UWAGA!

Rozmowa o ogrodowych rozmowach

Elbląg, Rozmowa o ogrodowych rozmowach
fot. arch. AD

1 czerwca rozpoczęły się Ósme Letnie Ogrody „Polityki” w Bibliotece Elbląskiej. To duże wydarzenie w kalendarzu naszego miasta – kulturalne, ale nie tylko. Dla wielu elblążan solą Ogrodów są panele dyskusyjne, od których rozpoczyna się każdy dzień tej imprezy (w tym roku Ogrody potrwają do soboty).

Piotr Derlukiewicz: – Tradycją Ogrodów jest, że pierwszy panel prowadzi redaktor naczelny „Polityki” Jerzy Baczyński, a więc jest to panel najważniejszy, albo przynajmniej najpoważniejszy...
      
Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej: – Dzień pierwszy to bardzo poważny, ale też ważny panel na tematy gospodarcze i polityczne. Mamy tutaj ekstraklasę gości, prowadzić go będzie Dziennikarz Dwudziestolecia, czyli redaktor Jerzy Baczyński. W dyskusji z Państwem udział wezmą Michał Szubski, prezes zarządu PGNiG, naszego giganta energetycznego; prezes zarządu Grupy Lotos, elblążanin Paweł Olechnowicz i były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka Janusz Steinhoff. Dyskusja dotyczyć będzie Europy różnych prędkości... W ciągu minionego roku wiele wyjaśniło się z naszym gazem łupkowym...
      
       – To będzie panel energetyczny?
      
– Gospodarczy, a że gospodarka oddziałuje bezpośrednio na politykę, więc na pewno od polityki nie uciekniemy. Tym bardziej, że to równo miesiąc przed polską prezydencją w Unii Europejskiej. Myślę, że rozmowa w tym kierunku powędruje, że będzie komu zadać pytanie, co dalej z Grecją, z Hiszpanią, z Portugalią i co dalej z nami – czy wciąż jesteśmy tą zieloną wyspą Europy.
      
       – Ale gospodarka i polityka nie zdominują tegorocznych Ogrodów.
      
– Na pewno nie, bo już dzień drugi to temat kulturalny, a może społeczno-obyczajowy. Mowa będzie o subkulturach młodzieżowych. Akurat w naszym mieście mamy z tymi subkulturami niewiele do czynienia, choć tak naprawdę najważniejszą w tej chwili polską subkulturą są kibole, subkultura niekoniecznie młodzieżowa. Zajmuje się nią świeżo upieczony doktor habilitowany Mariusz Czubaj, który będzie jednym z gości panelu. Będą też Bartek Chaciński i profesor Barbara Fatyga. Panel poprowadzi Mirek Pęczak, który aktualnie kończy książkę o hippisach, a jest autorem wielu publikacji dotyczących subkultur młodzieżowych.
      
       – Dzień trzeci jest trochę o nas, dziennikarzach...
      
– Jest adresowany do wszystkich, którzy się zajmują problemem lokalności, regionalności, ale przede wszystkim liczę na to, że zainteresuje on dziennikarzy lokalnych mediów. Dlatego, że będzie to tak naprawdę o nich, trochę też dla nich. Rzecz będzie o mediach niecentralnych, czyli o lokalności jako wartości. No i tutaj znowu znakomici goście. Prowadzić dyskusję będzie Wiesław Władyka z „Polityki”, będzie Seweryn Blumsztajn z „Gazety Wyborczej”, czyli twórca i likwidator dodatku jej lokalnego – „Gazety w Elblągu”. Będziesz ty, jako dziennikarz...
      
       – Zlikwidowany...
      
– Zlikwidowany, ale czynny teraz w internecie. Będzie też swoisty fenomen w skali ogólnopolskiej, taki Rupert Murdoch Jarocina, czyli Piotr Piotrowicz, twórca prasy w Jarocinie, i Mirek Pęczak jako socjolog zajmujący się tym zjawiskiem. Myślę, że warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w tym momencie dziejowym, w którym jesteśmy, prasa, media lokalne mają jeszcze sens, czy są potrzebne, w jakim kierunku będą zmierzać. Myślę, że goście zostali tak dobrani, że polemika może być zażarta, na co liczę.
      
       – Ostatni, sobotni panel to powrót do wielkiej polityki?
      
