UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Rok niepełnosprawnych

Elbląg wpisuje się w europejskie obchody Roku Osób Niepełnosprawnych.

Organizacje pozarządowe we współpracy z samorządem przygotowały specjalny kalendarz imprez na cały rok.
     - Przygotowywany cykl imprez powinien z pewnością zwrócić uwagę na problemy ludzi z niesprawnościami - powiedziała Barbara Dyrla, pełnomocnik prezydenta do spraw osób niepełnosprawnych. - Mamy tutaj bardzo wiele propozycji przygotowanych m.in. przez Centrum Kultury Światowid, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, Elbląską Radę Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych czy kluby sportowe. Kalendarz nadal jest otwarty i czekamy na dalsze propozycje. Mam nadzieję, że nie będą to imprezy tylko na ten rok. Sądzę, że większość z nich będzie kontynuowana w przyszłości.
     W programie znalazło się kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych, sportowych, konferencje, wystawy i spotkania integracyjne.
     - Jedną z najważniejszych konferencji będzie w maju ogólnopolskie spotkanie dotyczące modelowych rozwiązań pomocy niepełnosprawnym. Będzie tu również mowa o tym, jak w różnych miastach te kwestie są rozwiązywane. Takie prezentacje mają przygotować m.in. Lublin, Wrocław czy Puławy. Warto by na tej podstawie opracować bank rozwiązań, który byłby wykorzystywany w całej Polsce, np. w formie internetowej - powiedziała Ewa Sprawka z ERKON.
     Jak co roku, ERKON będzie też organizatorem Tygodnia Walki O Równe Prawa i Przeciw Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych. Sporo imprez koordynuje też wydział edukacji Urzędu Miejskiego.
     - W większości będą to imprezy o charakterze integracyjnym, przygotowywane przez placówki szkolno-wychowawcze lub szkoły, w których funkcjonują klasy integracyjne. Będą i spotkania kameralne i ogólnopolskie, jak chociażby Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Klas Integracyjnych. W tym roku ma wziąć w nim udział około 200 placówek z całej Polski - powiedziała Grażyna Komorska z wydziału edukacji UM.
     Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid włącza się również w obchody Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych.
     - Wśród nowych imprez warto wyróżnić Międzynarodowe Spotkania Teatralne "Kalejdoskop". Przez dwa miesiące, w maju i czerwcu w Elblągu zaprezentują się teatry, w których grają wyłącznie niepełnosprawni aktorzy lub teatry integracyjne - stwierdziła Teresa Miłoszewska ze Światowida.
     W Elblągu, według szacunkowych danych Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych, mieszka około 20 tysięcy niepełnosprawnych. Pomaga im około 30 różnych organizacji pozarządowych i grup samopomocy.
     Kalendarz przedsięwzięć realizowanych w ramach obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych dostępny jest na stronach internetowych ERKON pod adresem www.softel.elblag.pl/erkon.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • W tym międzynarodowym roku wszystko się robi aby pognębić niepełnosprawnych : zmienia się złą ustawę na jeszcze gorszą, ogranicza się ulgi dla nich, nie ma do dzisiaj wiedzy (a jest przecież już marzec) czy będą jakiekolwiek środki na pomoce ortopedyczne, pokonanie barier, tworzenie nowych miejsc pracy itp... Smutny los niepełnosprawnych w smutnym mieście.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    kierowca bombowca(2003-03-11)
  • Kierowca bombowca ma rację. Do ustawy o rehabilitacji dopiero pisze się rozporządzenia / a potrzeba ich podobno 32 - tak dobrze jest napisana ustawa /. Ustawa znacznie zaostrza kryteria orzekania o niepełnosprawności, co może nie jest złe, ale są one tak sformułowane, że w sądach będzie się teraz czekało na orzeczenie nie 2 lata tylko 6 - tyle będą miały roboty. Druga rzecz, to powrócono do anachronicznych zapisów, zmierzających do wykluczenia niepełnosprawnych z otwartego rynku pracy. Europejski Rok Niepełnosprawnych można by w Polsce obchodzić pod hasłem: Niepełnosprawni do ZPCh-ów! / czyt. do gett /. Cała para w gwizdek. Bo tak naprawdę ten Rok jest raczej Europejski niż Niepełnosprawnych. Można zrobić pod tym hasłem imprezkę, ale nie można kupić platformy, żeby niepełnosprawny ruchowo przestał być więźniem w swoim mieszkaniu. A przy okazji: Ile dadzą na kampanię unijną przed referendum? Biuro do spraw Referendum Europejskiego 7 mln zł, UKIE 7 mln zł, PHARE poprzez Fundację Funduszy Współpracy – program Teraz Integracja 12 mln zł, Kancelaria Prezydenta RP 5,9 mln zł, Rezerwa budżetowa na Informację o UE 50 mln zł. („Polityka” Nr 10 /2391/ 8 marca 2003)
Reklama