UWAGA!

Protest rolników w Elblągu. "Sprowadzanie towarów z Ukrainy nas rujnuje"

 Elbląg, Protest rolników w Elblągu. "Sprowadzanie towarów z Ukrainy nas rujnuje"
fot. Anna Dembińska

Trwają protesty rolników w całej Polsce. W Elblągu dołączyli do nich między innymi pszczelarze oraz myśliwi i do środy (21 lutego) do godz. 10 będą protestowali na węźle Elbląg-Południe, co oznacza blokadę całej obwodnicy Elbląga. Protestujący sprzeciwiają się polityce rolnej Unii Europejskiej oraz zalewaniu polskiego rynku produktami z Ukrainy. Zobacz zdjęcia.

- Dojechali już rolnicy z powiatu elbląskiego, sztumskiego, nowodworskiego, braniewskiego. W trasie są rolnicy z powiatu ostródzkiego oraz z gminy Pasłęk. Przewidujemy, że będzie dużo więcej pojazdów niż było podczas protestu 9 lutego. Protest potrwa do środy (21 lutego) do godz. 10. Będziemy stali traktorami i maszynami na węźle Elbląg-Południe - mówił tuż przed rozpoczęciem protestu Damian Murawiec, jeden z jego organizatorów.

Blokada obwodnicy miasta rozpoczęła się z półgodzinnym opóźnieniem, czyli około godz. 10.30. Na węźle Elbląg-Południe rolnicy spędzą prawie dobę. Jak mówią, są dobrze do tego przygotowani. Jest kuchnia polowa, w niej grochówka i ponad 1500 kanapek przygotowanych przez rolniczki.

 

"Powinni jechać do Brukseli i walczyć w naszej sprawie"

Pan Szymon na protest przyjechał z Pomorskiej Wsi (gmina Milejewo). – Na granicy polsko-ukraińskiej jest niekontrolowany przypływ towarów. On spowodował, że produkcja rolna przestała się nam opłacać. Na początku prowadziłem produkcję trzody chlewnej, jednak z niej zrezygnowałem, nie opłacała się. Potem hodowałem bydło opasowe, to również się nie opłacało. Produkcja zboża również okazała się nieopłacalna – mówi pan Szymon.

Co jego zdaniem powinien zrobić obecnie rząd, by pomóc rolnikom? - Na razie to rząd nic nie robi z tym. Zastanawiamy się, czy oni mogą cokolwiek zrobić, gdy słyszymy ich wypowiedzi. Powinni jechać do Brukseli i walczyć w naszej sprawie – dodaje pan Szymon.

Sławomir Mackiewiecz z Pasłęka zajmuje się produkcją roślinną. – Kukurydza, rzepak, pszenica. Łącznie jest to 60 ha. Jednak nie tylko my mamy kłopoty, również rolnicy hodujący bydło. Teraz są problemy na przykład z ceną mleka, która dosłownie spadła na łeb na szyję. Z miesiąca na miesiąc dziesięć do piętnastu groszy. To jest dla hodowców katastrofalne. Spadek cen wynika ze sprowadzania produktów z Ukrainy. To się przekłada na sytuację polskich rolników, a produkcja zwierzęca wymaga do tego bardzo dużego wkładu finansowego – mówi pan Sławomir.

Rolnik dodaje, że ich środowisko protestowało już wcześniej. – Jednak tego nie pokazywano niestety. 24 stycznia było największe wydarzenie w Polsce, czyli protest rolników. A co było pokazywane? Całkiem coś innego. Rolnicy wyszli na ulicę, było 250 blokad. Tyle tysięcy rolników i nikt tego nie pokazał? Dopiero kolejny protest, który odbył się 9 lutego, zaczęto pokazywać w mediach – mówi pan Sławomir.

Uważa, że produkty rolne sprowadzane z Ukrainy są bardzo niskiej jakości. – Nasz postulat, to przede wszystkim wstrzymanie kategoryczne sprowadzania z Ukrainy produktów rolnych. To nas rujnuje. My zamiast orać, karmić zwierzęta to zaczynamy się dokumentacjami bawić. Rolnik nie ma na to czasu. Mam 60 ha i wydaję na doradcę co chwila po tysiąc złotych. W ciągu roku wydaję na doradców 10 tys. zł, którzy robią mi dokumentację związaną z moim gospodarstwem – mówi pan Sławomir.

 

"Topimy się" w miodzie

Do protestu rolników dołączyli się również myśliwi oraz pszczelarze. – Nie możemy być dzisiaj tutaj nieobecni. Z tytułu pszczelarstwa polska gospodarka ma rocznie do 7,5 mld zł dochodu. Dzisiaj my „topimy” się w miodzie, którego nie możemy sprzedać. Półki sklepowe zapełnia po prostu miód z importu. To miód, który nazywa się miodem technicznym i jest złej jakości – mówi Henryk Kiejdo, prezes Warmińskiego Związku Pszczelarzy.

Protest przebiega na razie bardzo spokojnie. Szczegółowe informacje o utrudnieniach w ruchu można śledzić na profilu na Facebooku Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Tak relacjonowaliśmy protest rolników.