– 4 czerwca to rocznica zwalczenia w Polsce komunizmu, więc rzecz będzie w sumie polityczna. Po raz kolejny mamy rok wyborczy, po raz kolejny pojęcie „wizerunek” będzie odmieniane przez wszystkie przypadki. Prowadzić ten panel będzie redaktor Janina Paradowska, a goście będą znakomici i reprezentatywni. Będzie to nasz komisarz, europoseł Janusz Lewandowski, który będzie mógł powiedzieć o własnych doświadczeniach. W latach 90. był negatywnym wzorcem polityka, który rzekomo miał się wzbogacić na prywatyzacji. Będzie była posłanka Ziemi Elbląskiej Małgorzata Ostrowska, która – też na własnej skórze – doświadczyła, jak wygląda niszczenie wizerunku polityka w mediach poprzez działania wówczas rządzącej partii i związanych z nią służb. I będzie Jacek Wasilewski, literaturoznawca, medioznawca, który na temat wizerunku politycznego ma sporą wiedzę. Sądzę, że panele Ósmych Letnich Ogrodów „Polityki” są różnorodne, liczę na to, że będą mocno polemiczne w gronie paneli stów, że będą różne punkty widzenia i że dyskusja będzie gorąca. I do takiej gorącej dyskusji Państwa gorąco zapraszam.
      
       Szczegółowy program ogrodowych paneli.
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • jutro zapraszam na rozmowy o rozmowach rozmów w płk. dąbka 666,w szczególności mocherki ojciec rydzyk będzie!
 • "Dla wielu elblążan solą Ogrodów są panele dyskusyjne. .. " dla mnie solą jest fakt, że biblioteka zmienia się w gminny ośrodek kultury - zamiast zająć się książkami robią koncerty z chlaniem piwa
 • Gminny ośrodek kultury. .. Poniżej wyciąg z Ustawy o bibliotekach. Art. 4. Do podstawowych zadań bibliotek należy: 1) gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i ochrona materiałów bibliotecznych, 2) obsługa użytkowników, przede wszystkim udostępnianie zbiorów oraz prowadzenie działalności informacyjnej, zwłaszcza informowanie o zbiorach własnych, innych bibliotek, muzeów i ośrodków informacji naukowej, a także współdziałanie z archiwami w tym zakresie. Do zadań bibliotek może ponadto należeć prowadzenie działalności bibliograficznej, dokumentacyjnej, naukowo-badawczej, wydawniczej, edukacyjnej, popularyzatorskiej i instrukcyjno-metodycznej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Denerwuje mnie to..(2011-06-01)
 • przede wszystkim celem bibliotek jest PROMOCJA CZYTELNICTWA a POLITYKA jest najważniejszym tygodnikiem opinii w Polsce !!! biedni frustraci można Ogrodów w Elblągu NIE ROBIĆ czym się wtedy wyrożnicie frustraci???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bibliofil(2011-06-01)
 • elbląski poziom dyskusji -opluć każdego kto coś robi -wiocha!!!
 • Ja też nie rozumiem tych wpisów. Komu przeszkadza ten rodzaj działalności biblioteki. Zresztą nowoczesna biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek. Poza tym ile imprez w Elblągu ma taka promocję w najbardziej poczytnym tygodniku opinii w kraju. Warto przyjść na Ogrody, przy okazji wypożyczyć w bibliotece książkę i posłuchać ciekawych rozmów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rozsądny(2011-06-01)
 • brutalna i nachalna komerycjnego pisma, chocby był "najpoczytniejszym tygodnikiem opinii" uwłacza misji kulturalnej. Polityka jest pismem które sie nawet nie sili na obiektywizm. Dzieje sie to za pieniądze podatnika.
 • o jakich pieniądzach podatnika mówisz znawco?
 • Do wszystkich którzy bronią Ogrodów. Macie rację, impreza jest na wysokim poziomie. Nie mam co do tego wątpliwości. Jest tylko drugie dno, które można poznać pracując tu. Zapraszam was do pracy w bibliotece i zapewniam że jak będziecie mieli tylko inną furtkę wyjścia to spierniczycie stąd tak szybko jak się tylko da. I tylko czekam na ten moment. Tak, macie rację, nie szanuję tej pracy, tak samo jak w tej pracy nie szanuje się pracownika. Tak, jestem sfrustrowanym pracownikiem jak wielu z nas. .. Wszystko
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ~lalka(2011-06-01)
 • Do ~Lalki~~ Bravo i popieram, każde Twoje zdanie. Brak szacunku do pracowników ze strony szefostwa
 • Do Lalki rzuć się z mostu dziewczyno, za free chcesz brak kaskę, skończyły się czasy jak się siedziało na dupce i brało kaskę. Biblioteka plus to nie tylko książki. To koncerty które organizuje biblioteka gotycka. pl, to turnieje komputerowe to wszystko co się dzieje w BE, a biblioteka dla dzieci a filie na których się dzieje i to dużo. A to ze trzeba pracować i nie ma szacunku to druga kwestia ale wiesz co pójdź do pracy do prywaciarza i dostaniesz 1000 brutto i będziesz rąbać po 9 - 10 godzin dziennie a będziesz miała płacone za 8.W naszym zapyziałym mieście i tak się nic nie dzieje to lepiej żeby pozamykać wszystko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Speedy(2011-06-01)
 • trochę to odbiega od tematu, ale z pracą w bibliotece to prawda, cieszę się, że już tam nie pracuję
Reklama