem dofinansowywania naszych budżetów a nie spółek poza siedzibą naszego miasta - tego należy dopilnować!!!
 • Im więcej się pan Wilk - sam - chwali, tym gorzej dla Elbląga, czyż nie tak?
 • Z miastem Nowogród koło Sankt Petersburga ciężarowcy Elbląscy to już dawno mieli kontakty sportowe, tylko że na zawody jechali autokarem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  ciężarowiec(2014-06-03)
 • nie ważne jaki prezydent zaczął, który kończy ale jak i po co, konkrety co daje faktycznie taka współpraca? faktycznie należy pilnować efektów pracy, a nie koncentrować się na analizie kosztów podróży. jakie wymierne efekty i kiedy- delegacja służbowa czy kurtuazyjna wizyta skutkująca podpisaniem kurtuazyjnej umowy czy profity dla Naszego Miasta? progres czy regres. .. konkretniej wyjaśnić, zadeklarować, realizować.
 • Nowogród nie Dubaj a Wilk nie Nowaczyk. Kolejny będzie już latał tylko po Polsce, będzie taniej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  biuro-podróży(2014-06-03)
 • 7,2 tys zł to rewelacja. Oni zabiegali a tu od razu sukces. Trzeba jeszcze podać kwotę jaką wydali Słonina i Nowaczyk którzy tam latali. Trzeba jeszcze porównać koszty śniadania, obiadu i kolacji. Trzeba jeszcze podać klasę hotelu w jakim mieszkali poszczególni prezydenci. Czy był tam basen i SPA? Nalezy podac trasę lotu samolotu poszczególnych prezydentów, nazwę linii i kiedy poszczególny prezydent zamawiał lot bo im wcześnie tym taniej. Proponowałbym jeszcze podać infromację czy w nocnej telewizyjnej prognozie pogody była uwzględniona Warszawa? Dobry jest, od razu żyje się lepiej. Nie zapomnij zebrać te dane jak polecisz do Chin.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  wycieczkowicz(2014-06-03)
 • To dziwne. Czy Unia Europejska jest tak mała, że jeszcze potrzebny jest nam nadal " braterski balast" miast z Państwa " demokracji patiomkinowskiej" . Ale " frajer" ja bym nie leciał przez Kopenhagę i Sztokholm ale odrazu poleciał przez Nowy Jork Honolulu, Tokio, Delhi, Moskwa. Przecież miasto płaci a nie Pan Wilk. Jaki biedny z pensją 10 tys. zł miesięcznie. Zaprosił gości ale to nie za swoje ugości tylko z budżetu miasta Ruski będą balować a my będziemy spłacać długi Pana Wilka. Ma gość " bizantyjski gest" . Czas się temu Panu Pomylił. PRL się już skończył. Ma dobrą pamięć facet tylko, że krótką.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  5
  Agvarius(2014-06-03)
 • Wyjątkowo ładnie powiedziane, szczególnie o poprzednikach i ich staraniach. Można normalnie, ano widać można.
 • no więc zadbaliśmy o to, aby konstruktywne komentarze redakcja PortEl mogła wykorzystać w kolejnym reportażu w tym- jakże ważkim- temacie. Wskazaliśmy jakie kwestie nas nurtują, które irytują lub wymagają solidnej analizy czy szerkiego wyjaśnienia. A ja tam wierzę w przenikliwość, profesjonalizm, patriotyzm i solidarność oraz odpowiedzialność lokalnych mediów!:)
 • Do portelowej kafejki na przepytanie zaprosić przedstawiciela obecnego prezydenta, a później jego poprzedników- super felieton!!! taka obywatelska inicjatywa!!!
 • Latać mogą wszyscy i podpisywać porozumienia. Tylko jakie będą z tego latania efekty? Dziwi mnie, że Pan Wilk przez tyle lat nie mógł postawić na nogi ELSINu?
 • Jak reagowali Rosjanie - kiedy Prezydent Elbląga oznajmiał, zgodnie z Polską polityka zagraniczną, że Krym jest Ukraiński ? Deklarowali natychmiastowy zwrot czy kolejny zabór. .. to byłby już 5 w naszej historii? Współczesne podręczniki historii w Obwodzie Kaliningradzkim informują rosyjskie dzieci od 1945 roku, że tutejsze rosyjskie ziemie były okupowane przez Prusów i Polaków, a po Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej powróciły do macierzy - Rassiji !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Plenny(2014-06-04)
Reklama