UWAGA!

Rok już nazwę ma, a rondo?

 
Elbląg, Rondo u zbiegu ulic Browarnej, Teatralnej, Robotniczej i Nowej może otrzymać nazwę
Rondo u zbiegu ulic Browarnej, Teatralnej, Robotniczej i Nowej może otrzymać nazwę (fot. Anna Dembińska, arch. PortEl.pl)

Przyjechali tu po 1945 r. z różnych zakątków Polski oraz Europy i to oni odbudowywali miasto. Ten rok będzie okazją do tego, by przypomnieć losy pionierów Elbląga i ich zmagania z powojenną rzeczywistością – taką decyzję podjęli radni podczas sesji Rady Miejskiej. Pojawił się również pomysł nazwania kolejnego ronda.

 Przyczynkiem do tego, by 2019 r. był poświęcony pionierom Elbląga jest 70. rocznica Sprawy Elbląskiej.
       - Pod zarzutem sabotażu Urząd Bezpieczeństwa aresztował kilkaset osób. Represje stalinowskie dotknęły na długie dziesięciolecia wiele elbląskich rodzin, w tym repatriantów z Francji. Trzy osoby skazano na śmierć, a sześć na długoletnie więzienie. Żyją jeszcze uczestnicy i świadkowie tamtych wydarzeń, powstały utwory literackie i teatralne prezentujące tamte wydarzenia. Istnieje skwer i pamiątkowy obelisk. Rok Pionierów Elbląga byłby doskonałą okazją do przypomnienia pionierskich czasów miasta, odbudowy ze zniszczeń i tworzenia społeczeństwa elblążan, okazją do uhonorowania pionierów i ich rodzin, byłby okazją do przybliżenia powojennej historii mieszkańcom, szczególnie młodemu pokoleniu, ale także do ożywienia i wzmocnienia naszych relacji z Francją - przypominał Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej, który przytoczył uzasadnienie do uchwały ustanawiającej rok 2019 Rokiem Pionierów Elbląga.
       W tej sprawie radni zagłosowali jednogłośnie.
       - Cieszę się, że ta tradycja dedykowania roku ważnym osobom lub wydarzeniom jest kontynuowana przez Radę Miejską i prezydenta miasta – dodał Marek Pruszak, który był pomysłodawcą tej inicjatywy.
       Ponadto radni Koalicji Obywatelskiej 22 stycznia złożyli wniosek o nazwanie ronda u zbiegu ulic Browarnej, Teatralnej, Robotniczej i Nowej imieniem Zamechu.
       - Zasadnym wydaje się w tej sytuacji uhonorowanie takiego zakładu, gdzie te wszystkie zdarzenia miały miejsce – mówił Michał Missan, szef klubu radnych KO. - To również jest przemysłowa ikona Elbląga, chyba nie ma tutaj rodziny, która nie byłaby związana z Zamechem. 
       Warto nadmienić, że nie jest to inicjatywa nowa. Taka nazwa pojawiła się w 2017 r. jako kontrpropozycja do nazwania tego samego ronda imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich. 
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Rondo Wolności
 • Rondo Walki Z Mową Nienawiści i Faszyzmem.
 • "Pionierzy" (nie mylić z repatriantami, oni przybyli później) - w sensie (w dużym procencie) cwaniaczki, które na furmankach przybyły na świeżo spalone i wyludnione tereny licząc na to, że Niemcy uciekając w popłochu zostawili tu nie wiadomo jak wielkie skarby i że się na tragedii wojennej nieźle obłowią? Nie twierdzę, że wszyscy tacy byli, ale akurat w pierwszej fali powojennego osadnictwa szabrowników było niemało. Wystarczy poczytać wspomnienia byle którego autochtona mazurskiego czy warmińskiego - tam zawsze ci "pionierzy" (czyli "dzikie" osadnictwo głównie z Mazowsza i Kurpi) są przedstawieni jako ci najgorsi (nie licząc Ruskich), którzy się na nowych terenach najbardziej panoszyli i zachowywali jak zdobywcy na podbitej ziemi (mimo, że przyszli "na gotowe"). Trudno ferować jednoznaczne wyroki - każdy wie, jakie to były wstrętne czasy, ale przynajmniej dla mnie te ulice i pomniki poświęcone "pionierom" w praktycznie każdym "odzyskanym" mieście zawsze mają to drugie dno, tę niefajną implikację. Ja bym wolał sięgać do chlubniejszych kart naszej historii. Dlaczego w naszym mieście nie ma ulicy, parku czy skweru Wulfstana? Przecież to dzięki niemu świat dowiedział się o istnieniu Elbląga! Nie zachowujmy się, jakby historia naszego miasta zaczynała się w 1945 roku, liczymy prawie 8 wieków historii jako miasto (a jako osiedle ludzkie dużo więcej) - jest z czego czerpać!
 • Po prostu" Rondo Teatralna"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  8
  znawca(2019-01-24)
 • @Prus - A ty Prus co? Jakaś prowokacja niemiecka?
 • A może Rondo Schichaua?
 • rondo wróblewskiego i wójcika ot to będzie nazwa piękna
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  21
  hiiihaaaaaa(2019-01-24)
 • Niektórzy to byli szabrownicy, ale większość z tych ludzi to byli Polscy patrioci i zwykli ludzie, którzy chcieli ocalić poniemieckie mienie dla Polski. Zgromadzone dobra przechowywali i ukrywali tak, aby sowieci nie wywieźli tego do ZSRR, wystarczy poczytać trochę o infrastrukturze tramwajowej, jak ja odbudowywali, z gruzów wyciągali maszyny i z opuszczonych warsztatów i materiały, żeby odtworzyć linie tramwajowe.
 • im województwa elbląskiego
 • @Prus - MIasto ma swoja historie jak kazde. Pamiec o tym miescie traktuje jako czesc histori swojego narodu. Dlatego pamietam ze mieszkali tu nie Polacy a Niemcy. Mowisz o Kurpiach ktorzy szabrowali nie wspomniales o tych ktorzy gineli w Sztuthof tak dla rownowagi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8
  7
  aslkdhvbaldihvfsdg(2019-01-24)
 • @aslkdhvbaldihvfsdg - teraz jest Polskie miasto i koniec tematu byli byli Niemcy i już ich nie ma, żadnych nazw niemieckich
 • @Prus - Cwaniaczków i szabrowników żerujących na ludzkiej tragedii, to szukaj wśród swoich ukochanych Niemców.
Reklama