UWAGA!

Rondo "Zamech" ku pamięci

 Elbląg, Petycję z podpisami przekazał dziś prezydentowi Elbląga Daniel Lewandowski z biura konstruktycjnego GE
Petycję z podpisami przekazał dziś prezydentowi Elbląga Daniel Lewandowski z biura konstruktycjnego GE (fot. Michał Skroboszewski)

4,5 tysiąca mieszkańców chce, by rondo u zbiegu ul. Robotniczej i Teatralnej przyjęło nazwę „Zamech”. Petycja z podpisami w tej sprawie trafiła dziś (29 marca) do rąk prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego. - Takie zaangażowanie mieszkańców bardzo cieszy, a nadanie takiej nazwy jest uhonorowaniem naszej historii, bo przecież każdy z nas miał w rodzinie „zamechowca” - przyznał.

Rondo u zbiegu ulic: Robotnicza, Teatralna, Browarna i Nowa powstało w 2014 roku w związku z przebudową drogi nr 503. Do dzisiaj nie ma nazwy. W 2017 roku z inicjatywą, by patronami ronda zostali Maria i Lech Kaczyńscy wystąpili działacze Klubu Gazety Polskiej. W styczniu tego roku radni Koalicji Obywatelskiej zgłosili wniosek o nadania nazwy „Zamech”. To między innymi pokłosie naszych publikacji, w jednej z internetowych sond (oddano ponad 2,5 tys. głosów) za „Zamechem” opowiedziało się ponad 57 proc. głosujących.
       W akcję zbierania podpisów pod petycją w tej sprawie zaangażowało się Biuro Konstrukcyjne Turbin Parowych GE Power.
       - Nasza firma czuje się sukcesorem, kontynuatorem tradycji Zamechu, czujemy się też odpowiedzialni za pielęgnowanie historii – mówi Daniel Lewandowski, kierownik Biura Konstrukcyjnego Turbin Parowych GE. - Wiele osób zaangażowało się w akcję zbierania podpisów i myślę, że ta nazwa [Zamech – red.] jest w Elblągu rozpoznawalna i budzi tylko dobre skojarzenia.
       Petycja, na której widnieje 4,5 tys. podpisów trafiła dziś do rąk prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego.
       - Takie zaangażowanie mieszkańców bardzo mnie cieszy – przyznaje. - Już nadałem bieg sprawie, jest pozytywna opinia komisji nazewnictwa i postaram się, by do porządku obrad sesji kwietniowej skierować projekt uchwały o nadanie nazwy „Rondo Zamech”.
       Daniel Lewandowski podkreśla, że to komponowałoby się z jubileuszem 70-lecia Zamechu, jaki obchodzony był w ubiegłym roku. - Zamech powstał w 1948 r. i od tej daty oficjalnie liczymy naszą historię – tłumaczy.
       Miasto wspólnie z GE opracuje projekt oznakowania nowego ronda.
       - Zgodnie z rozporządzeniem ministra powinien być to słupek i tabliczka, ale robimy odstępstwa – przyznaje prezydent Witold Wróblewski. - Tu także pomyślimy, co będzie symbolizowało Zamech. Obliguje nas jednak prawo o ruchu drogowym, bo musi zostać zapewniona widoczność na rondzie ze względów bezpieczeństwa – podkreśla. - Trzeba też pamiętać, że rondo nie jest pomnikiem, a niejednokrotnie tak jest traktowane. Pod oznakowaniem ulicy nikt kwiatów nie składa, ale na naszych niektórych rondach wygląda to różnie.
       Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Antoni Czyżyk wskazuje, że nadanie nazwy rondu - „Zamech” - będzie dobrze wpisywało się w obchody Roku Pionierów: - Prezydent powołał zespół, który na rok 2019 przygotowuje różne wydarzenia związane z historią miasta. Myślę, że w kwietniu poznamy gotowy program.
       A przed nami jeszcze wiele szczególnych wydarzeń. W tym roku bowiem przypada m.in. 30. rocznica wolnych wyborów z roku 1989, 70. rocznica sprawy elbląskiej, 20. rocznica wizyty papieża Jana Pawła II w Elblągu.
      
A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Polska nazwa i elbląska, tak ma być.
 • Zamech był potęgą obecnie ??? Rondo na tak.
 • To jednak nie im. Jarka no jaka szkoda.
 • No i nareszcie jest normalność. Należy przeprowadzić audyt wszystkich rond i jeżeli jest wymóg umieszczania jedynie tabliczki i słupka / nie kojarzyć z ostatnimi wyborami /, to należy zmienić zgodnie z rozporządzeniem. I nie ma tu żadnych odstępstw, najważniejsze jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym panie prezydencie.
 • Jajśmieszniejsze jest to, że ci co sprzedali za bezcen Zamech, a teraz reprezentuja ta szkodliwą dla kraju partię. Tak bardzo zaczeli honorowac i upamietniac Zamech. To jest czysta KPINA!!!
 • panie Antek nie rób pan z siebie kondom. .. ..
 • Czekamy na decyzję w sprawie zakupu 24 nowych polskich tranwaji z pesy, podwyżki dla motorniczych,nowej dyrekcji TE.
 • Towarzysze niech żyją niech żyją niech żyją he he he
 • Komuna wiecznie w umyslach pokolenia zniewolonego przez okupanta radzieckiego, tylko mlodziezy i Polski szkoda bo nie wiedza kiedy powiedziec dosc i budowanie ojczyzny przekazac mlodziezy. W naszym smutnym i czerwonym miescie emerytow nic tylko teknota za komuna, to lodowisko czy tor lyzwiarski wybudowane za miliony, otwarte przez dwa miesiace w roku bo kiedys dwie lyzwiarki zdobyly medale olimpijskie :D to nazywanie ronda imieniem zakladu, w ktorym ludzie zarabiali po 4 dolary miesiecznie :D zenada
 • @Żuławskie Psy. - Następnym razem napisz" 24 polskie tramwaje z Pesy" Tramwaji powtarzasz setny raz.
 • @Żuławskie Psy. - Tramwai.
 • Hej hej zaraz zaraz. .. pół żartem pół serio ale. .. .jeśli nam wszystkim marzy się upamiętnienie zakładu funkcjonującego w PRLu który dawał prace, naukę, radość mieszkańcom naszego miasta i sławił Elbląg w Polsce i na świecie to czy nie powinna być pełna nazwa taka jak funkcjonowała przez dekady?! Czyli pełna nazwa to "Zakłady Mechaniczne im. gen. Karola Świerczewskiego w Elblągu" he he he teraz z drugiej strony jeśli ten wielki zakład działając jednak w okresie PRLu nie osłabiał lecz umacniał tamten system dostarczając waluty dla budżetu państwa gdzie gospodarka była centralnie zarządzana?! Jak to się ma do dekomunizacji?!
Reklama