UWAGA!

Roztańczony październik

 
Elbląg, To będzie już 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Baltic Cup
To będzie już 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Baltic Cup (fot. arch. Michał Skroboszeski)

W październik wejdziemy tanecznym krokiem. Na początek, EKT Jantar będzie obchodził 30. urodziny, a później przyjdzie czas na Międzynarodowy Festiwal Baltic Cup.

Elbląski Klub Tańca Jantar to wielopokoleniowy ośrodek kultury tanecznej. Wizytówką klubu są formacje standardowe – w tym mistrzowska „Lotos – Jantar”. Formacja ta od momentu powstania w 1995 r. nieprzerwanie zdobywa tytuł Mistrza Polski Formacji Standardowych, będąc jednocześnie jednym z najlepszych tego typu zespołów w Europie i na świecie. Elbląska drużyna jest złotym medalistą Mistrzostw Świata z 1999 roku i 2010 – wynik ten to największe osiągnięcie w historii tańca polskiego. Od września 2005 roku formacja zmieniła nazwę na „Lotos – Jantar”, ponieważ pod swą opiekę wzięła ją Grupa Lotos S.A. Zespół ma na koncie również srebrne i brązowe medale Mistrzostw Europy i Świata.
       Tancerze elbląskiego Jantara reprezentują Polskę na parkietach Europy i Świata. Nawiązują kontakty z partnerami Elbląga z Niemiec, Włoch, Holandii, Rosji, Łotwy i Litwy. Wspinając się po szczeblach kariery sportowej, elblążanie odwiedzili wiele miast europejskich, tańcząc w Rydze, Kaliningradzie, Kiszyniowie, Wiedniu, Alassio, Florencji, Monako, Berlinie, Hamburgu, Braunschweigu, Ludwigsburgu, Leer, Londynie, Oslo i innych.
       Nie byłoby jednak zespołowych sukcesów, gdyby nie praca tanecznych par indywidualnych klubu. Elbląskie pary taneczne biorą udział w turniejach w Polsce i za granicą, zdobywając miejsca finałowe i tytuły mistrzowskie. Siedmiokrotnie elblążanie wywalczyli Mistrzostwo Polski Amatorów w stylu standardowym – w 2000 r. Paweł Tomalczyk i Katarzyna Tomalczyk, w roku 2003, 2005, 2006, 2007, 2008 i 2009 para Wiktor Kiszka i Małgorzata Garlicka.
       Sukcesy klubu i doskonała renoma umożliwiły uzyskanie praw organizacji największych wydarzeń tanecznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej w Elblągu: trzykrotnie odbywały się tu Mistrzostwa Świata Formacji Standardowych (1999, 2005, 2010), Mistrzostwa Europy Formacji Standardowych (2014) oraz kilkukrotnie imprezy rangi Mistrzostw Polski (ostatnio w 2014 i 2015 r.). Od siedemnastu lat Elbląg jest gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Tańca Baltic Cup, w ramach którego rozgrywane są co roku rankingowe turnieje Światowej Federacji Tańca Sportowego, a w tym roku, również po raz pierwszy Otwarte Mistrzostwa Polski (Polish Open Championships).
       Działalność Elbląskiego Klubu Tańca Jantar na przestrzeni lat znacząco wpłynęła na promocję województwa warmińsko-mazurskiego i Elbląga jako prawdziwej stolicy tańca. Każdego roku nasz region odwiedzają turyści oraz uczestnicy z ponad dwudziestu krajów, którzy biorą udział w organizowanych w Elblągu wydarzeniach tanecznych.
       1 października o godz. 18 w sali kina Światowid EKT Jantar będzie świętował swoje 30. urodziny. - Nie zabraknie atrakcji i niespodzianek - zapowiada Antoni Czyżyk, "ojciec" Jantara, dyrektor CSE Światowid. Będzie to okazja do spotkania tancerzy i wspomnień.
       Ale to nie koniec tanecznych atrakcji. Od 14 do 16 października w Elblągu odbywać się będzie Międzynarodowy Festiwal Baltic Cup. To zawody gromadzące najlepszych tancerzy z ponad dwunastu krajów świata, którzy przez trzy dni rywalizują o Puchar Bałtyku, gwarantując widzom udział w widowisku na najwyższym poziomie. MFT Baltic Cup to nie tylko konkurencja, ale i gościnne występy gwiazd parkietu o światowej sławie.
       - Po raz pierwszy podczas Festiwalu będą rozgrywane Otwarte Mistrzostwa Polski – czyli 22. Polish Open Championships – to zawody, w których udział mogą brać również pary z zagranicy – opowiada Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. - W tym roku również nie zabraknie pokazów specjalnych, a najlepszych tancerzy będzie można oglądać podczas gali finałowej. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę finałowe pary będą tańczyły do muzyki na żywo. Zagrają im muzycy Filharmonii z Grodna wraz z solistami.
       Dodatkowo, od 12 do 14 października, czyli przed samym turniejem, odbędzie się międzynarodowy obóz szkoleniowy dla tancerzy z wysokiej klasy specjalistami z Włoch, Danii, Niemiec oraz Polski z zakresu tańców standardowych i latynoamerykańskich. A 14 października odbędzie się Kongres dla sędziów Światowej Federacji Tańca Sportowego (WDSF). Gościem Kongresu i MFT BalticCup będzie sekretarz generalny WDSF – Shawn Tay.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama