UWAGA!

Prokuratura prześwietla straż pożarną

 Elbląg, Prokuratura prześwietla straż pożarną
(fot. archiwum portEl.pl)

Czy przy likwidacji części majątku jednostki gaśniczej nr 3 w Pasłęku, podległej Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu, doszło do złamania prawa? Wyjaśnia to prokuratura, która wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Sprawa dotyczy wydarzeń z sierpnia 2021 roku, kiedy to Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej zlikwidowała znajdującą na terenie jednostki gaśniczej nr 3 w Pasłęku nieczynną wspinalnię strażacką i podziemne zbiorniki na paliwo. Oba obiekty były w złym stanie technicznym i zagrażały bezpieczeństwu strażaków, co potwierdził rzeczoznawca.

Z naszych informacji wynika, że jeden z byłych już strażaków, powiadomił prokuraturę, że podczas procesu likwidacji powyższego wyposażenia mogło dojść do przestępstwa. Prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo 27 stycznia 2023 roku.

– Dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez kierownictwo jednostki gaśniczej nr 3 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu w bliżej nieustalonym miejscu, w sierpniu 2021 roku podczas czynności związanych z likwidacją mienia jednostki, poprzez poświadczenie nieprawdy w dokumentacji odnośnie stanu technicznego tego mienia oraz trybu jego likwidacji – informuje w odpowiedzi na nasze pytania Grażyna Jewusiak z Prokuratury Okręgowej w Elblągu.

Sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa w Ostródzie (ośrodek zamiejscowy w Morągu), a czynności w tej sprawie na jej zlecenie wykonuje... gdański wydział zamiejscowy Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej. Kilkanaście dni temu prokuratura zabezpieczyła dokumentację dotyczącą likwidacji majątku w Pasłęku.

- Prokuratura poinformowała mnie, że wszczyna śledztwo w sprawie zbiorników paliwowych oraz bram garażowych, pochodzących z jednostki gaśniczej w Pasłęku . Na obecną chwilę mogę powiedzieć tyle – prokuratura prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Zabezpieczono dokumenty, dotyczące gospodarki materiałowo-majątkowo w komendzie, w pewnej części. Śledztwo trwa, nikomu nie postawiono zarzutów, strażacy byli w tej sprawie przesłuchiwani. Czekamy na informację w tej sprawie z prokuratury. To tyle, co na tę chwilę mogę powiedzieć – stwierdził bryg. Łukasz Kochan, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej.

Z naszych informacji wynika, że do rozbiórki nieczynnych zbiorników na paliwo oraz wspinalni doszło po wydaniu opinii przez rzeczoznawcę, który stwierdził, że oba obiekty są w złym stanie technicznym i zagrażają bezpieczeństwu strażaków oraz przeprowadzeniu przez komisję powołaną przez komendanta przeglądu warunków pracy strażaków z Pasłęka. Dowództwo jednostki nr 3 zleciło rozbiórkę obiektów jednej z pasłęckich firm, zajmującej się handlem złomem. Rozebrane obiekty ważyły w sumie 9,3 tony, a wartość złomowanego materiału wyceniono na 5,7 tys. złotych. Taka kwota, jak wynika z dokumentów, wpłynęła na rachunek KM PSP w Elblągu, która przekazała te środki do budżetu państwa. Czy wszystko odbyło się zgodnie z prawem, sprawdza prokuratura.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Strażak - sygnalista. Gratulacje. Nagroda go nie minie...
 • ... "To tyle, co na tę chwilę mogę powiedzieć - stwierdził kpt. Łukasz Kochan, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej"... , to już go zdegradowali, czy pan redaktor tez nie nadążył za jego awansem na brygadiera? tzw szybka ścieżka awansu pana Kochana?
 • Złodziejstwem pcimskiego nafciarza to kiedy się zajmą czy już ułaskawiony
 • Dobrze ż Przemka S. nie ciągają
 • Oszałamiająca kwota. Nie to co w siedzibach partii prawicy i w spółkach skarbu państwa. Bielan z Żalkiem to dopiero finansiści.
 • Brawo rządy Prawa i Sprawiedliwości nie uznają równych i rowniejszych, i walczą z nieprawidlosciami bez względu na to kto za nimi stoi a nie osłania swoich jak totalna opozycja.
 • @TeofilSkorupa - Czytałeś umowę koalicyjna Republikanów Bielana z Kaczyńskim??? O czym ty człowieku bredzisz. Twój poziom pojmowania faktów równa się ameby z tvp. Szok i nie dowierzanie.
 • redaktor @kij - Już uwzględniłem obecny stopień komendanta. Dziękuję
 • straż i wojsko to najlepsze służby dla cwaniaczków
 • Podajcie datę kiedy rzeczoznawca został powołany do sprawdzenia stanu technicznego przed demontażem czy po ??? Ps: czy bramy garażowe tez były w złym stanie technicznym ? Moim zdaniem jeśli padło by to na tzw pana Kowalskiego to już by odpowiadał karnie ale poczekam dzisiaj sąd jest po naszej stronie po stronie prawdy kiedyś był granat jak to Katgul powiedział A zbiorniki paliwowe ? Czyja były własnością ? Straży czy pan jako komendant nie wiedział czyja są własnością ?
 • Umowa jak każda inna dwóch partii idących w koalicję rządową. Niczym sie nie różni od umowy PO PSL. Wiem w TVN mówili że to skandal. Im szybciej ludzie w Polsce zrozumieją że KAŻDA partia polityczna to szambo tym szybciej będą spać spokojniej.
 • 5.7 tys Proszę sprawdzić cenę Zlomu nawet teraz jest blacha po 1.10 Nie róbcie z ludzi wariatów Ps: do wpisu głęboka myśl co do nagrody ze go nie minie może i masz racje jego nagroda może być tylko taka ze prokuratura doprowadzi do ukarania ludzi winnych Jeśli chodzi o strażaków sygnalistów to chyba znasz klimat straży ze tacy są i nie zawsze mówią prawdę a nie kiedy tylko to co przełożony chce by zeznawali w tym przypadku rozumiem ze popierasz nawet jeśli doszło by do kradzieży ?
Reklama