UWAGA!

Rozrywki naszych przodków - zagraj w dawne gry

 Elbląg, Na spotkania z dawnycmi grami do muzeum przychodzą coraz większe grupy elblążan
Na spotkania z dawnycmi grami do muzeum przychodzą coraz większe grupy elblążan (fot. nadesłane)

W najbliższą niedzielę 28 czerwca od godz. 11 do 14 w elbląskim muzeum będzie można pograć w dawne gry planszowe, m.in. takiej, jak: Mancala, Chopad, Ashtaa Chemmaa, Senet. Po raz pierwszy zostaną też zaprezentowane na przepięknie wyszywanych planszach indyjskie gry: Sap Sidi czy Vagh aur Bakri.

Niedzielne spotkanie w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu jest już ósmym, otwartym spotkaniem o charakterze warsztatowo-towarzyskim dla osób indywidualnych.
       - Podczas wizyty w muzeum można zapoznać się z dawnymi grami planszowymi, w jakie grali nasi przodkowie nawet prawie 8 tys. lat temu – mówi Piotr Adamczyk z muzeum. - Zapraszamy wszystkich chętnych do spróbowania swoich sił w takie gry, jak między innymi Mancala, Chopad, Ashtaa Chemmaa, Senet, Alquerque, Młynek czy Hnefatafl. Po raz pierwszy zostaną tez zaprezentowane na przepięknie wyszywanych planszach z Indii takie gry, jak Sap Sidi czy Vagh aur Bakri.(fot. niżej) Swoją polską premierę, jako gry testowe, będą miały również takie współczesne gry, jak Can the Sardines (aut. Fred Horn) oraz Island Trader (aut. Gilad Yarnitzky) – dodaje Piotr Adamczyk.
      

 


       W te i inne gry planszowe będzie można zagrać na tzw. Sali Edukacyjnej w budynku elbląskiego muzeum zwanym Gimnazjum.
       Cały czas trwa również akcja „Obywatelu! Czas na czyn społeczny!”, poszukiwanie dawnych zabawek i gier planszowych wyprodukowanych przed 1989 r. Pierwsze dary już się pojawiają w muzeum…
       Piotr Adamczyk z Działu Edukacji i Promocji występuje do elblążan z prośbą o przejrzenie magazynów szkolnych i przedszkolnych, strychów, pawlaczy, piwnic i starych szaf w poszukiwaniu dawnych gier planszowych i zabawek wyprodukowanych przed 1989 r.
       - Jeżeli posiadają Państwo w swoich domach takowe przedmioty i są Państwo skłonni je podarować to zapraszamy, nie tylko w najbliższą niedzielę, do elbląskiego muzeum - apeluje. - Każdy taki darowany przedmiot powinien posiadać informację o darczyńcy oraz - o ile to możliwe - krótką charakterystykę (np. kiedy nabyty, kiedy używany, przez osoby w jakim wieku itp. – zwłaszcza w przypadku zabawek). Pozyskane materiały będą stanowić zaczątek nowej kolekcji muzealnej i posłużą stworzeniu dużej wystawy planowanej na rok 2012.
       Kontakt: Piotr Adamczyk, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Dział Edukacji i Promocji, Bulwar Zygmunta Augusta 11, 82-300 Elbląg, e-mail: piotr.adamczyk@muzeum.elblag.pl
      

oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama