UWAGA!

Ptasi kowal (Opowieści z lasu, odc. 303)

 Elbląg, Ptasi kowal (Opowieści z lasu, odc. 303)
Fot. pixabay.com

Ptaki na zimę lubią uciec sobie od nas do ciepłych krajów, ale bohater dzisiejszego odcinka „Opowieści z lasu” nawet w mroźnym grudniu pozostaje w Polsce. Przed Państwem dzięcioł duży.

- Dzięcioł duży to pstry dzięcioł czarno-biało-czerwony, z charakterystycznym czarnym krzyżem na białej szyi. Na czarnym grzbiecie widać dwie białe plamy, na potylicy u samca czerwona plama, u obu płci czerwone podogonie – tak opisuje tego sympatycznego ptaka portal ekologia.pl.

Nasz bohater chętnie zamieszkuje lasy liściaste i mieszane, pojawia się też w miastach czy w zadrzewieniach śródpolnych.

Swoje dziuple wykuwa często w osice na wysokości do 20 m. Samica składa jaja w maju (od 4 do 7 jaj), rodzice wysiadują je 12 dni. Pisklęta zostają w gnieździe ok. 3 tygodnie.

W menu tego ptaka znajdują się korniki, larwy chrząszczy i motyli. Zimą przechodzi na "opcję wege" i sięga po nasiona sosny, jagody, orzechy...

- Aby skutecznie rozkuć szyszkę lub orzecha dzięcioł duży stosuje „uchwyty”, w postaci np. rozwidlonych gałęzi, w których zakleszcza swój łup; miejsca takie są zwane kuźniami i niekiedy dany ptak używa ulubionej kuźni przez szereg miesięcy, a nawet lat – podaje ekologia.pl.

Strona medianauka.pl wskazuje, że to nasz najbardziej pospolity dzięcioł. Jest aktywny za dnia, a jego "lot jest typu falistego. Podczas lotu słychać odgłos trzepotania skrzydłami". Jeśli chcemy go spotkać, warto wyglądać stosów szyszek, które pozostawia. Choć nie wymaga ochrony, zagrożeniem dla niego jest "eliminacja ze środowiska starych i naturalnych ekosystemów leśnych, starodrzewów".

- O tej porze roku dość łatwo można spotkać naszego bohatera, w pocie czoła poszukującego pokarmu. Jeśli utrzymujemy zimą karmnik, dzięcioły chętnie żerują na słoninie, oczywiście nigdy nie zawieszamy solonej - podkreśla Jan Piotrowski, leśnik z Nadleśnictwa Elbląg. - Te ptaki nie pogardzą także orzechami czy drobniejszymi nasionami. Warto przebywając w lesie nieco się rozejrzeć lub chwilę pobyć w bezruchu przy domowym karmniku. Odrobina cierpliwości może wynagrodzić nas ciekawą obserwacją dzięcioła dużego - dodaje.

oprac. TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Twardziel jak nasz Wróbel
 • W każdej bajce jest ziarnko prawdy. ..
 • Znam jednego Dzięcioła z Kamiennika
 • RobertKoliński Różnym cembałom z małymi loncikami w spodniach warto tu przypomnieć; [Fajerwerki mają negatywny wpływ zarówno na zwierzęta domowe jak i dzikie. Powodują silny stres, którego konsekwencje mogą być długo odczuwane i skutkować zwiększoną lękliwością, a nawet obniżeniem odporności. Wynika to m. in. z faktu, że wiele gatunków ma znacznie wrażliwszy zmysł słuchu niż człowiek. Odczuwają wówczas silny hałas jako fizyczny ból. Hałas w czasie wybuchu sięga prawie 200 decybeli, dla człowieka uszkodzenie słuchu możliwe jest przy wartości powyżej 75-80 decybeli. Zwierzęta w panice podejmują próby ucieczki. W schroniskach czy ogrodach zoologicznych takie próby kończą się okaleczeniami, a niekiedy śmiercią. ] Hashtagi: #przyroda, #ekologia, #trujaki, #szkodniki, #barbaria
 • Jest nadzieja. .. "Frankfurter Allgemeine Zeitung”-„Przywiązanie ludzi w Niemczech do chrześcijaństwa słabnie. Zbliżające się święta będą prawdopodobnie ostatnimi, w czasie których chrześcijanie w Niemczech będą stanowili większość” – czytamy w gazecie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Znalezione w sieci(2022-01-02)
 • @RobertKoliński - Wyobraź sobie co by było w Polsce. .. Włochom chciano zakazać fajerwerków. Ich reakcja? Nagrania obiegły świat Władze Neapolu postanowiły wprowadzić w tym roku zakaz puszczania fajerwerków w sylwestra. Reakcja mieszkańców była wymowna. Gdy wybiła północ, w mieście odpalono tyle petard, że Neapol przypominał przez chwilę strefę wojny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5
  2
  Znalezione w sieci(2022-01-02)
 • RobertKoliński @Znalezione w sieci - Nic by nie było - nawet w tym mafijnym kraju i mieście wystarczyło zakazać sprzedaży fajerwerków w cholerę i problem z głowy. To nie jest żaden użyteczny czy potrzebny komukolwiek rozsądnemu rynek i społeczeństwo śmiało może się bez niego obejść. Jak jeszcze czegoś nie wiesz, to pytaj; #SocRev 🚩 Hashtagi: #TaxTheRich, #roszczeniowcy, #RasaPanow, #patusy
 • @RobertKoliński - He he he. Tak samo jak zakazana jest domowa produkcja alkoholu, ruskie papierosy, marihuana czy narkotyki? Zakazane i problem z głowy 🤣. Tak samo jak jest nakaz noszenia masek i Polacy je noszą. Najlepszy żart w tym roku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5
  1
  Znalezione w sieci(2022-01-02)
 • RobertKoliński @Znalezione w sieci - I co, wychodzisz tak sobie w biały dzień z flaszką bimbru w łapie, z dżointem w drugiej i popylasz nafurany ścierwem po ulicy oficjalnie, machając przy tym przyjaźnie do policjantów? Zawsze będzie jakiś procent prawackiej patologii, do której argumenty rozumowe nie dotrą i będzie potrzeba sankcji karnych, ale to nie znaczy, że społeczeństwo powinno szantażowi takich, ulegać, capisci?; #SocRev 🚩 Hashtagi: #patoprawica, #oszolomstwo, #szuria, #SzczypmySie!
 • @Znalezione w sieci - "Szerokich horyzontów"to ty dzisiaj nie posiadasz he he he Alles klar?
 • Dzięcioł w drzewo stukał, dziewcze płakało, chyba dobrze stukał, Bo już przestało, dzięcioł w drzewo prosze presze, a dziewczyne łzy jak groszek, teraz zróbmy zmianę proszę, by nie bolało, lepiej w cacao, . .ochoo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Jak CI NIE wstyd?(2022-01-02)
 • @RobertKoliński - Taki widok właśnie był gdy pewny lewak stał pod Borysem po nocnej imprezie
Reklama