UWAGA!

Radni wprowadzili bonifikaty dla mieszkańców

 Elbląg, Radni wprowadzili bonifikaty dla mieszkańców
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

60 a nie 90 procent – tyle w Elblągu wyniesie maksymalna bonifikata z tytułu opłaty za przekształcenie użytkowania wieczystego pod budynkami mieszkalnymi w prawo własności. A to oznacza, że Rada Miejska odrzuciła propozycję klubu PiS, przychylając się do propozycji prezydenta. Za 60-procentową ulgą zagłosowało ostatecznie 21 radnych. 

Zgodnie z ustawą przyjętą przez Sejm od 1 stycznia 2019 roku wszystkie grunty pod budynkami mieszkalnymi, które dotychczas znajdowały się w użytkowaniu wieczystym, stają się własnością ich użytkowników. Oczywiście nie za darmo. Właściciele muszą zapłacić za to przekształcenie, ale samorządy mogę wprowadzić ulgi nawet do 99 procent.
       W Elblągu powstały dwa konkurencyjne projekty uchwał w tej sprawie. Pierwszą propozycję złożył klub radnych PiS, oferując maksymalną bonifikatę dla mieszkańców w wysokości 90 procent. Prezydent wraz z urzędnikami przygotował opcję z 60-procentową ulgą. Obie dzisiaj był dyskutowane i głosowane na sesji.
       - Wiele miast, nawet w gorszej sytuacji niż Elbląg, wprowadza bonifikaty 90-procentowe. Podam dwa przykłady: Konin i Ruda Śląska. W tym drugim mieście prezydent zaproponował 60 procent, a radni PO i PSL zagłosowali za 90 proc. - mówił radny Marek Pruszak, apelując do radnych o przyjęcie wersji uchwały proponowanej przez klub PiS. - Tłumaczenie, że dzięki mniejszym ulgom w przyszłości mieszkańy skorzystają, bo będzie więcej pieniędzy w budżecie na inwestycje, jest przewrotne. Tak samo można powiedzieć, że podniesienie podatków też będzie korzystne, bo przecież w budżecie będzie więcej pieniędzy. Pozwólmy mieszkańcom korzystać z większych ulg, by sami mogli decydować, co zrobią z zaoszczędzonymi w ten sposób przez siebie pieniędzmi.
       O wypracowanie kompromisu między jedną a drugą propozycją apelował Bogusław Tołwiński, radny klubu Koalicji Obywatelskiej. - Może uda się znaleźć trzecią drogę? Jakie my dajemy przesłanie do mieszkańców: wyciągamy pieniędze z kieszeni obywatela, by w przyszłości sfinansować inne rzeczy. Pytanie, czy mieszkańcy chcieliby, by tak się to odbywało – mówił Bogusław Tołwiński.
       - Kompromis w tej sprawie już jest. Ustawa daje możliwość bonifikaty między 0 a 99 procent. Wypośrodkowanie dałoby 50 procent, a my proponujemy 60. Jeśli spowodujemy mniejszy wpływ z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego, to i tak zapłacą za to elblążanie, bo będziemy musieli znaleźć brakujące pieniądze, które i tak są od mieszkańców. Fajnie było być dobrym wujkiem, ale zastanówcie się, czy zostaliscie wybrani, by obniżać opłaty, nie zastanawiająć się nad tym, jak utrzymać oświatę, sport i inne dziedziny – argumentował Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.
       Skarbnik miasta Rozalia Grynis dodała, że wyższa bonifikata oznacza zmniejszenie dochodów miasta z tego tytułu o 16 milionów złotych w perspektywie 20 najbliższych lat.
       - Z tej dyskusji może ktoś odnieść wrażenie na temat dobrych radnych PiS i złych radnych z Koalicji Obywatelskiej. O czym my mówimy? Pochyliliśmy się nad tym problemem i można uznać, że wypracowaliśmy daleko idący kompromis. Ta uchwała nie dotyczy wszystkich mieszkańców, mówi jedynie o mieniu komunalnym. Inni, których te przepisy nie dotyczą, mogą zarzucić, że bonifikaty 90-procentowe są za duże – mówił Cezary Balbuza z klubu Koalicji Obywatelskiej. 
       W głosowaniu projekt PiS przepadł. „Za” głosowało 8 radnych, przeciw 15. Radni PiS próbowali jeszcze wprowadzić wyższe bonifikaty w prezydenckim projekcie, ale również przegrali to głosowanie. Co ciekawe w decydującym głosowaniu projekt prezydenta (ten z maksymalną 60-procentową bonifikatą) poparło... 21 radnych. Przeciw był jedynie Bogusław Tołwiński (KO), a radni Marek Kamm (KO) i Piotr Opaczewski (PiS) wstrzymali się od głosu. Nie głosowała Halina Sałata (PiS).
       - Jesteśmy za bonifikatami, dlatego zagłosowaliśmy za. Ale chcieliśmy, by były one większe. Mam nadzieję, że do tej sprawy za jakiś czas wrócimy, by mieszkańcy mogli z tego bardziej skorzystać – powiedziała nam po głosowaniu Jolanta Lisewska, radna PiS.
       Przyjęta dzisiaj uchwała oznacza, że mieszkańcy, którzy zdecydują się uiścić z góry opłatę za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność otrzymają w 2019 roku bonifikatę w wysokości 60 procent, w kolejnych latach bonifikata będzie sukcesywnie maleć, np. w 2020 r. do 50 proc., w 2021 r. do 40 proc. W 2025 r. nie będzie już żadnej ulgi.
       W Elblągu jest około 1200 nieruchomości, które są objęte nowymi przepisami.
      
RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • RobertKoliński Zmiana planu zagospodarowania przestrzennego Wyspy Spichrzów, czyli - jak to ujęto w uchwale RM - "Pełne wykorzystanie potencjału Wyspy Spichrzów" to, jak rozumiem, ma być postawienie tam tego niedorzecznego i poronionego biurowca, który sobie włodarz z PiSowcami wymyślili? Dramat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  20
  RobertKoliński(2019-03-28)
 • Dlaczego nie ma partii Razem na sesji i nie walczą o większa bonifikatę? Czyżby układ z.nowa władzą? Dlaczego nie ma tam Kolińskiego ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14
  4
  Czerwony kapturek (2019-03-28)
 • RobertKoliński @Czerwony kapturek - Bo Koliński nie opracował jeszcze metody bilokacji i nie może być wszędzie, jak np. Duch Dziejów i Myśl Karola Marksa;) Poza tym, ja akurat uważam, że nie można ze środków publicznych faworyzować jednej, relatywnie niewielkiej grupy mieszkańców, kosztem innej, w dodatku większej. To nie jest równość ani sprawiedliwość, jak ją rozumiemy.
 • Dlaczego nie na 100 lat ? PiS boi się że w ramach " reparacji" będziemy musieli oddać Niemcom te tereny, bo za PRL-u spłacili nam odszkodowania włącznie za pracę u bauera i udręczenie w obozach koncentracyjnych. Za Ciotkę w KL Ravensbruck (4 lata bez eksperymentów medycznych) dostała dużą kasę, którą mi w części przekazała. Szukajmy pieniędzy w GB i USA które zgarnęły nam kilka ton złota i precjozów które wcięło. .. Mularczyk do roboty PiSowski demagogu. ..
 • Radni PiS byli "przeciw ale zagłosowali ZA". .. .wszystko jasne!;)
 • Hańba!!! skoro za głosowało 21 radnych, to radni PiS także, nie można wierzyć już nikomu. Tyle pyskują PiSowcy a potem, jak przyjdzie do głosowania włażą w tyłek prezydentowi. Rozliczymy was za to już w najbliższych wyborach.
 • @zgrywus - PiS w Elblągu, to ludzie bez kręgosłupów, koniec z głosowaniem na tych dwulicowców. Gratulacje Panie Pruszak. .. ..
 • Wszystkim Wam podziękujemy przy kolejnych wyborach !!!!! Nie ważcie się Nas agitować !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  3
  AnnaL.(2019-03-28)
 • no co lato idzie wakacje za co beda wkacyjne wojaze naszych wlodazy hehe
 • A u mnie na działce tyle ptaków śpiewa...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  Ogrodnik(2019-03-28)
 • Oj wicia ,wicia taczka coraz bliżej.
 • Prezydent i rada do odwołania przed wyborami obiecywał a zrobił co innego PSL i Po to zdrajcy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  7
  Wojownik(2019-03-28)
Reklama