UWAGA!

Rudy drapieżnik zimą nie zasypia (Opowieści z lasu, odc. 38)

 Elbląg, Rudy drapieżnik zimą nie zasypia (Opowieści z lasu, odc. 38)

Nie mieszka w jamie, ale w całym systemie nor, które mają wiele wejść, tzw. "okien" i są ze sobą połączone kanałami. Ten skomplikowany układ pomaga mu się bronić w momencie zagrożenia – lis zapędza wroga do nory i go... zasypuje. Dzięki takim cechom, jak spryt i przebiegłość, ten leśny rudzielec jest w stanie przetrwać nawet ostrą zimę.

Lis na okolicznych terenach to zwierzę pospolite. Jest jednak objęty okresową ochroną, w okresie rodzenia i wychowywania młodych.
       Żywi się mięsem, więc poluje na inne, mniejsze od siebie zwierzęta, nie pogardzi padliną. Potrafi również zaatakować młodego koźlaka (czyli młodego sarny), wybiera jajka z gniazd ptaków bytujących na ziemi.
       - Ma bardzo wyostrzone zmysły, doskonały słuch, wzrok i węch. Potrafi usłyszeć mysz poruszającą się pod grubą warstwą śniegu albo ziemi i zaatakować ją takim charakterystycznym skokiem, przygnieść łapkami i wyrwać zębami – o zwyczajach tego zwierzęcia opowiada Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.
       Lis nie jest samotnikiem, żyje w grupie rodzinnej, składającej się z samca, samiczki oraz młodych, która nawet przez kilka lat może przebywać w jednym miejscu.
       - Czasami jest tak, że po zimie samica rodzi małe i wygania swoje starsze potomstwo. Te młode, niedoświadczone liski kopią swoją norę na przykład na środku pola – dodaje leśnik.
       Lis jest zwierzęciem sprytnym, a jednocześnie ostrożnym, które potrafi się przystosowywać do różnych warunków, dlatego coraz częściej jest widoczny w mieście. Prowadzi głównie nocny tryb życia, ale w okresie rui, która wypada na przełomie stycznia i lutego, można go spotkać o każdej porze.
       - W tym czasie lisica nawołuje takim charakterystycznym szczekiem psa, czyli samca lisa – wyjaśnia Jan Piotrowski.
       Jak dodaje leśnik drapieżnik ten jest potrzebny w ekosystemie, jak każde inne zwierzę. Bez niego byłoby więcej gryzoni, które zagrażałaby np. uprawom rolnym.

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • dziki również nie śpią na modrzewinie jest ich sporo i podchodzą coraz bliżej!
  • Mają śliczne pyski, niestety wścieklizna potrafi znacznie uszczuplić ich populację oraz zagrozić ludziom.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    10
    0
    pampi-ZAWADA(2016-11-27)
  • prodigy nasty
  • lis jest dziki lis jest zły lis ma bardzo ostre kły !!! a może to Wilk?///
  • Kiedyś, gdy były natuaralne futra w modzie było tak, że myśliwi mogli realizować swoje pasje, ludzie mieli co na siebie włożyć, a na polach roiło się od zajęcy czy bażantów, potem przyszedł EKOSYF, myśliwi przestali strzelać lisy bo ludzie nie chcieli naturalnych skór, populacje zwierzyny drobnej zaczeły się kurczyć, a ludzie produkują sztuczne skóry niszcząc przy tym środowisko (prąd, odpady itd itp), gdzie tu sens i logika?
  • Jeszcze trochę a rolnicy wytrują wszystkie dzikie zwierzęta. .. tylko kwestia czasu !!!!!
  • nie świadomy i rolnik potrafi wyniszczyć wszystko. stosujac opryski chemiczne. ostatnio zauważyłem chorą sarnę, która stała w miejscu i nie bała sie ludzi. Dookoła duże plantacje rzepaku, które kilka dni temy były pryskane. Rolnik nie patrzy na warunki atmosferyczne. Spotkałem nagminne pryskacie rowów z woda /okol Jegłownika/ Przecież w tej wodzie istnieje zycie po co trujemy to środowisko. .Zająca, kuropatwy juz nie spotkasz. wyniszczyły to środowisko lisy, które pouciekały hodowca w swoim czasie z ferm. .Jeszcze zostały do wyniszczenia opryskami pasieki a nam pozostanie 7lat życia, gdyz pszczoły zapylają 70% upraw. i prawie wszystkie warzywa.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    działkowicz(2016-12-19)
  • Raczej o dziką chodzi w tym wierszyku
  • Mamy więcej żywych istot potrzebnych na świecie Myśliwi mogą sobie postrzegać do tarczy A futro naturalne można zastąpić sztucznym i to jest plus A co do ekologii to szanujmy prąd i wodę, nie zasmiecajmy lasów i pól, zamiast 5 czy 10 reklamowej sprawny sobie torbę lnianą
Reklama