UWAGA!

Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

 Elbląg, Prezydent z wotum zaufania i absolutorium
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Rada Miejska udzieliła dzisiaj prezydentowi Witoldowi Wróblewskiemu wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu za 2018 rok. Głosowanie poprzedziła debata nad raportem o stanie miasta, w której oprócz radnych wzięło udział... sześcioro mieszkańców. 

Po raz pierwszy w historii samorządu prezydent wraz z urzędnikami musiał przygotować raport o stanie miasta (w Elblągu powstało ponad 400-stronicowe szczegółowe opracowanie), radni musieli głosować nie tylko nad absolutorium z wykonania budżetu, ale także nad wotum zaufania, a mieszkańcy mogli dyskutować o treści raportu. Można powiedzieć, że „pierwsze koty za płoty”, ale dzisiaj na sesji było widać, że potrzebne jest dokładne określenie przez Radę Miejską (ma takie prawne możliwości), co raport powinien dokładnie zawierać i jak powinna wyglądać dyskusja nad jego zapisami. Przewodniczący Rady Antoni Czyżyk zapewnił zresztą powołanie doraźnej komisji, która ma opracować szczegółowe zasady.
       Dzisiaj z możliwości dyskusji nad raportem o stanie miasta skorzystało sześcioro mieszkańców. Tylko niektórzy odnieśli się do jego zapisów, zwracając uwagę m.in. na niewystarczającą politykę kulturalną w mieście, brak środków na remont muszli koncertowej w Bażantarni, niedofinansowanie działalności Galerii El, potrzebę powołania Miejskiego Domu Kultury, który zajmowałby się tworzeniem i koordynacją kulturalnych wydarzeń w mieście. - Organizacje pozarządowe powinny być postrzegane nie jako wróg, a jako partner. Doceńmy to, jaki mamy potencjał w mieście, dbajmy o to. Inwestycje są oczywiście ważne, ale brakuje mi w tym wszystkim ludzi, bo to dzięki nim to wszystko się dzieje – apelowała do radnych Teresa Wojcinowicz, prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.
       Pozostali mieszkańcy zabierający głos, albo chwalili politykę miasta i prezydenta (były radny Mieczysław Szałachowski), albo odnosili się do spraw, które w mieście należy zrobić, jak na przykład podjąć decyzję w sprawie przyszłości dzielnicy Próchnik i Krasny Las. - Przyłączyliśmy się do miasta, by mieć z tego jakąś korzyść. I co mamy? Jeśli tak bardzo zależy wam na tej dzielnicy, stwórzmy sołectwo. Będzie miało swój budżet, będziemy wspólnie inwestować i będzie to wyglądało przyzwoicie – apelował Bogdan Frieske ze Stowarzyszenia Nowy Elbląg.
       - Będzie czas, by o przyszłości Próchnika i Krasnego Lasu podyskutować. Gdybyście pozostali w gminie Tolkmicko mniej byście skorzystali – odpowiedział Witold Wróblewski, przypominając o budowie ze środków unijnych ścieżki pieszo-rowerowej do Krasnego Lasu.
       Swoje uwagi do raportu zgłaszali też poszczególni radni. Wśród poruszanych tematów znalazły się takie jak: sprawa zaopatrzenia miasta w ciepło, brak miejsca w żłobkach, malejąca liczba mieszkańców, brak strategii rozwoju portu i wreszcie też zarzuty braku współpracy prezydenta z radnymi opozycji.
       - W ubiegłym roku zostało pozwanych do sądu dwóch radnych, w mojej ocenie do próba zastraszania. Mieliśmy zamieszanie w sprawie interpelacji i odmowę wglądu radnym do dokumentacji w urzędzie – mówił Piotr Opaczewski, radny klubu PiS.
       - Żeby zasłużyć na zaufanie opozycji, potrzeba więcej współpracy ze strony prezydenta miasta. Trzeba z nami rozmawiać, spotykać się. Jesteśmy na to gotowi, a nie stosować środki represji, pozywając radnych do sądu za ich słowa – mówił Marek Pruszak, radny PiS.
       Prezydent Witold Wróblewski wskazywał, że „to nie miasto jest dla elektrociepłowni, a elektrociepłownia dla miasta” i dodał, że trwają negocjacje z Energą Kogeneracją, która na wniosek Energi mają charakter poufny. - Oni mają obowiązek utrzymać urządzenia i dostawy ciepła – dodał Witold Wróblewski.
       Prezydent dodał, że port będzie gotowy na przyjmowanie jednostek po przekopie Mierzei Wiślanej. - Ustaliłem z panem ministrem Gróbarczykiem (ministrem ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej – red.) - za co dziękuję - że pogłębienie toru wodnego w rzece Elbląg, która należy do skarbu państwa, będzie finansowane z budżetu państwa. Jako samorząd wyznaczyliśmy działkę, gdzie będzie składowany urobek z pogłębiania – powiedział Witold Wróblewski. - Z budżetu państwa będzie też budowany most w Nowakowie, ani miasto ani powiat nie będą tą inwestycją obciążone. Minister dodał też, że jeżeli zrobimy dokumentację, a staramy się o środki zewnętrzne na ten cel, to z budżetu państwa będzie również załatwiona sprawa obrotnicy dla statków – dodał, stwierdzając, że „zależy mi na radnych opozycyjnych, jak na każdym radnym, by był przekonany, że pracujemy dla dobra miasta”.
       Po dyskusji nad raportem o stanie miasta radni udzielili prezydentowi wotum zaufania. „Za” zagłosowało 16 radnych Koalicji Obywatelskiej i KWW Witolda Wróblewskiego, którzy ocenili raport jako merytoryczny i przedstawiający obszernie efekty realizacji zadań przez prezydenta. Przeciw było 6 radnych z PiS, zdaniem których prezydent zbytnią wagę przywiązuje do modernizacji infrastruktury miasta, pomijając działania prospołeczne. W głosowaniu nie wziął udziału Paweł Fedorczyk z PiS, który publicznie przyznał, że przepisy ustawy na temat raportu są nieostre i zaapelował do radnych, by opracować szczegółowe zasady, jak w przyszłości taki raport ma wyglądać. Co ciekawe, radny Fedorczyk jako jedyny z PiS zagłosował za absolutorium dla Witolda Wróblewskiego.
       - Żeby było jasne, nic z tego nie mam. Skoro zaplanowany budżet został zrealizowany, to nie widzę powodu, by zagłosować inaczej. Nie podoba mi się to, żeby głosować przeciw czy wstrzymywać się od głosu tylko dlatego, że jest się w opozycji – powiedział nam po głosowaniu.
       Za absolutorium dla prezydenta zagłosowało 17 osób (wszyscy z KO i KWW WW oraz jeden radny PiS), 6 pozostałych, obecnych na sali radnych PiS, wstrzymało się  od głosu.
      
RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Milo poczytac. Brawo Panie Prezydencie!
 • Czyli kolejny rok będzie cyrk w tym mieście Towarzystwo wzajemnej adoracji ma się dobrze Pogratulować
 • @Z i e l a r z - Dziekujemy za dobre slowa a gratulacje jak najbardziej sie naleza.
 • Gratulacje
 • rok 2055 Elblag, miasto 52 tysięczne, z ostatniej chwili: Rada Miasta udzieliła absolutorium Prezydentowi Wróblewskiemu, Rada jest zachwycona realizacją budżetu rozwojowego miasta Elblaga, dzieki akcji wydzierżawiania terenów miejskich pod uprawy rolne do kasy miasta wpływaja dodatkowe srodki dzięki którym następuje, stały i niepowstrzymany rozwój miasta,
 • To był świetny rok dla słoninowców i innych komuszków oraz słupów wyborczych KWWW, Dostali mnóśtwo posad w zamian za kandydowanie lub wpłaty na kampanię.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33
  6
  WpłatomatWroblewskiego(2019-06-27)
 • wcale mnie nie dziwi, że udzieliła, w końcu to sama klika układów PO-PSL-SLD, to, że p. Wróblewski jest zadowolony i rada miasta wcale nie oznacza, że my mieszkańcy jesteśmy zachłyśnięci, ,i zadowoleni, miasto brudne, zasrane przez pieski i ludzi, wszędzie czuć mocz zwłaszcza przy tropiku jaki mamy, zarośnięty Elbląg, brak toalet dostępnych w miejscach publicznych, a toy, toy to niech sobie rada miasta wsadzi na terenie urzędu ludzie chcą adekwatnych do wieku, a nie sprzed 50 lat, ,, ,rozumiem, że wpisów dokonali pupile rady miasta, i układu królewskiego, ,ja osobiście nie jestem zadowolona zbyt leniwy i mało kreatywny, ,podważam absolutnie to votum zaufania jakim obdarzyli go poplecznicy, ,
 • to, że wpisujecie sobie sami pochlebstwa nie zasznurujecie mieszkańcom Elbląga oczu, widzimy, patrzymy, obserwujemy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  5
  grace(2019-06-27)
 • Nie sposób było słuchać prezesa Sielanki, Gerharda. Leżeli pod nogami. Radny z KWW jeszcze się nie rozkręcił! Oni wszyscy są skręceni jednym sznurkiem, a boss szarpie do woli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  3
  Czyoni....(2019-06-27)
 • Za co, za wydawanie pieniędzy podatników?
 • Przede wszystkim brak informacji o ilości oddanych głosów za i przeciw A tak na marginesie to oni wiedzieli za czym głosują ?
 • Nasuwa się wiec logiczne pytanie do obu felietonistek byłej radnej i byłej dyrektor wynik głosowania daje wam do myślenia?! Więc jak nie chcecie pomagać przynajmniej nie przeszkadzajcie bo krytykować potrafi każdy ale zdobyć takie poparcie społeczne i mandat zaufania na cała kadencję jeszcze nikt w historii tego miasta nie uzyskał jak Wróblewski w II turze 27654 głosy (72,15 proc. )
Reklama