UWAGA!

Ranking kredytów hipotecznych. Gdzie szukać kredytów hipotecznych?

 Ranking kredytów hipotecznych. Gdzie szukać kredytów hipotecznych?

W pierwszym półroczu 2019 r. na rynku kredytów hipotecznych odnotowano wyraźny spadek popytu. Instytucje bankowe udzieliły mniej kredytów w stosunku do tego okresu w roku poprzednim. Na uwagę zasługuje jednak wyraźny wzrost ich wartości.

Według doniesień Biura Informacji Kredytowej średnia kwota kredytu mieszkaniowego, o który wnioskowano w połowie bieżącego roku, wyniosła 273,36 tys. zł. Oznacza to wzrost o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Kredyt hipoteczny pozwala osiągnąć stabilizację mieszkaniową. Jest również szansą na swego rodzaju inwestycje. Gdzie szukać kredytów hipotecznych? Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

Porównanie ofert kredytów hipotecznych

Decyzja o zaciągnięciu kredytu na kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat powinna być przemyślana. Każdy, kto marzy o mieszkaniu czy domu, powinien wiedzieć, że różnica między ofertami jest spora. Jeśli chodzi o koszty, może być to nawet 60 tys. zł. Do wyboru mamy kredyty z wkładem własnym 20% lub 10%. Konsument może zdecydować się na raty równe. Wówczas wysokość rat jest stała. Może też wybrać raty malejące. Wtedy harmonogram kredytu hipotecznego przewiduje wyższe raty na początku okresu kredytowania, niższe w późniejszym okresie. Na koszty kredytów hipotecznych wpływa przede wszystkim:

- oprocentowanie,

- prowizja dla banku,

- ubezpieczenie (na życie, nieruchomości),

- wysokość wkładu własnego.

Warto dobrze zapoznać się z parametrami kredytu hipotecznego. Pomoże w tym przewodnik po kredytach hipotecznych i ranking na hipotekaodpodstaw.pl

Nie trzeba odwiedzać różnych placówek bankowych, aby poznać ich oferty. Można się z nimi zapoznać nie wychodząc z domu. Dostępny w internecie aktualny ranking kredytów hipotecznych to sposób, by oszczędzić czas i pieniądze. Dostarcza on podstawowych informacji o kredytach:

  • nazwie oferty,

  • o prowizji banku,

  • Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania,

  • o oprocentowaniu. 

Mogą one ułatwić decyzję o tym, do jakiego banku złożyć wniosek o kredyt hipoteczny. Dane zawarte w rankingu kredytów hipotecznych to oczywiście przykład reprezentatywny. 

Czy warto brać kredyt hipoteczny w 2019 roku?

Oprocentowanie kredytu hipotecznego (w skali roku) uzależnione jest od zmiennej stawki WIBOR i marży narzuconej przez bank. Aktualnie mamy do czynienia z najniższym oprocentowaniem kredytów, co może zachęcić niezdecydowanych. Oscyluje ono na poziomie 3,8% (dane za 2017 i 2018 r.). Eksperci ostrzegają przed podwyżkami stóp procentowych. Ich wzrost przyczyni się do wzrostu rat kredytów hipotecznych. Osoby, które śledzą najnowszy ranking kredytów hipotecznych, zauważą zmiany na rynku kredytów hipotecznych. Może on uchronić ich przed niekorzystną decyzją.

Wysokość wkładu własnego

Zapisy przyjęte w Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego wymusiły na bankach udzielanie kredytów hipotecznych z wkładem własnym. W 2019 roku to 20%. Oferty banków z wkładem 10% dotyczą sytuacji, w której konsument skorzysta z dodatkowego ubezpieczenia zaciąganego kredytu hipotecznego. Faktem jest, że im wyższy wkład własny, tym atrakcyjniejsze warunki. Poprzez wkład własny nie jest rozumiana wyłącznie gotówka. Osoby, które analizują ranking kredytów hipotecznych w poszukiwaniu oferty bez wkładu własnego, powinny wiedzieć, że alternatywą środków pieniężnych może być:

- inna nieruchomość, np. działka pod budowę domu,

- kredyt gotówkowy lub pożyczka zaciągnięta na rynku pozabankowym,

- środki IKE i IKZE.

 

---- materiał płatny ----

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie