UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Przeciwko likwidacji funduszu

Środowisko elbląskich niepełnosprawnych w poniedziałek o godz. 12.00 na pl. Jagiellończyka będzie protestowało przeciwko zapowiedzianej przez ministra finansów likwidacji funduszu niepełnosprawnych.

W wiecu pod nazwą „Likwidacja PFRON – likwidacja niepełnosprawnych” ma wziąć udział około 1000 osób.
     - Elbląski protest jest pierwszy w kraju, a wiemy, że podobne odbędą się w wielu miastach – mówi Ewa Sprawka z Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych w Elblągu.
     Minister finansów w tzw. planie naprawy finansów publicznych założył likwidację 11 z 21 funduszy celowych, w tym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
     Kilkuletni okres działalności PFRON niepełnosprawni określają mianem złotego wieku dla tego środowiska. Niepełnosprawni zaczęli wychodzić z podziemia i się rozkręcać - bywać, kształcić, pracować, występować publicznie.
     Liderzy organizacji zajmujących się problemami środowiska podkreślają, że niepełnosprawni nie domagają się przywilejów, tylko wyrównania szans. PFRON służy rehabilitacji zawodowej oraz likwidowaniu barier architektonicznych i w komunikowaniu się, a także rehabilitacji społecznej i integracji niepełnosprawnych ze społeczeństwem.
     - Cokolwiek by złego o PFRON powiedziano, to specjalny, odrębny fundusz, jest dla niepełnosprawnych niezbędny – mówią niepełnosprawni.
Elżbieta Szczesiul-Cieślak
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • wszystko sie zgadza, jednak druga - smutna - strona medalu jest fakt iz chyba nie zdarzylo sie w historii tego funduszu, by kazdy "prezes" nie wybudowal sobie "pieknej willi nad morzem". Ilez mozna by zniesc za te [totalnie niewaskie] kwoty np. barier architektonicznych. Fundusz - spoko, tylko zawsze wbijaja sie w takie rzeczy "profesjonalne" pijawy...
 • O biedny , niepełnosprawny - a sprubuj coś uzyskać z tego funduszu , od razu znajdą ci dziesiątki przepisów wobiec których nic nie uzyskasz . I nich zlikwidują , bo oni pomagają tylko sobie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  niepełnosprawny(2003-03-27)
 • Tu się naprawdę wszystko zgadza! jestem współautorem wniosku do funduszu o przyznanie dotacji na nowo tworzone stanowiska pracy. Nie dość, że udało się zatrudnić kilka osób, które na szeroko pojętym "zdrowym" rynku pracy miałyby małe szanse, to dodatkowo ich stanowiska wyposażono w profesjonalny i nowoczesny sprzęt. A wszystko ze środków PFRON. Czy kolejną pożyteczną sprawę tak łatwo da się zaprzepaścić?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  poruszony(2003-03-27)
 • (wypowiedź usunięta, a autora zapraszamy do Redakcji z przekonującymi argumentami)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  SZakal(2003-03-27)
 • i słusznie
 • www.portel.pl Czy fundusz się rozwija, czy go się zwija?? :)
 • Na poczatek pytanie - skąd biora sie findusze na koncie PEFRON - wszystkie zakłady/ które spełniaja okreslone w ustawie o PEFRON waruki/ musza płacic ten "HARACZ" , wspaniałomyslni PREZESI w Warszawie dziela jak chcą . Dlaczego fundusze nie mogą zostać w tzw. "terenie" . Ile było róznych przekrętów , nieprawidłowości ,choć niewątpliwie powstało kilka miejsc pracy i wyposażenia tylko po okresie współfinansowania stanowiska pracy przez PEFRON osoby zwalniano. Temat jak rzeka - na bardzo długa dyskusje, niektórzy kosztem niepełnosprawnych całkiem wygodnie sobie żyja i "Prezesują".
 • Ten protest organizuje środowisko ludzi niepełnosprawnych, a nie pani Krysia, czy pani Zosia. Jeśli pani Sprawka coś firmuje swoim nazwiskiem, to nie dyskutujmy o willach prezesów, tylko pomóżmy jej, bo tyle ile zrobiła Ona dla tego środowiska w Elblągu nie zrobił jeszcze nikt. Awięc - wszyscy na plac!
 • Oset, mylisz się łącząc te dwie różne rzeczy. Fundusz lokalny "Fundacja Elbląg" nie ma nic współnego z PFRON. Na wniosek środowiska niepełnosprawnych w Elblągu, Fundacja Elbląg chce stworzyć fundusz stypendialny dla niepełnosprawnych. Do Państwowego Funduszu Rehabilitacji ON ma się to nijak.
 • ludzie , wiecie czym to wszystko pachnie ? zlikwidują PFRON /kolejny genialny pomysł pana Kołodki by szukać kasy przejadanej przez różnych darmozjadów/i zabrać niesprawnym. A co ! Po co im! Wzamian mówi sie,że samorządy dostaną zadania itd....tak droga basieńko nareszcie decyzje zejdą na dół ale UWAGA - BEZ KASY.Nie łudźcie się!!! A niepełnosprawni ? -DO gazu !!!! Bo już nikt ich nie zatrudni i nie wyjdą z domu, bo za co przystosują mieszkania ?Wielu ludzi żyje i pracuje dzięki PFRONO-wi.Fajny prezent z okazji Europejskiego roku Osób Niepełnosprawnych. Oczywiście jak będzie już dość koszmarnie, wtedy urzędnicy wystąpią do Unii do Europejskiego Funduszu Społecznego, że tacy biedni niepełnosprawni w tej Polsce, wykluczeni społecznie. Perfidia i hipokryzja. Oby było więcej protestów w całej Polsce. Niepełnosprawni, wyjdźcie na ulicę!!!!!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dobrze poinformowany(2003-03-28)
 • Basiu słyszałaś, że dzwonią. Ten „haracz” /bez wchodzenia w szczegóły/ płacą zakłady, które nie zatrudniają niepełnosprawnych. Jeśli zatrudnią mogą nawet coś zyskać /oprócz pracownika/, właśnie dzięki środkom zgromadzonym przez PFRON. Wprowadzono go nie po to, żeby zgnębić firmy /nie wszystkich zresztą dotyczy/, lecz by dać szansę niepełnosprawnym. A w terenie są regiony tak biedne, że przez najbliższe sto lat nie przeznaczyłyby złotówki na rehabilitację niepełnosprawnych. Trudno sobie natomiast wyobrazić, żeby któryś samorząd oddał swoje pieniądze sąsiadowi. A przecież konstytucja zobowiązuje państwo do opieki nad tą grupą obywateli. „Ile było róznych przekrętów , nieprawidłowości ,choć niewątpliwie powstało kilka miejsc pracy i wyposażenia /.../” – piszesz. - Wydaje mi się, że gdybyś odwróciła proporcje – byłabyś dużo bliżej prawdy. Nie komentuję tu natomiast patologii, jaką są zasady finansowania zakładów pracy chronionej, bo to nie wina PFRON tylko ustawy. PFRON jest tylko wykonawcą.
 • Wolnosc slowa - FIKCJA, a argumentow nie podam, bo beda bardzo niewygodne takze i redakcji
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Szakal(2003-03-29)
Reklama