UWAGA!

Ratusz już otwarty. Widać z niego zalew

 Elbląg, Ratusz już otwarty. Widać z niego zalew
(fot. Anna Dembińska)

Władze gminy Tolkmicko przeprowadziły się już do nowego ratusza, wybudowanego za 8,5 miliona złotych. Budynek pełni nie tylko rolę urzędu. Ma być to miejsce, które integruje mieszkańców i jest wizytówką dla turystów. Jedną z atrakcji jest taras widokowy, z którego można podziwiać Zalew Wiślany i Wysoczyznę Elbląską. Zobacz zdjęcia.

W nowym ratuszu, który stanął przy Placu Wolności, mieści się Urząd Miasta i Gminy, informacja turystyczna, sala ślubów, a także sale wystawiennicze. Na ostatniej kondygnacji znajduje się taras widokowy, na którym dzięki lunetom można podziwiać zarówno Zalew Wiślany, jak i Wysoczyznę Elbląską. Taras będzie otwarty codziennie od 8 do 16, w sezonie turystycznym nawet do 20.
       - Dzięki tej inwestycji miasto bardzo dużo zyskało wizerunkowo, bo to jest element rewitalizacji Tolkmicka – mówi Andrzej Lemanowicz, burmistrz Tolkmicka. - To nie jest jedynie urząd, to ma być miejsce, które na co dzień służy mieszkańcom i turystom, miejsce spotkań różnych środowisk.
       Na dwóch piętrach powstały sale wystawiennicze, w których będzie się mieściła m.in. Izba Pamięci Tolkmicka, gdzie trafią różnego rodzaju zbiory związane z historią miasta i gminy, wśród nich między innymi dokument z XV wieku, potwierdzający prawa miejskie Tolkmicka, jakie zostały przyznane pod koniec XIII wieku. Będzie go można zobaczyć już podczas oficjalnego otwarcia ratusza, które odbędzie się 16 października.
       - Chcielibyśmy, żeby w tych salach odbywały się wystawy, spotkania, by swoje prace prezentowali lokali twórcy, by mogli także urządzić tutaj swoje warsztaty – mówi Józef Zamojcin, wiceburmistrz Tolkmicka.
       Nowy ratusz kosztował 8,5 miliona złotych, połowa tej kwoty pochodziła ze środków unijnych. Kolejne sześć milionów przeznaczono na rewitalizację rynku przed ratuszem, na którym stanęła fontanna i ławki, oraz modernizację kilku ulic. Tutaj także połowę kosztów gmina pozyskała z zewnętrznych funduszy.
       Budynek, w którym dotychczas mieścił się Urząd Miasta i Gminy, stoi obecnie pusty. Będzie przeznaczony na sprzedaż.
       - Rzeczoznawca wycenił jego wartość na 580 tysięcy złotych netto. W budynku przed wojną mieściła się powiatowa kasa oszczędnościowa z Elbląga. Mamy nadzieję, że może ktoś teraz będzie chciał w tym miejscu otworzyć na przykład pensjonat, albo każdą inną działalność – dodaje Józef Zamojcin.
      
      
      
RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama