UWAGA!

Rozbudowa szpitala: Zwycięzca jest, ale umowa w zawieszeniu

 Elbląg, Rozbudowa szpitala: Zwycięzca jest, ale umowa w zawieszeniu
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Szpital Miejski wybrał wykonawcę w przetargu na modernizację placówki wraz z budową nowego bloku operacyjnego. Od wyników przetargu odwołały się jednak dwie inne startujące w nim firmy, więc na razie umowa ze zwycięzcą postępowania nie może zostać podpisana.

Zgodnie z decyzją komisji przetargowej inwestycję w Szpitalu Miejskim powinna zrealizować firma Kamaro z Gdańska, która wyceniła swoje usługi na prawie 41 mln złotych i to jej oferta została uznana za najkorzystniejszą. Przypomnijmy, że przetarg obejmował dwa zadania: budowę bloku operacyjnego z centralną sterylizatornią i zapleczem jako nowego skrzydła szpitala przy ul. Komeńskiego oraz modernizację oddziałów: pediatrycznego, chirurgii dziecięcej, rehabilitacji kardiologicznej i psychiatrycznego. Każda z firm mogła złożyć oferty na oba lub tylko jedno zadanie. Szpital oszacował łączny koszt robót na prawie 42,5 mln złotych brutto, w tym budowę bloku operacyjnego na 27,9 mln złotych.

W przetargu wystartowało aż 10 firm m.in. z Warszawy, Gdańska, Sopotu, Poznania i Elbląga, każda z nich udzieliła 36 miesięcy gwarancji na wykonane prace. Najtańszą ofertę na budowę bloku operacyjnego złożyły firmy: Kamaro z Gdańska – 24 mln 950 tys. zł, Przembud Gdańsk (25 mln 811 tys. zł) i Hochtief Polska z Warszawy (27 mln 592 tys. zł). Najdroższą – Mostostal Warszawa – 39 mln 232 tys. zł. Modernizację oddziałów najtaniej wyceniły: firma Kamaro (15 mln 906 tys. zł), Zakład Ogólnobudowlany Tomasz Klecha z Elbląga (17 mln 144 tys. zł) i Hochtief Polska (18 mln 732 tys. zł). Najdrożej - PBO Pedbud z Gutkowa - 20 mln 273 tys. zł

Decyzja o wyborze najkorzystniejszej oferty zapadła po półtora miesiąca od otwarcia ofert. Szpital Miejski nie może już teraz podpisać umowy ze zwycięzcą postępowania, bo od wyników przetargu odwołały się dwie startujące w nim firmy. - Wpłynęły odwołania od wykonawców Przembud Gdańsk S.A. oraz Hochtief Polska S.A. - informuje Małgorzata Adamowicz, rzecznik prasowy Szpitala Miejskiego Świętego Jana Pawła II.

Obie firmy zarzucają zamawiającemu, że nie odrzucił oferty firmy Kamaro jako – ich zdaniem – niespełniającej zapisów specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Dodatkowo Hochtief domaga się wykluczenia z postępowania również Przembudu. Zgodnie z przepisami ustawy o zamówieniach publicznych Krajowa Izba Odwoławcza ma 15 dni na wydanie decyzji w tej sprawie.

Przypomnijmy, że to drugie podejście do tej inwestycji. Pierwsze postępowanie w tej sprawie zostało unieważnione, bo ceny potencjalnych wykonawców przekraczały możliwości finansowe placówki. Po okrojeniu zakresu prac (zrezygnowano z modernizacji części oddziałów) szpital ogłosił nowy przetarg.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czy do waszych mózgów dociera, że nikt nie będzie budował za darmo. Może jeszcze swój materiał. maja przynieść.
 • Ma być wszystko zmodernizowane a nie to PASZLI won. Gdyby ten remont był dla olsztyna to jeszcze by politycy dali kasę.
 • Ty prostaku a do twojego miejsca na mózg bo mózgu to ty nie masz dotarło że szpital nie chce żeby ktoś im robił za darmo. Mają 42 mln. i tyle chcą zainwestować. Każdy normalny człowiek jak robi remont mieszkania też szuka kogoś kto zrobi taniej. Taniej wcale nie musi oznaczać gożej.
 • Przembud. Co to za firma?Kto ma udziały w niej?
 • Pewnie jakiś Przemek.
 • Walczą. To. .dobrze. W końcu mamy wolny rynek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  3
  pampi-ZAWADA(2020-09-09)
 • a mieliśmy takiego dobrego wykonawcę. Sprawdził się przy torze Kalbara. Z Borowa czy Luzina - gdzie to jest. Ciekawe czy zapłacili obiecane kary.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  wredny_typ(2020-09-09)
 • Nie Przemek. Po prostu budownictwo przemysłowe, przed 1990rokiem była w Elblągu "przemysłówka"i jej dawni pracownicy utworzyli spółkę prywatną i nazwali Przembud.
 • O kolego --ratusz jak wybiera firmę, to Ooooo kolego to firma musi byc sprawdzona, sprawdza sie we wszystkim, jak to mowią swoj swojego znajdzie, nawet jak niewiadomo gdzie to Borowo jest, . Naiwniacy z Polskiego Związku Łyzwiarskiego tez dali sie nabrac i na otwarcie obiektu zorganizowali Mistrzostwa Polski, ktore pozniej pare razy trzeba bylo przekladac. Nigdy pozniej zadnych powaznych zawodow nie zorganizowali, bo obiekt okazal sie slizgawką dla dzieci za krotką do przeprowadzenia powaznych zawodow. .Zrezygnowano z toru o normalnych wymiarach, zrezygnowano z tunelu łaczącego boiska i z wielu potrzebnych rzeczy, nie wiem tylko po co ci projektanci meczą sie zawsze tyle, jak ratusz i tak wie wszystko najlepiej i wychodzą takie wspaniałe KAMERALNE obiekty. Przygotowywany i wysmazany jest następny bubel -- kameralny amfiteatr
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Test dla Portelu,czy pusci(2020-09-09)
 • @marabi - Nazwa dobra Przembud, widocznie prze na budowę, tylko co z tego jak roboty nie dostaje, ale oficjalnie sie mowi, ze należy wspierać lokalne firmy. Slowa, slowa puste choć brzmią jak śpiewaĺ Szczepanik. Teraz cienko spiewają lokalne firmy.
 • @marabi - Co za bzdura, przecież przembud zbudował w 70 tych latach Światowid a teraz robi remont i w dodatku buduję straż na łęczyckiej
 • będą budować elbląskie firmy jako podwykonawcy i będzie problem z jakością i terminami
Reklama