UWAGA!

Razem znaczy lepiej

Rozstawiliśmy zieleń, krzesła i stoliki, położyliśmy dywanik, przynieśliśmy kosz jabłek, gazety, kartki dla dzieci i kredki, zjawiła się młodzież, przyszły przedszkolaki. Plac Słowiański na chwilę stał się miejscem, które ożyło i przyciągnęło uwagę przechodniów, wyobrażeniem i projekcją tego, jakby mogło tam być. Zobacz zdjęcia i sprawdź co na ten temat myślą elblążanie.

Zdania na temat tego jak powinien wyglądać ten plac były przeważnie podobne - czyli ławeczki i zieleń - ale zdarzali się też tacy, którzy uważali, że to doskonałe miejsce na parking i nie należy nic zmieniać. Każdy ma prawo do własnego zdania i własnych poglądów, ale nas wszystkich najbardziej ucieszył fakt, że wzbudziliśmy jakąkolwiek reakcję. Były zażarte dyskusje, były uwagi i spostrzeżenia. I o to chodziło, żeby wreszcie zacząć o tym miejscu rozmawiać. Warto przypomnieć, że akcja "Tak dla ludzi, nie dla samochodów" jednocześnie była powiązana z Park(ing) Day, dniem, który ma przypomnieć, że przestrzeń publiczna powinna być przyjazna dla ludzi
       Tego wszystkiego nie byłoby, gdyby nie ludzie, którzy razem z nami postanowili poświęcić temu swój czas i energię. Dziękujemy więc Adzie i Łukaszowi Kotyńskim, twórcom Zielbląga i ludziom, którzy co jakiś czas różnymi akcjami przypominają, że na miasto warto spojrzeć inaczej, przedszkolakom oraz ich wychowawczyniom z Niepublicznego Przedszkola Twórczej Aktywności "Muchomor" za liczne przybycie, uśmiech i zabawę, młodzieży z Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym za twórcze malowanie, członkom Elbląskiego Oddziału Abstrakcyjnego, którzy wprowadzili trochę ruchu i ożywienia, Zarządowi Zieleni Miejskiej za użyczenie roślin i kwiatów, Patrycji Gduli oraz Grzegorzowi Styczniowi, którzy do tego dnia podeszli fachowo i profesjonalnie (zobacz ich relację) oraz naszym kolegom po fachu, dziennikarzom elbląskich mediów (Telewizji Elbląskiej, Telewizji Polskiej Olsztyn, Radiu Eska, Dziennikowi Elbląskiemu, Radiu Olsztyn), którzy zarówno przed, jak i w trakcie znaleźli czas oraz miejsce w swoich mediach na tę akcję, a tym samym byli razem z nami. A przede wszystkim dziękujemy tym, którzy odważyli się do nas podejść, zamienić kilka słów i wyrazić swoje zdanie.
       Mamy nadzieję, że ten dzień stanie się początkiem rozmów, dobrą jaskółką zmian i wyzwaniem dla władz samorządowych, które powinny z uwagą wsłuchiwać się w różne głosy mieszkańców.
      
Redakcja

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Polityczna hucpa. .Zmanipulowane wypowiedzi. Kamera była tylko dla wybranych t. j poprawnie myślących.
 • a w parku posiedzieć to źle, dlaczego chcecie na betonowym placu obok ruchliwej ulicy.
 • Polityczna? Wez sie puknij w glowe czlowieku. Radnych nie bylo, wladzy nie bylo. Polityczna hucpa to byla ostatnio ale gdzie indziej.
 • Poprzedniku. Gdybyś tam był i słyszał całą wypowiedź gostka w okularach to byś się puknął w czoło.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  4
  wyborca(2014-09-19)
 • Odpocząć od spalin - mówi starsza pani a w tle pędzące samochody, tak jak przypuszczałem strasznie sztucznie to wszystko wyglądało ludzie z łapanki. W tym miejscu brak infrastruktury jest bruk, beton i niema pomysłu dokończyć Ballacka na fontannie, wydzierżawić najbliższej restauracji to chociaż latem wystawią stoliki, jest tam jeszcze jeden problem cień panujący do późnego popołudnia sprawia że nie da się tam wysiedzieć no chyba że wybitnie gorąco jest a co do parkingu to dziwi mnie to że władze zezwoliły na parkowanie " klientom" bo każdy może sobie tam stanąć.
 • @JiL: Dzisiejsza akcja właśnie po to była, żeby pokazać, że ten plac jest teraz bezsensownie wykorzystany (a właściwie to zaniedbany). Oczywiście, że te tymczasowe krzesła i stolik na " parkingu" wyglądają sztucznie, ale skoro już sobie tam wyobrażasz kawiarniane stoliki, to znaczy, że nasze działanie zachęciło do pomyślenia: jak ten plac można zmienić? Mam nadzieję, że nie tylko my tak myślimy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  4
  Łukasz23(2014-09-19)
 • Od relaksu jest wioska i las. W miesicie powinno sie mieszkac jkak najwygodniej.
 • Pewnie bo wszystkie place, skwery i co tam jeszcze są dla dzieci i emerytów, a ci co pracują na świadczenia Zusowe swoje i reszty, płacą podatki niech bujają do innych państw. Takiego Elbląga chcemy
 • ciekawe jak sobie radzą w takiej Warszawie, jakby każdy chciał zaparkować pod witryną, a najlepiej wjechać pod drzwi. Tym bardziej że parkingów wokół w bród.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  3
  placnieparking(2014-09-20)
Reklama