UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Próbują, by egzamin wypadł celująco

 
Elbląg, Próbują, by egzamin wypadł celująco
(fot. Anna Dembińska)

- Każdy egzamin jest odmienny, każdy sprawdza coś innego. Sprawdzaliśmy już nasze umiejętności związane z montażem i eksploatacją sprzętu, systemami, tworzeniem sieci, a teraz przed nami największe wyzwanie – tworzenie baz danych i programowanie – mówi Kajetan Pytlarczyk, uczeń klasy technik informatyk w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu. Odwiedziliśmy dzisiaj uczniów podczas wewnętrznego egzaminu próbnego.

Za miesiąc uczniowie ZSTI przystąpią do egzaminu, który może zdecydować o ich dalszej zawodowej przyszłości. Dzisiaj sprawdzali, czy ich umiejętności zdobyte przez ostatnie cztery lata, są na wystarczającym poziomie.

- To świetny sposób przygotowania. Możemy poddać próbie nasze umiejętności, zobaczyć, jak to wszystko wygląda od strony organizacyjnej, a przez to ograniczyć stres związany z właściwymi egzaminami – mówi Kajetan Pytlarczyk, jeden z uczniów.

- Staramy się odtworzyć warunki, jakie będą towarzyszyć nam na realnym egzaminie w styczniu, po zdaniu którego uczniowie uzyskają tytuł technika informatyka – mówi Anna Konowalska, nauczycielka przedmiotów zawodowych.

- Maturzyści muszą wykazać się umiejętnościami łączącymi wiedzę z kilku przedmiotów, tak by całościowo uzyskać wynik minimum 75 procent punktów z części praktycznej i 50 procent z części teoretycznej egzaminów. Dziś uczniowie zmierzą się z działaniami na bazie danych, które mają zostać umieszczone na witrynie internetowej. Muszą więc również stworzyć od podstaw stronę internetową z całą obudową graficzną i techniczną. Taki typ zadań jest obecnie najpopularniejszy na egzaminach zawodowych – tłumaczy Edyta Pozarzycka, także ucząca przedmiotów zawodowych w ZSTI.

Do dzisiejszego egzaminu próbnego przystąpiło 46 uczniów z klas technik informatyk i technik informatyk: edukacja wojskowa. W całej szkole, na 13 różnych kierunkach kształcenia, uczy się obecnie ponad 600 uczniów.

- Uczniowie wybierają naszą szkołę z bardzo różnych powodów, takich jak atmosfera panująca w placówce i dobra opinia o kadrze nauczycielskiej, tradycje rodzinne, wpływ środowiska koleżeńskiego czy bliskość bursy, ale jednym z nich jest także przekonanie, że tutaj zostaną właściwie przygotowani do zawodu – podkreśla Mariola Witomska, dyrektor ZSTI.

Co po maturze i uzyskaniu tytułu zawodowego? - Wybrałem tę szkołę, bo interesuje mnie profil informatyczny, a także edukacja wojskowa, która również znajduje się w ofercie ZSTI. Nie wiem jeszcze, jak pójdą egzaminy zawodowe i matura, ale chciałbym pójść na studia informatyczne lub związać swoją przyszłość z wojskiem – mówi podchodzący dziś do egzaminu Piotr Wilmański.

Tomasz Bil
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • Bardzo dobrze, że szkoła to udostępnia, niech wszyscy wiedzą, że nie każda młodzież siedzi w domu lub ćpa, gratulacje DYREKCJA!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  8
  Nauczyciel(2019-12-13)
 • Nowa dyrekcja raczej psuje wizerunek i atmosferę tej szkoły
 • Tak trzymaj Synu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  4
  Ojciec(2019-12-13)
 • Chodziłem do tej szkoły. Nic mnie nie nauczyli, nauczyciele chyba pracowali tam za karę, a sam egzamin zawodowy wypadł tragicznie. Nie wspomnę że komputer "od środka"widziałem tylko raz przez 4 lata. Pozdrawiam - "informatyk"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  enter(2019-12-13)
 • Każda szkoła kształcąca w zawodzie robi próbne wewnętrzne egzaminy. No chyba ze tu robią po raz pierwszy? A może szkoła pochwali się ilu zdaje egzamin.
 • Żałosny komentarz...
 • enter a może zwyczajnie byłeś odporny na wiedzę?
 • Ale o co chodzi? Egzamin próbny, a nawet kilka takich egzaminów to normalka w każdym technikum i każdej branżowej. ZSTiI robi to po raz pierwszy, że taki sukces odtrabili?
 • Nie byłem. Znacznie więcej nauczyłem się sam dzięki czemu teraz nie mam problemu z moimi komputerami. Znam kilka osób w tym nauczycieli, którzy potwierdzą moje słowa.
 • Największym problemem tych egzaminów jest to, że są bez sensu, nauczyciele mają program, który muszą zrealizować, a program jest zbyt obszerny by szło się czegoś konkretnego nauczyć. Druga sprawa to dzieciaki mające gdzieś naukę, tylko chcące grać i nic nie robić, trzeci problem to często brak nauczycieli z wiedzą z danego zakresu, czwarty problem zbyt niskie zarobki by przyciągnąć specjalistów / programistów do uczenia. Taki egzamin to powinno być zadanie napisania jakiejś aplikacji, sprawdzając znajomość posługiwania się językiem, logicznego myślenia i rozwiązywania problemów, a nie durne testy nie uczące myślenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Kapusta(2019-12-14)
 • Enter, a może jednak masz rację.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  nauczyciel(2019-12-14)
 • od tych wygodnych foteli to pałąki z kregosłupa
Reklama