Anna Dawid

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Popieram rolników. Jestem z wami
 • Szkoda, że PiS nie uszczelnił granicy z Ukrainą tak samo jak z Ruskimi i Białorusią.
 • Ten miodzik to chyba niestety za drogi, nie mówię że nie jest tyle wart ale nie każdego stać żeby zapłacić za słoik 40 a nawet 50 złotych. Ale życzę sukcesów panowie.
 • Jak i lekarzy
 • Faktycznie jest to test dla aktualnego, post-styropianowego reżimu, zaś rząd RP musi zdecydować, czyj interes jest dla niego nadrzędny: polski czy ukraiński. Rolnicy mają oczywiście rację, bo polski rynek jest zalewany - legalnie i nielegalnie - dumpingowymi produktami z Ukrainy, które są tam produkowane przez zachodnie (głównie amerykańskie i holenderskie) korporacje bez UE-restrykcji. Polska policja chroni zaś pociągi z ukraińskim zbożem przed wściekłymi rolnikami - pod ochroną sił bezpieczeństwa znalazły się jedynie dwa koncerny rolnicze, BlackRock i Vaungard, do których należy 85% ukraińskich gruntów rolnych. Na Ukrainie zachodnie koncerny zainwestowały miliardy dolarów i teraz po prostu zbyt dla ich kapitału MUSI się znaleźć, burżujów nie interesuje sytuacja polskich i EU-rolników oraz konsumentów - to oni MAJĄ zarobić; #KapitalizmKanibalizm, #FoodNotBombs; Hashtagi: #KapitalizmKanibalizm, #FoodNotBombs;
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  26
  tow.RobertKoliński(2024-02-20)
 • Pryskacie rzepak rundapem aby szybciej wysychał. Zboża faszerujecie chemią, ziemniaki chemią, buraki chemią, genetycznie modyfikowane ziarno siejecie, blokujecie nic nie winnym ludziom miasto !!!! I wy walczycie o zdrową żywność ??? Wy produkujecie zdrowe zboże? Zdrowe ziemniaki ? Zdrowe płody rolne ???? To dawno nie leżało koło zdrowej żywności !!! Głosowaliście na PiS to wypad do Warszawy, a nie tu ludziom życie utrudniać. Ludzie mają już dość waszych protestów w miastach które z waszymi problemami nie mają nic wspołnego !!!!!
 • Strajk milionerów?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  59
  33
  Dobre(2024-02-20)
 • Na upowszechnionej liście firm, które rzekomo sprowadzają zboże z Ukrainy jest m. in ta (nazwy nie podaję, bo możnaby uznać to za kryptoreklamę) co sprowadza stamtąd zboże i inne produkty roślinne. Jej zakład przetwórczy w Polsce z tych dostaw produkuje paszę na potrzeby ogrodów zoologicznych. Jej odbiorcami są zarówno kraje europejskie, ale też i niektóre azjatyckie. Praktycznie ponad 60% produkcji wysyłane jest do zagranicznych odbiorców.
 • Przy okazji, warto dziś zapytać - a gdzie się schował Tusk? Proszę spojrzeć, jak się ustawił rząd: pan premier nagle zniknął, tak jak wcześniej pan minister Kosiniak-Kamysz. Na pierwszą linię wystawili pana ministra "Nic nie mogę" Siekierskiego. Generalnie strategia jest taka, żeby nawała przeszła jakoś bokiem i żeby udawać, że to jest spór rolników z nieokreśloną "Brukselą", a stanowisko Warszawy jest bez znaczenia. Otóż jest jak najbardziej. I to nikt inny jak styropianowy reżim anty-polski odpowiada za obecny kryzys. Wydają miliardy na zbrojenia i wsparcie obcej junty brunatnej oraz przemysłu zbrojeniowego za oceanem, ale o Polakach i naszych żołądkach nie pamiętają. Dość tego! #PrawdaWasWyzwoli; Hashtagi: #FoodNotBombs, #PrawdaWasWyzwoli;
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  28
  44
  tow.RobertKoliński(2024-02-20)
 • Polska - kraina " mlekiem i miodem" płynąca. Temat jest szeroki i trudny. Wg. mnie, najważniejszym jest nie kontrolowany " wolny rynek ", który doprowadził od niedostatków żywności w czasie gospodarki socjalistycznej, do nadmiaru produkcji - 2 - 3 x wzrost plonów i innych wydajności w rolnictwie, nie tylko polskim, przy intensyfikacji drogą chemizacji, środków ochrony roślin, czy chowu inwentarza przy stymulatorach wzrostu. Wynik jest taki że znaczna część żywności marnuje się. Do tego niekontrolowany " transwer" roślin z Ukrainy przez Polskę za zgoda PiS. Zielony ład jest niedopracowaną metodą na zmniejszenie produkcji - ugorowanie gruntów. @Dieta
 • Topicie się w miodzie ???? Co wy za przeproszeniem pier cie !!!!! Brak słów na te kłamstwa. Znam rynek rolny od podszewki, znam pszczelarstwo od podszewki, miodu naturalnego kupić teraz to praktycznie niemożliwe bo go nie macie już dawno. Miód sprzedajecie bez problemu. Poza tym miód rzepakowy to chemiczna bomba o czym doskonale wiedzą rolnicy i wy pszczelarze którzy z nimi walczycie by nie pryskali rzepaku chemią. bYŁAM NA WSIACH, WSIDZIAŁAM CO SIĘ DZIEJE W GOSPODARSTWACH PRODUKUJĄCYCH MLEKO, JAK oszukujecie na jakości, jak dajecie łapówki by odbiorca wpisał wyższą klasę mleka, a dawaliście niską. Takich oszustw nigdy nie popierałam !
 • a później w sklepach k u r w a wszystko drogie, bo nie mają konkurencji i windują nieroby ceny na maksa w górę. wolę hiszpańską, niemiecką, czy włoską żywność, bo tańsza i lepsza.
Reklama