UWAGA!

Próbują, by egzamin wypadł celująco

 Elbląg, Próbują, by egzamin wypadł celująco
(fot. Anna Dembińska)

- Każdy egzamin jest odmienny, każdy sprawdza coś innego. Sprawdzaliśmy już nasze umiejętności związane z montażem i eksploatacją sprzętu, systemami, tworzeniem sieci, a teraz przed nami największe wyzwanie – tworzenie baz danych i programowanie – mówi Kajetan Pytlarczyk, uczeń klasy technik informatyk w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu. Odwiedziliśmy dzisiaj uczniów podczas wewnętrznego egzaminu próbnego.

Za miesiąc uczniowie ZSTI przystąpią do egzaminu, który może zdecydować o ich dalszej zawodowej przyszłości. Dzisiaj sprawdzali, czy ich umiejętności zdobyte przez ostatnie cztery lata, są na wystarczającym poziomie.

- To świetny sposób przygotowania. Możemy poddać próbie nasze umiejętności, zobaczyć, jak to wszystko wygląda od strony organizacyjnej, a przez to ograniczyć stres związany z właściwymi egzaminami – mówi Kajetan Pytlarczyk, jeden z uczniów.

- Staramy się odtworzyć warunki, jakie będą towarzyszyć nam na realnym egzaminie w styczniu, po zdaniu którego uczniowie uzyskają tytuł technika informatyka – mówi Anna Konowalska, nauczycielka przedmiotów zawodowych.

- Maturzyści muszą wykazać się umiejętnościami łączącymi wiedzę z kilku przedmiotów, tak by całościowo uzyskać wynik minimum 75 procent punktów z części praktycznej i 50 procent z części teoretycznej egzaminów. Dziś uczniowie zmierzą się z działaniami na bazie danych, które mają zostać umieszczone na witrynie internetowej. Muszą więc również stworzyć od podstaw stronę internetową z całą obudową graficzną i techniczną. Taki typ zadań jest obecnie najpopularniejszy na egzaminach zawodowych – tłumaczy Edyta Pozarzycka, także ucząca przedmiotów zawodowych w ZSTI.

Do dzisiejszego egzaminu próbnego przystąpiło 46 uczniów z klas technik informatyk i technik informatyk: edukacja wojskowa. W całej szkole, na 13 różnych kierunkach kształcenia, uczy się obecnie ponad 600 uczniów.

- Uczniowie wybierają naszą szkołę z bardzo różnych powodów, takich jak atmosfera panująca w placówce i dobra opinia o kadrze nauczycielskiej, tradycje rodzinne, wpływ środowiska koleżeńskiego czy bliskość bursy, ale jednym z nich jest także przekonanie, że tutaj zostaną właściwie przygotowani do zawodu – podkreśla Mariola Witomska, dyrektor ZSTI.

Co po maturze i uzyskaniu tytułu zawodowego? - Wybrałem tę szkołę, bo interesuje mnie profil informatyczny, a także edukacja wojskowa, która również znajduje się w ofercie ZSTI. Nie wiem jeszcze, jak pójdą egzaminy zawodowe i matura, ale chciałbym pójść na studia informatyczne lub związać swoją przyszłość z wojskiem – mówi podchodzący dziś do egzaminu Piotr Wilmański.

Tomasz Bil
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Bardzo dobrze, że szkoła to udostępnia, niech wszyscy wiedzą, że nie każda młodzież siedzi w domu lub ćpa, gratulacje DYREKCJA!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  8
  Nauczyciel(2019-12-13)
 • Nowa dyrekcja raczej psuje wizerunek i atmosferę tej szkoły
 • Tak trzymaj Synu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  4
  Ojciec(2019-12-13)
 • Chodziłem do tej szkoły. Nic mnie nie nauczyli, nauczyciele chyba pracowali tam za karę, a sam egzamin zawodowy wypadł tragicznie. Nie wspomnę że komputer "od środka"widziałem tylko raz przez 4 lata. Pozdrawiam - "informatyk"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  enter(2019-12-13)
 • Każda szkoła kształcąca w zawodzie robi próbne wewnętrzne egzaminy. No chyba ze tu robią po raz pierwszy? A może szkoła pochwali się ilu zdaje egzamin.
 • Żałosny komentarz...
 • enter a może zwyczajnie byłeś odporny na wiedzę?
 • Ale o co chodzi? Egzamin próbny, a nawet kilka takich egzaminów to normalka w każdym technikum i każdej branżowej. ZSTiI robi to po raz pierwszy, że taki sukces odtrabili?
 • Nie byłem. Znacznie więcej nauczyłem się sam dzięki czemu teraz nie mam problemu z moimi komputerami. Znam kilka osób w tym nauczycieli, którzy potwierdzą moje słowa.
 • Największym problemem tych egzaminów jest to, że są bez sensu, nauczyciele mają program, który muszą zrealizować, a program jest zbyt obszerny by szło się czegoś konkretnego nauczyć. Druga sprawa to dzieciaki mające gdzieś naukę, tylko chcące grać i nic nie robić, trzeci problem to często brak nauczycieli z wiedzą z danego zakresu, czwarty problem zbyt niskie zarobki by przyciągnąć specjalistów / programistów do uczenia. Taki egzamin to powinno być zadanie napisania jakiejś aplikacji, sprawdzając znajomość posługiwania się językiem, logicznego myślenia i rozwiązywania problemów, a nie durne testy nie uczące myślenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Kapusta(2019-12-14)
 • Enter, a może jednak masz rację.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  nauczyciel(2019-12-14)
 • od tych wygodnych foteli to pałąki z kregosłupa
Reklama